1p
"Ígéretes kezdetnek" nevezte átfogó térségi elemzésében a magyar kormány költségvetési konszolidációs programját a Fitch Ratings, amely szerint azonban a folytatás nehéz lesz
"Ígéretes kezdetnek" nevezte csütörtökön Londonban kiadott átfogó térségi elemzésében a magyar kormány költségvetési konszolidációs programját a magyar szuverén adósosztályzatot negatív kilátással nyilvántartó Fitch Ratings, amely szerint azonban a folytatás nehéz lesz.

A legnagyobb európai hitelminősítő a feltörekvő európai gazdaságokról összeállított éves szuverén adósi áttekintésében azt írta: a globális gazdasági és pénzügyi környezet továbbra is általában kedvező a térségnek, bár a gyengülő világgazdasági növekedés, az emelkedő kamatok, valamint a nyersanyagárak és a kockázatvállalási hajlam bizonytalan iránya miatt az idei év valamivel kevésbé előnyösnek tűnik, mint a tavalyi volt.

A Fitch a feltörekvő Európának 2007-re 5,7, 2008-ra 5,4 százalékos átlagos GDP-növekedést jósol a tavalyi 6,6 százalék után.
A térség egészének adósminősége tovább javul: a cég az elmúlt 12 hónapban hét szuverén felminősítést hajtott végre, és egyetlen osztályzatrontás sem volt. A feltörekvő európai gazdaságok átlagos szuverén kockázati besorolása most "BBB", ami a gyenge befektetői sáv középfoka. Ebben benne van Szlovénia magasan elsőrendű "AA" besorolása ugyanúgy, mint Ukrajna és Törökország "BB mínusz", illetve Moldova mélyen spekulatív, "B mínusz" osztályzata. Ez utóbbi már csak egy fokozattal jobb a rendkívüli adóskockázatokra figyelmeztető "CCC" sávtól.

Magyarország besorolása a Fitch listáján a megszorításokkal befektetőinek tekintett "BBB" sáv felsőfoka, "BBB plusz" - ez eggyel jobb, mint a térségi átlag -, erre azonban tavaly szeptember óta leminősítést valószínűsítő negatív kilátás van érvényben.

A Fitch a csütörtöki londoni elemzésben meg is jegyzi, hogy a húsz vizsgált országból kettőnek, Magyarországnak és Lettországnak van negatív kilátása.

A jelentésből kitűnik az is, hogy a térség felminősítési lendülete kifulladóban van: az országcsoportból most már csak háromnak a szuverén adósosztályzatára van érvényben felminősítést valószínűsítő pozitív kilátás.

A feltörekvő európai gazdaságokat terhelő legkomolyabb veszély a Fitch szerint a kockázatkerülési hajlam esetleges erősödése, illetve a globális likviditás hirtelen szűkülése. A kockázat mértékét jelzi a térség hatalmas külső finanszírozási igénye, amely az idén a Fitch becslése szerint 217 milliárd dollár lesz a tavalyi 199 milliárd és a 2005-ös 159 milliárd dollár után, és 2008-ban 257 milliárd dollárra növekszik tovább.

A külső kibocsátásokban továbbra is Magyarország, Lengyelország és Törökország jár az élen; Magyarország az idén várhatóan 2,5 milliárd dollárnyi szuverén devizakötvényt ad ki, áll a hitelminősítő jelentésében.
A jelentés szerint ugyanakkor a térség szuverén devizakötvény-kibocsátása az idén viszonylag mérsékelt marad, mivel a kormányok egyre inkább a belső adósságpiacok felé fordulnak. A Fitch előrejelzése szerint a feltörekvő európai gazdaságok 2007-ben összesen 16 milliárd dollárnyi új adóssággal jelennek meg a külső piacon a tavalyi 18,3 milliárd dollár után.

Magyarország közfinanszírozási helyzetéről a 14 oldalas elemzés azt írja, hogy a kormány a költségvetési takarékossági programmal "ígéretes startot vett". A cég becslése szerint a tavalyi intézkedések nélkül a 2006-os államháztartási hiány "talán elérte volna" a GDP-érték 10,5-11,5 százalékát is. A Fitch szerint azonban a program tartós érvényesítése "politikailag nehéz lesz", és a magas ikerdeficit, a magas finanszírozási igény, a viszonylag magas és növekvő államadósság-ráta egyelőre lefelé mutató kockázatokkal terheli a kilátásokat.

A Fitch Ratings ezzel a véleményével a borúlátóbbak közé tartozik a nemzetközi hitelminősítői közösségben. A Standard & Poor"s az általa tavaly júniusban - már a költségvetési egyensúlyi program ismertetése után - "A mínusz"-ról "BBB plusz"-ra lerontott szuverén magyar devizaadós-kockázati osztályzaton is fennhagyta a további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást. Ezt azonban karácsony előtt visszajavította stabilra, vagyis levette a magyar szuverén adósosztályzat további leminősítését a napirendről, azzal az indokkal, hogy a kiigazítási program időközben megismert részletei, valamint a "figyelemreméltó" konszolidációs menetrend végrehajtása iránt mutatott kormányzati elkötelezettség alapján jó eséllyel "legalább a következő két évben" teljesülnek a költségvetési célok.

A Fitch csütörtöki elemzése szerint azonban a választási menetrendek a költségvetési fegyelmezetlenség kockázatát hordozzák, ahogy azt "Magyarország is látványosan illusztrálta 2005-2006-ban".

A Fitch is levette az ukrán bankot a pozitív figyelőlistáról
Az ázsiai válság nem ismétlődik Kelet-Európában
Egész jó Fitch-kritika: Gyurcsány is kulcstényező

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG