"Gratulálunk a győzteseknek, és örülünk, hogy láthatóan megerősödtek a jobbközép pártok és jobbközép vezetésű koalíció jöhet létre a szombati választások után" - mondta Németh Zsolt. A külügyi államtitkár hozzátette, hogy ez Robert Fico és Jan Slota "zsigerileg magyarellenes és hungarofób" kormányzásának a végét is jelentheti.
A szlovákiai választások eredményeként bekövetkező fordulat révén elhárult az akadály az elől, hogy az elkövetkező években a problémák megoldásával, "a közép-európai építéssel" lehessen foglalkozni, és a párbeszéd kezdődhessen a két fél között. "A magyar kormány részéről nyitottak vagyunk, szükség van a párbeszédre" - mondta Németh Zsolt.
A szlovák-magyar kapcsolatok építése és a párbeszéd szempontjából a külügyi államtitkár jó alapként említette meg a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) korábbi elnökének, Pavol Hrusovskynak egyik, 2003-ban közölt cikkét, amelyben az együttműködés lehetőségét vázolta fel: a múltra is nyitott, de a jövőbe tekintő párbeszédet, valamint a két népet érzékenyen érintő problémák kitárgyalását ajánlva.
A Magyar Koalíció Pártjával (MKP) kapcsolatban Németh Zsolt elmondta, hogy "sajnáljuk a kiesését, mert az elmúlt két évtizedben a szlovákiai magyarok szempontjából fontos érdekképviseleti szervezetről van szó, amely regionális és helyi szinten meghatározó módon van jelen a szlovákiai és szlovákiai magyar közéletben".
Szerinte az MKP választási eredményének magyarázata nem a magyar parlament által elfogadott kettős állampolgársági törvénnyel és a szlovákiai reakciókkal magyarázható. "Ha így lenne, akkor Ficónak kormányon kellett volna maradnia" - tette hozzá Németh Zsolt, aki úgy vélte, hogy az MKP és a Híd közötti választáskor inkább arról lehetett szó, hogy melyik képviseli "hitelesebben és határozottabban" a szakítást Fico politikájával.
Hangsúlyozta, hogy a nyitottság továbbra is megvan az MKP és a Fidesz, valamint a felvidéki magyarság és a magyar kormány közötti együttműködésre. A Hídnak "magának kell eldöntenie, hogyan kíván részt venni a magyar-magyar párbeszédben" - tette hozzá a külügyi államtitkár.
A nem hivatalos választási végeredmény alapján a két eddigi és újra parlamentbe jutott koalíciós párt (Smer és a SNS) és a négy ellenzéki párt (SDKU, a SaS, KDH, Híd) között a mandátumok megoszlása 71-79 az ellenzék javára.
MTI