1p
A kedvezőtlen globális gazdasági helyzet ellenére az európai futballpiac értéke a 2008/2009-es szezon végére 15,7 milliárd euróra nőtt. A szurkolók hűsége továbbra is töretlen
A kedvezőtlen globális gazdasági helyzet ellenére az európai futballpiac értéke a 2008/2009-es szezon végére 15,7 milliárd euróra nőtt. Az öt legnagyobb európai bajnokság – angol, francia, olasz, német és spanyol – mindegyike bevételnövekedést ért el a 2008/2009-es szezon során (helyi valutákban számítva), így az említett bajnokságok éves árbevétele összesen 7,9 milliárd eurót tesz ki (2007/2008-ban 7,7 milliárd euró volt). A Bundesliga, a Serie A és a Ligue 1 mindhárom fő bevételi forrás (közvetítési jogdíjak, jegyeladások és kereskedelmi bevételek) tekintetében növekedést könyvelhetett el - olvasható a Deloitte összeállításában.

A világ labdarúgásában továbbra is az angol Premier League az a bajnokság, amelyik a legnagyobb bevétellel dicsekedhet, hiszen klubjai a szezon során összesen 2,3 milliárd euróhoz jutottak hozzá. Mivel azonban az angol font 7%-ot romlott az euróhoz képest, a legközelebbi rivális - a Bundesliga - már csak 0,7 milliárd euróval van lemaradva.  A Bundesliga klubjai rendkívüli, 10%-os növekedést realizálva 1 575 millió eurót bevételeztek, megelőzve a bevételét 1 501 millió euróra növelő La Ligát - a spanyol bajnokság esetében a fejlődésért a triplázó Barcelona és a Real Madrid volt a felelős, míg a többi 18 csapat bevétele csökkenést mutatott. A Serie A bevételei 73 millió euróval (5%-kal) emelkedtek, így az olasz bajnokság a maga 1 494 millió eurójával megelőzi a francia Ligue 1-t, amelynek összbevétele (1 048 millió euró) idén lépte át először az 1 milliárd eurós álomhatárt.

Dan Jones, a Deloitte Sport Üzletági Csoportjának partnere szerint az európai labdarúgásban megfigyelhető folyamatos bevételnövekedés arról tanúskodik, hogy a piac ellenáll a gazdasági válság nehézségeinek. "Mindez összefügg azzal, hogy a szurkolók hűsége továbbra is töretlen, és azzal, hogy a foci változatlanul vonzza a támogatókat és a televízió-társaságokat. Kétségtelen, hogy a foci világában a legnagyobb kihívást nem a bevételnövelés, hanem a költségek féken tartása jelenti - különösen igaz ez a játékosok fizetésére és az átigazolási díjakra."

A figyelem a következő bő 1 hónapban a klubcsapatok helyett a válogatottak felé irányul: pénteken 16 órakor Johannesburgban a házigazdada Dél-Afrika és Mexikó összecsapásával megkezdődik a XIX. Labdarúgó Világbajnokság.
Az öt legnagyobb bajnokságban szereplő játékosok fizetései 305 millió euróval (6%-kal) gyarapodtak, így most először lépik át az 5 milliárd eurós határt.  Angliában és Olaszországban a bérek növekedési üteme meghaladta a bevételekét, ami tovább csökkentette a működési eredményt.  Idén a Bundesliga lett Európa legnyereségesebb bajnoksága, hiszen klubjainak működési eredménye összesen 172 millió euró volt, ami elég volt ahhoz, hogy a Bundesliga könnyedén megelőzze a Premier League-et: az itt szereplő klubok össznyeresége ugyanis 93 millió euróra zuhant.  A Serie A és a Ligue 1 továbbra is veszteséges. Ami Spanyolországot illeti, a Barcelona és a Real Madrid számottevő működési eredményt könyvelhetett el, a többi klub azonban működési eredmény szempontjából igencsak veszteséges volt. 

Az UEFA 2010 májusában elfogadott új klublicenc szabályai és pénzügyi fair play elvei, amelyek az UEFA által szervezett versenysorozatokra való nevezés feltételeit rögzítik, számos európai klubcsapat számára azzal a következménnyel fognak járni, hogy lépéseket kell majd tenniük a bevételeik és kiadásaik közötti egyensúly megteremtése érdekében. Az előírások egyik kulcseleme a "fedezeti szabály", amely leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a klubok - a mentességet élvező kiadások levonását követően - nem költhetnek többet, mint amennyi bevételt termelnek.

