Magasan áll az olajár: mire figyelnek?
A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate könnyűolajfajta a legközelebbi, februári határidőre közép-európai idő szerint csütörtök reggel hordónként (159 liter) 8 centes emelkedés után hordónként 59,9 dollárra emelkedett.
A szakértők 800 ezer hordós nyersolajkészlet és 700 ezer hordó petrolkémiai tartalék csökkenésre számítanak a múlt hétről. A petrolkémiai termékkészletek mérséklődésének piaci hatását ellensúlyozza az amerikai északkeleten tapasztalható e heti enyhe időjárás. Az USA egészében emiatt a fűtőolaj kereslet 27 százalékos mérséklődésére számítanak.
Az árak csökkenése ellen hatott a várakozás, miszerint az OPEC januárban mérsékelni fogja kitermelését, Irán napi 1 millió hordós visszafogást tart megfelelőnek - közölte az iráni olajipari miniszter szerdai lapinterjújában a kartell január 31-én esedékes értekezletével összefüggésben. Az OPEC eszerint a kitermelést 2006 második negyedétől érvényesítené.
Egyre kevesebb helyen van 98-as benzin a Shell-nél