Az internetes információk rendszerezésére vállalkozó szakember hozzátette: az utóbbi években rendkívüli mértékben megnőtt a világhálón az ókori Egyiptomról elérhető tudás mennyisége.
"Honlapok, nyomtatásban megjelent könyvek digitalizált változatai, illetve már az eredetileg is csak online elérhető publikációk mellett a múzeumok is egyre inkább saját gyűjteményük megismertetésére használják az internetet" - mutatott rá Gulyás András. Mint megjegyezte, a keresőprogramokkal is sok mindent meg lehet találni, de azokon keresztül nem lehet tartalmilag szűrni az információt.
Gulyás András, aki hosszú évekig kutatott külföldön, s jelenleg Párizsban, a Sorbonne-on írja doktori disszertációját hozzátette: tudomása szerint más nyelven sem léteznek hasonló rendszerező honlapok az ókori Egyiptomról. E hiányt pótlandó hamarosan elindítja internetes oldalának angol változatát is. |
Mint elmondta, a www.fedezdfelegyiptomot.info címen megtalálható honlapon az általános információn túl a látogatók a linkgyűjtemény segítségével megtudhatják, hogy egyes helyszínekhez milyen könyvek és milyen múzeumi tárgyak köthetőek. Jelenleg a honlapon 60 helyszínhez több mint félezer link kapcsolódik.
Gulyás András ismertetése szerint a honlapról az aktuális ásatásokon túl a korai utazók leírásai is elérhetők. Így például a Karnaki Templommal kapcsolatban megtalálható Frederick Ludwig Norden (1708-1742) dán hajóskapitány és felfedező, valamint Giovanni Battista Belzoni (1778-1823) olasz mérnök és felfedező feljegyzései, s láthatók XIX. században készült felvételek is.
A kínai agyaghadsereg nyomában - képek
Ön szerint a kínai konyha egészséges? Téved!
Évezredes hiedelem dőlt meg a fokhagymáról
Az ókori Görögország egy darabját találták meg
Egy érme rántja le a leplet Kleopátráról
Ősi vécé borzolja a kedélyeket - Kumrán titka
MTI