A legnagyobb európai hitelminősítő a feltörekvő európai gazdaságokról összeállított éves szuverén adósi áttekintésében azt írta: a globális gazdasági és pénzügyi környezet továbbra is általában kedvező a térségnek, bár a gyengülő világgazdasági növekedés, az emelkedő kamatok, valamint a nyersanyagárak és a kockázatvállalási hajlam bizonytalan iránya miatt az idei év valamivel kevésbé előnyösnek tűnik, mint a tavalyi volt.
A Fitch a feltörekvő Európának 2007-re 5,7, 2008-ra 5,4 százalékos átlagos GDP-növekedést jósol a tavalyi 6,6 százalék után. |
Magyarország besorolása a Fitch listáján a megszorításokkal befektetőinek tekintett "BBB" sáv felsőfoka, "BBB plusz" - ez eggyel jobb, mint a térségi átlag -, erre azonban tavaly szeptember óta leminősítést valószínűsítő negatív kilátás van érvényben.
A Fitch a csütörtöki londoni elemzésben meg is jegyzi, hogy a húsz vizsgált országból kettőnek, Magyarországnak és Lettországnak van negatív kilátása.
A jelentésből kitűnik az is, hogy a térség felminősítési lendülete kifulladóban van: az országcsoportból most már csak háromnak a szuverén adósosztályzatára van érvényben felminősítést valószínűsítő pozitív kilátás.
A feltörekvő európai gazdaságokat terhelő legkomolyabb veszély a Fitch szerint a kockázatkerülési hajlam esetleges erősödése, illetve a globális likviditás hirtelen szűkülése. A kockázat mértékét jelzi a térség hatalmas külső finanszírozási igénye, amely az idén a Fitch becslése szerint 217 milliárd dollár lesz a tavalyi 199 milliárd és a 2005-ös 159 milliárd dollár után, és 2008-ban 257 milliárd dollárra növekszik tovább.
A külső kibocsátásokban továbbra is Magyarország, Lengyelország és Törökország jár az élen; Magyarország az idén várhatóan 2,5 milliárd dollárnyi szuverén devizakötvényt ad ki, áll a hitelminősítő jelentésében. |
Magyarország közfinanszírozási helyzetéről a 14 oldalas elemzés azt írja, hogy a kormány a költségvetési takarékossági programmal "ígéretes startot vett". A cég becslése szerint a tavalyi intézkedések nélkül a 2006-os államháztartási hiány "talán elérte volna" a GDP-érték 10,5-11,5 százalékát is. A Fitch szerint azonban a program tartós érvényesítése "politikailag nehéz lesz", és a magas ikerdeficit, a magas finanszírozási igény, a viszonylag magas és növekvő államadósság-ráta egyelőre lefelé mutató kockázatokkal terheli a kilátásokat.
A Fitch Ratings ezzel a véleményével a borúlátóbbak közé tartozik a nemzetközi hitelminősítői közösségben. A Standard & Poor"s az általa tavaly júniusban - már a költségvetési egyensúlyi program ismertetése után - "A mínusz"-ról "BBB plusz"-ra lerontott szuverén magyar devizaadós-kockázati osztályzaton is fennhagyta a további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást. Ezt azonban karácsony előtt visszajavította stabilra, vagyis levette a magyar szuverén adósosztályzat további leminősítését a napirendről, azzal az indokkal, hogy a kiigazítási program időközben megismert részletei, valamint a "figyelemreméltó" konszolidációs menetrend végrehajtása iránt mutatott kormányzati elkötelezettség alapján jó eséllyel "legalább a következő két évben" teljesülnek a költségvetési célok.
A Fitch csütörtöki elemzése szerint azonban a választási menetrendek a költségvetési fegyelmezetlenség kockázatát hordozzák, ahogy azt "Magyarország is látványosan illusztrálta 2005-2006-ban".
A Fitch is levette az ukrán bankot a pozitív figyelőlistáról
Az ázsiai válság nem ismétlődik Kelet-Európában
Egész jó Fitch-kritika: Gyurcsány is kulcstényező
MTI