Az ipar 2010. áprilisi termelésének és exportértékesítésének kedvezőbb alakulásában az előző évi alacsony bázishatása is érvényesül (utoljára a 2005. évi áprilisi bázis volt ennél is kisebb). Az ipari export 2010 első négy hónapjában 14,1, áprilisban 19,3%-kal emelkedett 2009 azonos időszakához viszonyítva. Áprilisban az exportértékesítés több mint felét a feldolgozóipar két alága adta.
Az év negyedik hónapjában a feldolgozóipari kivitel több mint egynegyedét képviselő járműgyártásexportvolumene jelentősen, 34,4%-kal nőtt. A másik hasonló súlyú alág, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának kivitele kisebb mértékben, 9%-kal emelkedett.
Az ipar január–áprilisi belföldi értékesítése 7,6, a áprilisi 1,5%-kal csökkent 2009 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első négy hónapjában és áprilisban egyaránt 7,6%-kal maradtak el az egy évvel korábbitól, ez nagyrészt a lakossági és a beruházási kereslet visszaesésével függ össze.
2010 áprilisában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése jelentősen, 26,1%-kal emelkedett 2009 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 29,6, az új belföldi rendelések 6,8%-kal nőttek. Ennek ellenére az összes rendelésállomány 15,9%-kal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2010 első négy hónapjában (7,3%-os létszámcsökkenés mellett) 14,5%-kal magasabb volt az előző év azonos időszakinál.
2009 azonos időszakához képest az ipari termelés 2010 első négy hónapjában Magyarország mindenrégiójában nőtt. A legnagyobb mértékű volumenbővülés a Nyugat-Dunántúlon (13,7%) figyelhető meg.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője az MTI-nek elmondta: az áprilisi ipari termelési adatok nem hoztak meglepetést az előzetes számokhoz képest. Pozitívumként értékelte, hogy az új rendelések kezdenek felfutni, most már 25 százalékkal növekedtek az egy évvel korábbihoz képest, ami azt jelzi, hogy a következő hónapokban is folytatódhat a növekedés. Az sem meglepő, hogy az ipari export sokkal gyorsabban nő, mint a belföldi értékesítés, ami még mindig mínuszban van, mivel a belföldi kereslet még elég gyenge. Mindenképpen pozitív jel azonban, hogy lassan a belföldi kereslet is kezd magához térni, lassan megáll a visszaesése, ahogy a belföldi értékesítésé is - mondta.
Az elemző úgy látja, hogy a következő időszakban vegyes hatások lesznek. A közeljövőt az határozza meg, hogy a költségvetési megszorítások mindenhol visszavetik valamennyire a konjunktúrát, az euró gyengülése ugyanakkor kedvező az eurózóna versenyképessége szempontjából. A német exportőröket az euró jelentős gyengülése a főbb devizákkal szemben egyértelműen pozitívan érinti, ami áttételesen ránk is jó hatással lehet - mutatott rá. Suppan Gergely arra számít, hogy a fellendülés folytatódik, az ütem azonban picikét mérsékeltebb lesz a bázishatások miatt is, mert a tavalyi mélypontokhoz mért szinteken már túljutottunk. A következő hónapokban a magasabb bázis miatt az év/év növekedés nem lesz ennyire kiugró, de 6-7 százalékos növekedés fenntartható.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szerint a magyar gazdaság konjunktúrája kikerült abból a gödörből, amibe a múlt évben fokozatosan süllyedt. Már az utolsó hónapokban látni lehetett a kedvező jeleket, s ennek folytatódására lehet számítani. A május az elemző szerint még hasonlóan jó eredményt fog hozni, mint az április, utána a bázis hatást érdemes figyelni. Tavaly az első félévben óriási visszaesést szenvedett a magyar gazdaság, azon belül a feldolgozóipar és az exportszektor. A mostani nagy növekedés emellett még annak is köszönhető, hogy külső piacainkon viszonylag jelentősen nőtt a kereslet - mutatott rá.
Török Zoltán sem számol azzal, hogy a mostani 10 százalék körüli növekedést a második félévben produkálni tudja a hazai ipar, amit azzal magyarázott, hogy részben a bázisadatok is javulnak, részben a különböző európai kormányok által bejelentett megszorító intézkedések, a költségvetési hiány csökkentésének szükségessége a külső kereslet visszaesését, vagy legalábbis az élénkülés mérséklődését vetíti előre. A második félévben ennek megfelelően már valamivel halványabb lesz, de még mindig javulni fog az ipar teljesítménye, mégpedig 6 százalék körüli mértékben. Az év egészére Török Zoltán ugyancsak nagyjából 6 százalék körüli ipari termelés növekedést vár, mégpedig szinte kizárólag az export növekedése miatt. Hozzátette: a magyar ipar szekerét az elektronikai ipar és az autóipar húzza.
MTI, Privátbankár