1p
Az egészségügyi tárca benyújtotta a parlamenthez azt a törvénytervezet, amely az egészségügyben dolgozók munkaidejét szabályozza - mondta el Horváth Ágnes tárcavezető pénteken, budapesti sajtótájékoztatón. A szabályozás célja, hogy működőképes ügyeleti rendszer legyen - tette hozzá az egészségügyi miniszter.
Az egészségügyi tárca benyújtotta a parlamenthez azt a törvénytervezet, amely az egészségügyben dolgozók munkaidejét szabályozza - mondta el Horváth Ágnes tárcavezető pénteken, budapesti sajtótájékoztatón. A szabályozás célja, hogy működőképes ügyeleti rendszer legyen - tette hozzá az egészségügyi miniszter.

A javaslat összefügg a munkaügyi tárgyú törvények tervezett felülvizsgálatával, amelyek alapján az ügyelet teljes munkaidőnek számít, összhangban a közösségi szabályozásokkal és magyar bírói gyakorlattal. Mint Horváth Ágnes fogalmazott: a szabályozás alternatívát kínál az intézményeknek abban, hogy "ki, hol, milyen" ügyeletet képes és tud biztosítani.

Újságírói kérdés kapcsán a szaktárca vezetője elmondta: a jogszabály szerint a pihenőidőt kötelező kiadni, és kiköti azt is, hogy mennyi lehet legfeljebb az önként vállalt túlmunka. Ez utóbbi kapcsán arra törekednek, hogy a munkáltató és a munkavállaló közötti megállapodás határozza meg a bért, ha azonban ez nem valósul meg, akkor egy minimumszabályozás lép életbe.

Horváth Ágnes a jogszabály egyik elemét kiemelve elmondta: a törvénytervezet lehetőséget ad arra, hogy egyes orvosok csak ügyeletre szerződjenek egy adott kórházzal.

A szabályozás értelmében az ügyelet teljes időtartama (tehát az ügyelet alatt teljesített munkavégzés mellett magának az ügyeletnek, azaz a rendelkezésre állásnak az időtartama is) munkaidőnek minősül. Többek közt ez teremti meg az összhangot a magyar jog és az európai bírósági ítéletek között.
A Európai Bíróság több ítéletében is kimondta, hogy az ügyeleti idő teljes munkaidőnek számít és ennek következtében figyelembe kell venni a munkaidő napi, heti és éves korlátjára vonatkozó szabályokat. A magyar munkaidős szabályok egy része ütközik az Európai Bíróság jogértelmezésével, illetve döntéseivel, mert megengedik, hogy az ügyelet általában ne, vagy csak meghatározott részében (a ténylegesen teljesített munka, vagy a szektorspecifikus szabályok által meghatározott mértékben) minősüljön a munkaidőkorlát szempontjából figyelembe veendő munkaidőnek, illetve rendkívüli munkavégzésnek - olvasható a törvénytervezet általános indoklásában.

A törvénytervezet meghatározza az egészségügyi dolgozó számára naptári évenként elrendelhető ügyelet mértékét. Megtartva az önként vállalt többletmunkavégzésre vonatkozó szabályokat, a tervezet megfogalmazza, hogy külön, írásba foglalt megállapodás alapján az alkalmazott egészségügyi dolgozó többletmunkát vállalhat, amelynek mértéke továbbra sem haladhatja meg a munkaidőkeret átlagában a heti 12 órát. Ha azonban a többletmunka kizárólag egészségügyi ügyelet ellátására irányul, akkor a többletmunka mértéke nem haladhatja meg a munkaidőkeret átlagában a heti 24 órát.

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke a köztestület álláspontját ismertetve pénteki sajtótájékoztatóján elmondta: az ügyeleti idő kérdését nem lehet többletforrás és plusz dolgozói létszám nélkül megoldani.

Az ügyeletben töltött időt a túlmunka szabályai szerint kell fizetni, a jogszabály azonban e teljes munkaidőt az átlagos órabérnél alacsonyabb (70-80-90 százalékos) díjjal akarja honorálni. A készenléti ügyelet kérdésének pedig szakmai döntéseken kellene nyugodnia - mondta.

A szakmai kollégiumok hatásköre lenne tehát megmondani, hogy hol lenne kötelező ügyeletet tartani. S azt is, hogy ha nem kell ügyelet, akkor miért nem kell,  ehhez azonban vállalni kell a felelősséget is - és ez a felelősségvállaló ne az orvos legyen - emelte ki Éger István.

A műszakszervezésről a kamarai elnök elmondta: ez a megoldás csak olyan kórházakban lenne kivitelezhető, amelyek 24 órás szolgálatban vannak, vagy baleseti központok. Ha valaki azonban műszakban dolgozik, annak az a veszélye, hogy az adott orvos nagyon hamar "kitöltheti" a heti munkaidőkeretét.

Kóka az SZDSZ egészségügyi modelljéről
Visszás egészségügyi rendszerről forgatott az amerikai botrányfilmes
Rehabilitációs járadék és változó idős-törvény
Júliustól változnak a vizitdíj-szabályok

MTI

 
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG