Nyeste Orsolya, az Erste Bank makroelemzője beszámolt arról, hogy a várakozásoknak megfelelően az élelmiszerárak emelkedése, azon belül is a szezonális élelmiszerek drágulása, továbbá az üzemanyagok és a ruházati cikkek árnövekedése hajtotta az áprilisi inflációt. Nem számszerűsíve a jövő hónapra várt 12 havi inflációt, annyit mondott, hogy tartja az év végi előrejelzését, az 5,2 százalékot.
Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline Értékpapír vezető elemzője azt emelte ki, hogy az áprilisi fogyasztó árindex alapján a piac elsősorban arra várt választ, hogy az infláció tetőzött-e márciusban vagy az emelkedő trend tovább folytatódik.
Az április adat ugyan 0,2 százalékponttal alacsonyabb a megelőző havihoz képest, de ez még csak matematikailag tekinthető mérséklődésnek - mondta a vezető elemző, aki szerint így még nem adható egyértelmű válasz a kérdésre. Nyeste Orsolya szerint viszont pozitív fejlemény, hogy ha kis mértékben is, de alacsonyabb az áprilisi index a márciusinál. Szerinte továbbra is magas infláció várható szeptemberig, de a tetőzés már elmúlt.
Az infláció menetéről adott előrejelzés alapján a két elemző eltérő esélyét látja a jegybanki alapkamat csökkentésének. Nyeste Orsolya szerint a jegybank akár már most csökkentheti a kamatot. Sarkadi Szabó Kornél viszont azt tartja valószínűnek, hogy a Magyar Nemzeti Bank még legalább egy hónapot kivár a kamatcsökkentéssel, és csak további csökkenés, illetve stabil külső körülmények teljesülése esetén lép.
Fölélőtték az inflációt
Veres keletre kacsint
Külföldre megy a tőke - és?
MTI