A külügyminiszter a konzervatív újság értesülése szerint színfalak mögötti kampányba kezdett azért, hogy a Bush-kormány által támogatott Wolfowitz maradhasson a bank elnöke. Rice állítólag több európai külügyminiszterrel is tárgyalt az ügyben, arról próbálva meggyőzni őket, hogy Wolfowitz kitűnően látja el feladatát a Világbank élén.
Eközben a The Washington Times már listát közölt azokról, akik szóba jöhetnek Wolfowitz utódaként.
A Világbank igazgatótanácsa péntekig adott haladékot Paul Wolfowitznak arra, hogy válaszoljon az őt ért etikai vádakra, amelyek szerint pozíciójában nem megengedhető módon járt közben barátnője előmenetele és fizetésének emelése érdekében. Az igazgatótanács jövő kedden tanácskozik az ügyben, Wolfowitz azon az ülésen is "védőbeszédet" mondhat.
A The Wall Street Journal szerint az amerikai külügyminiszter csöndes kampánya arra utal: a Fehér Ház aggódik, hogy a Világbank vezetője körüli botrány beárnyékolhatja az amerikai-európai kapcsolatokat. Németország például nyíltan kiállt Wolfowitz távozása mellett.
Wolfowitznak 600 oldalnyi jelentésre kell válaszolnia etikai vétsége ügyében. |
A The Washington Times Robert Zoellick volt külügyminiszter-helyettest említette első helyen azoknak a sorában, akik kellő nemzetközi támogatást élveznek ahhoz, hogy a Világbank elnöki székében felválthassák Wolfowitzot. Zoellick jelenleg a Goldman Sachs bankcsoport nemzetközi ügyekért felelős alelnöke, az idősebb Bush kormányában külügyi államtitkárként dolgozott. Előnyének tartják, hogy nem tartozik a Bush-kormány körüli katonai héják közé. Mások szerint a nemzetközi közösség nem szívesen látna újabb bankelnököt Bush környezetéből.
Az elnöki posztra esélyesek szűk körében emlegetik Robert Kimmitt pénzügyminiszter-helyettest, és a jelöltek között van Robert Hormats, a Goldman Sachs ügyvezetője, korábbi külügyi államtitkár-helyettes, továbbá Martin Feldstein, a Harvard Egyetem közgazdász professzora, a Reagan-kormány tanácsadója, Stanley Fischer, aki 1994 és 2001 között a Nemzetközi Valutaalap ügyvezető igazgatójának eső helyetteseként dolgozott, most a Bank of Israel igazgatója, a Világbank vezető közgazdásza. Ugyancsak a lehetséges utódok közé sorolják Kemal Dervis volt török gazdasági minisztert, az ENSZ fejlesztési programjának ügyvezetőjét; Dervist Amerika-barát muszlimnak, "az Egyesült Államok barátjának" tartják. Az ő kinevezése azért lehet kompromisszum, mert kielégítené azt a nemzetközi törekvést, hogy ne amerikai legyen a Világbank új elnöke. (A Világbank elnökét hagyományosan az Egyesült Államok választja ki, míg testvérszervezete, a Nemzetközi Valutaalap vezetőjének személyéről az Európai Unió dönt.)
Puccskísérlet készül a Világbank élén?
Világbank: Wolfowitz megsértette a bank szabályait
Tony Blair váltja a botrányba keveredett Világbank-elnököt?
Amerika felsorakozott Wolfowitz mögött
MTI