"Visszatekintve, az összeomlás olyan volt mint egy rossz álom" - mondta a milliárdos befektető szakember a bécsi nemzetközi pénzügyi intézet (Institute of International Finance) eseményén.
Beszédében kifejtette: "A pénzügyi rendszer összeomlása nagyon is valóságos volt és a bekövetkezett krízisnek messze nincs még vége. Tulajdonképpen a második felvonás csak most kezdődik, amikor a pénzpiacok kezdik elveszíteni bizalmukat a szuverén adósságlevelekben. A reflektorfény ugyan Görögországra és az euróra vetül, de hatás világszerte érezhető lesz."
Soros szerint a kialakult helyzet kísértetiesen emlékeztet a harmincas évekre: "A kormányok kénytelenek csökkenteni eladósodottságukat a pénzpiacok nyomására. Ez nagy valószínűséggel kettős recesszióba taszíthatja a világgazdaságot."
Soros György szerint különösen veszélyes eszközöknek számítanak a hitelezőket a hitelfelvevő nem-fizetővé válásától megvédeni hivatott államadósság-törlesztési kockázat biztosítására kínált hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS), amennyiben azokat nem eredeti céljuknak megfelelően fedezeti (hedging) eszközként alkalmazzák. Ezek a papírok gyakorlatilag "kilövési engedélyként" funkcionálnak olyanok kezében, akik nem rendelkeznek magával a biztosítani kívánt befektetési érdekeltséggel.
"A görög válság utóhatása világszerte érezhető lesz" - mondta Soros György, mivel szerinte az európai szuverén adósságtörlesztési válság a gazdasági fellendülés még törékeny szakaszában kényszeríti megszorításokra az unió tagországait.
"Nem zárható ki a kettős recesszió veszélye" - mondta. A szabályozási politikának szerinte az aktíva-buborékok képződésének megelőzését kellene szolgálnia, mivel saját egyensúlytalanságaik korrigálása idegen a pénzpiacok természetétől.
MTI