Közlése szerint a magyar és az orosz partner Moszkvában megállapodott a társaság tulajdonosi szerkezetében. A kft-ben a miskolci önkormányzat tulajdonában lévő Miskolc Holding Zrt. 51 százalékos részarányával többségi tulajdonos, ügyvezető igazgatóját a magyar, míg ügyvezető igazgató-helyettesét az orosz fél adja.
Az előzményekhez tartozik, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök tavalyi magyarországi látogatásának időpontjában a magyar és az orosz szakminiszter aláírta a két ország nanotechnológiai együttműködési programjáról és a miskolci innovációs központ létrehozásáról szóló megállapodást.
A munkát a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány miskolci telephelyén végzik majd, a nanotechnológiai kutatólaboratóriumban. A megalapítandó közös cég a kutatóműhelyekben kidolgozott technológia segítségével ipari méretekben állít majd elő nanotechnológiai termékeket, főként gyártókészülékeket. A kutatási témakörök: nanoporok és kísérleti termékek, orvosi protézisek szuperplaszticitási módszerekkel történő előállítása, nanodiszpergációs technológiával készített többkomponensű folyadékok és a nanotechnológia meteorológiai alkalmazások.
Az orosz kutatások élen járnak a legparányibb méretekkel foglalkozó nanotudományok szakterületén: az atom-, illetve a molekulaegyesítés technológiájának alkalmazásában kimagasló eredményeket értek el. A közelmúlt adatai szerint világszerte 300 egyetemi intézet és 500 cég volt érintett a nanotechnológiai kutatásokban, aminek költségvetése az USA-ban, Japánban és az Európai Unióban mintegy 4 milliárd dollárra tehető.
Visszavárjuk az oroszokat Magyarországra
Putyin: Oroszország újjászületése elején jár
Gazprom-Mol stratégiai együttműködés
MTI