A világ labdarúgásában továbbra is az angol Premier League az a bajnokság, amelyik a legnagyobb bevétellel dicsekedhet, hiszen klubjai a szezon során összesen 2,3 milliárd euróhoz jutottak hozzá. Mivel azonban az angol font 7%-ot romlott az euróhoz képest, a legközelebbi rivális - a Bundesliga - már csak 0,7 milliárd euróval van lemaradva. A Bundesliga klubjai rendkívüli, 10%-os növekedést realizálva 1 575 millió eurót bevételeztek, megelőzve a bevételét 1 501 millió euróra növelő La Ligát - a spanyol bajnokság esetében a fejlődésért a triplázó Barcelona és a Real Madrid volt a felelős, míg a többi 18 csapat bevétele csökkenést mutatott. A Serie A bevételei 73 millió euróval (5%-kal) emelkedtek, így az olasz bajnokság a maga 1 494 millió eurójával megelőzi a francia Ligue 1-t, amelynek összbevétele (1 048 millió euró) idén lépte át először az 1 milliárd eurós álomhatárt.
Dan Jones, a Deloitte Sport Üzletági Csoportjának partnere szerint az európai labdarúgásban megfigyelhető folyamatos bevételnövekedés arról tanúskodik, hogy a piac ellenáll a gazdasági válság nehézségeinek. "Mindez összefügg azzal, hogy a szurkolók hűsége továbbra is töretlen, és azzal, hogy a foci változatlanul vonzza a támogatókat és a televízió-társaságokat. Kétségtelen, hogy a foci világában a legnagyobb kihívást nem a bevételnövelés, hanem a költségek féken tartása jelenti - különösen igaz ez a játékosok fizetésére és az átigazolási díjakra."
A figyelem a következő bő 1 hónapban a klubcsapatok helyett a válogatottak felé irányul: pénteken 16 órakor Johannesburgban a házigazdada Dél-Afrika és Mexikó összecsapásával megkezdődik a XIX. Labdarúgó Világbajnokság. |
Az UEFA 2010 májusában elfogadott új klublicenc szabályai és pénzügyi fair play elvei, amelyek az UEFA által szervezett versenysorozatokra való nevezés feltételeit rögzítik, számos európai klubcsapat számára azzal a következménnyel fognak járni, hogy lépéseket kell majd tenniük a bevételeik és kiadásaik közötti egyensúly megteremtése érdekében. Az előírások egyik kulcseleme a "fedezeti szabály", amely leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a klubok - a mentességet élvező kiadások levonását követően - nem költhetnek többet, mint amennyi bevételt termelnek.
Alan Switzer, a Deloitte Sport Üzletági Csoportjának egyik igazgatója úgy véli: tekintve, hogy az UEFA új klublicenc szabályai és pénzügyi fair play elvei először a 2012-ben végződő üzleti éveket fogják érinteni, és a 2013/2014-es szezon előtt nem lesznek szankciók, a klubok számára ez minden bizonnyal elegendő időt biztosít ahhoz, hogy áttérjenek az új rendszerre - ehhez azonban a lehető leghamarabb meg kell kezdeniük a felkészülést. "A kluboknak nem csak arra kell ügyelniük, hogy növeljék bevételeiket - például a létesítményeik fejlesztése révén -, hanem arra is, hogy költségstruktúrájuk jobban tükrözze a bevételeiket, és kellően rugalmas legyen ahhoz, hogy az árbevétel hirtelen csökkenésével is meg tudjon birkózni."
A Deloitte 2010. évi futballpiaci körképének további fontos megállapításai::
- Az öt legnagyobb bajnokság számára az első számú bevételi forrást változatlanul a közvetítési jogdíjak jelentik: a 2008/2009-es idényben innen származott az összbevétel 47%-a (3,712 millió euró). 2008/2009-ben mindaz öt bajnokság növelni tudta a közvetítési jogdíjakból szerzett bevételét (helyi valutában számítva).
- A jegyeladásokból származó bevétel a 2008/2009-es idényben az öt nagy bajnokságot tekintve 1 795 millió euróra emelkedett (ez 39 millió eurós, azaz 2%-os növekedés), míg a kereskedelmi tevékenység bevétele 2 437 millió eurót tett ki, ami 117 millió eurós (5%-os) növekedést jelent.
- Az átlagos nézőszámok az öt nagy bajnokság közül háromban (Bundesliga, La Liga, Serie A) nőttek; az angol Premier League esetében a 4%-os csökkenés nagyrészt a Newcastle United kiesésének tudható be, a Ligue 1 esetében mutatkozó 4%-os visszaesés pedig minden bizonnyal hamarosan helyreáll, hiszen az a tény, hogy Franciaország nyerte el a 2016-os Európa-bajnokság rendezési jogát, jelentős fejlesztéseket fog eredményezni.
- A Serie A-ban szereplő klubok bérköltségei 12%-kal (121 millió euróval) emelkedtek, és 11%-os volt a bérnövekedés a Premier League-ben (132 millió euró), valamint a Bundesliga-ban (78 millió euró). Mérsékeltebb volt ugyanez a mutató a La Liga (4%) és a Ligue 1 (3%) esetében. Az öt nagy bajnokság közül továbbra is a Bundesliga bérköltség/bevétel aránya a legkiegyensúlyozottabb (51%), Serie A-ban pedig a legmagasabb (73%).
- Európában a klubcsapatok szintjén egyre egyenlőtlenebbé válnak az erőviszonyok, hiszen a kontinens 20 legnagyobb bevételt elérő klubja a 2008/2009-es idény során összesen több mint 3,9 milliárd eurós bevételre tett szert - ez a teljes európai futballpiac 25%-a. Az öt legnagyobb bajnokság közül a La Liga a legegyenlőtlenebb: itt a legnagyobb és a legkisebb klub költségvetése között 25-szörös a szorzó. Ebből a szempontból a Premier League és a Ligue 1 a leginkább kiegyensúlyozott, ahol ugyanez a szorzó 6-szoros.
- A holland Eredivisie továbbra is a legjelentősebb nemzeti liga az öt nagy bajnokság után, noha a bevételük a 2008/2009-es idényben stagnált, 422 millió eurót tett ki. Az UEFA 2007/2008-as szezont érintő összehasonlító elemzése nyomán a hollandokat az orosz premier liga (352 millió euró), a török Super Lig (342 millió euró), valamint a portugál Liga (256 millió euró) követi a rangsorban. Az angol másodosztály, a Football League Championship a maga 440 millió eurós bevételével a felsorolt bajnokságok mindegyikét megelőzi.
Privátbankár