Alan Switzer, a Deloitte Sport Üzletági Csoportjának egyik igazgatója úgy véli: tekintve, hogy az UEFA új klublicenc szabályai és pénzügyi fair play elvei először a 2012-ben végződő üzleti éveket fogják érinteni, és a 2013/2014-es szezon előtt nem lesznek szankciók, a klubok számára ez minden bizonnyal elegendő időt biztosít ahhoz, hogy áttérjenek az új rendszerre - ehhez azonban a lehető leghamarabb meg kell kezdeniük a felkészülést.  "A kluboknak nem csak arra kell ügyelniük, hogy növeljék bevételeiket - például a létesítményeik fejlesztése révén -, hanem arra is, hogy költségstruktúrájuk jobban tükrözze a bevételeiket, és kellően rugalmas legyen ahhoz, hogy az árbevétel hirtelen csökkenésével is meg tudjon birkózni."

A Deloitte 2010. évi futballpiaci körképének további fontos megállapításai::

  • Az öt legnagyobb bajnokság számára az első számú bevételi forrást változatlanul a közvetítési jogdíjak jelentik: a 2008/2009-es idényben innen származott az összbevétel 47%-a (3,712 millió euró). 2008/2009-ben mindaz öt bajnokság növelni tudta a közvetítési jogdíjakból szerzett bevételét (helyi valutában számítva). 
  • A jegyeladásokból származó bevétel a 2008/2009-es idényben az öt nagy bajnokságot tekintve 1 795 millió euróra emelkedett (ez 39 millió eurós, azaz 2%-os növekedés), míg a kereskedelmi tevékenység bevétele 2 437 millió eurót tett ki, ami 117 millió eurós (5%-os) növekedést jelent.
  • Az átlagos nézőszámok az öt nagy bajnokság közül háromban (Bundesliga, La Liga, Serie A) nőttek; az angol Premier League esetében a 4%-os csökkenés nagyrészt a Newcastle United kiesésének tudható be, a Ligue 1 esetében mutatkozó 4%-os visszaesés pedig minden bizonnyal hamarosan helyreáll, hiszen az a tény, hogy Franciaország nyerte el a 2016-os Európa-bajnokság rendezési jogát, jelentős fejlesztéseket fog eredményezni.
  • A Serie A-ban szereplő klubok bérköltségei 12%-kal (121 millió euróval) emelkedtek, és 11%-os volt a bérnövekedés a Premier League-ben (132 millió euró), valamint a Bundesliga-ban (78 millió euró).  Mérsékeltebb volt ugyanez a mutató a La Liga (4%) és a Ligue 1 (3%) esetében. Az öt nagy bajnokság közül továbbra is a Bundesliga bérköltség/bevétel aránya a legkiegyensúlyozottabb (51%), Serie A-ban pedig a legmagasabb (73%).
  • Európában a klubcsapatok szintjén egyre egyenlőtlenebbé válnak az erőviszonyok, hiszen a kontinens 20 legnagyobb bevételt elérő klubja a 2008/2009-es idény során összesen több mint 3,9 milliárd eurós bevételre tett szert - ez a teljes európai futballpiac 25%-a.  Az öt legnagyobb bajnokság közül a La Liga a legegyenlőtlenebb: itt a legnagyobb és a legkisebb klub költségvetése között 25-szörös a szorzó.  Ebből a szempontból a Premier League és a Ligue 1 a leginkább kiegyensúlyozott, ahol ugyanez a szorzó 6-szoros.
  • A holland Eredivisie továbbra is a legjelentősebb nemzeti liga az öt nagy bajnokság után, noha a bevételük a 2008/2009-es idényben stagnált, 422 millió eurót tett ki.  Az UEFA 2007/2008-as szezont érintő összehasonlító elemzése nyomán a hollandokat az orosz premier liga (352 millió euró), a török Super Lig (342 millió euró), valamint a portugál Liga (256 millió euró) követi a rangsorban. Az angol másodosztály, a Football League Championship a maga 440 millió eurós bevételével a felsorolt bajnokságok mindegyikét megelőzi.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG