1p
Évtizedekre biztosíthatja Oroszország kulcspozícióját az energetikai szférában Putyin elnök közép-ázsiai látogatása. Európa egyelőre nem sokat tehet.
Évtizedekre biztosíthatja Oroszország kulcspozícióját az energetikai szférában Putyin elnök közép-ázsiai látogatása. Európa egyelőre nem sokat tehet.

Bár a hatnapos vizit még nem ért véget, a Kazahsztánban kezdett és pénteken Türkmenisztánban folytatott tárgyalások menete arra utal, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő meggyőzte tárgyalópartnereit: a jövőben is érdemes kizárólag Oroszországon keresztül folytatniuk földgázexportjukat. A végleges megállapodás - a kétoldalú tárgyalások után a három elnök ma tart közös tárgyalást Türkménbasiban - akár az EU által papíron favorizált, Oroszországot elkerülő Nabucco gázvezeték tervének végleges megfúrását is jelentheti.

Moszkva elsődleges célja egy új, a Kaszpi-tenger partján Türkmenisztántól Kazahsztánon át Oroszországig futó gázvezeték megépítése. Ez a gyakorlatban okafogyottá tenné a Kaszpi-tenger mélyén haladó, Türkmenisztánt Azerbajdzsánnal, majd Európával öszszekötő alternatív vezeték megépítését. Így Európa - diverzifikációs terveivel ellentétben - továbbra is csak Oroszországon áthaladó vezetékeken juthat Keletről földgázhoz.

Kazahsztánban Putyin lényegében úgy kapta meg Nurszultan Nazarbajev beleegyezését, hogy konkrét engedményt nem tett a kazah elnöknek a számára fontosabb olajexport terén. Az orosz elnök nem adott ugyanis egyértelmű ígéretet a Nyugat-Kazahsztánt a fekete-tengeri orosz Novorosszijszkkal összekötő kőolajvezeték (KTK) kapacitásának növelésére. Ez az egyetlen olyan, orosz területen haladó vezeték, amelyben nincs többségi tulajdona az orosz államnak. (Moszkva 24 százaléka mellett Kazahsztánnak 18, Ománnak 7 százaléka van. A kazahsztáni olajkitermelésben érdekelt amerikai Chevron részesedése 15, a Lukoil és a BP közös cégéé 12,5, a Rosznyefty és a Shell közösen 7,5 százalékot birtokol az évi 30 millió tonna - ebből 23 millió tonna kazah - kőolajat áteresztő vezetékben.)

Egyértelmű ígéretet Asztana csak arra kapott, hogy a jövőben nagyobb arányban részesedik a kazah földgáz európai értékesítésének - eddig zömmel Oroszországban lecsapódó - hasznából.
Moszkva eddig a projekt veszteségességére hivatkozva zárkózott el a kapacitás növelésétől. A terv évi 67 millió tonna lenne, amelyből 40-et Kazahsztán adna. Nem kizárt, hogy ez mégis megvalósul, ha cserébe a kazah fél garantálja, hogy a tenger másik oldalán orosz érdekeltségben épülő Burgasz- Alexandropolisz vezetékbe juttat évi 17 millió tonna kőolajat. Putyin sikere az is, hogy Nazarbajev kijelentette: országa továbbra is főként "vagy akár kizárólag" Oroszországon keresztül kíván olajat exportálni.

Az együttműködés folytatásáért cserébe növekedhet a részesedése Türkmenisztánnak is, amely egy 2028-ig érvényes szerződés keretében az idén 50 milliárd köbméter gázt ad el Oroszországnak. Moszkva ezt akár 90 milliárdra emelné a jövőben. Az orosz fél ezzel az EU-hoz hasonlóan Kínát is elütheti a közvetlen beszerzés lehetőségétől, amelyhez Peking már tervezi a vezetéket.

Moszkva tartott attól, hogy a Szaparmurat Nyijazov (Türkménbasi) halála után hatalomra került Gurbanguli Berdimuhammedov lazítana a Moszkvával szoros energetikai kapcsolatokon. Ám a pénteki találkozó alapján úgy tűnik, hogy Oroszország kizárólagos partner marad.

Veszteséges lehet a Nabucco
Csökkent az orosz földgáztermelés
A Molnak mindegy, hogy Nabucco vagy Kék Áramlat
Nabucco a magyar preferencia? Moszkva szerint igen
Nem is lesz Nabucco?

Népszabadság
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG