A szakértő szerint a Csáky Pál vezette MKP vereségében szerepet játszott, hogy a párt passzívan, nem meggyőzően kampányolt, miközben Bugár Béla pártja, a Híd-Most "fölényben volt a sajtóban, a szórólapokon és az óriásplakátokon".
A Híd eredménye arra utal, hogy a főleg a szlovák kormánypártok részéről tapasztalt magyarellenes hisztériakeltés a dél-szlovákiai magyar szavazókat "inkább a megbékélés irányába terelte." A szlovák pártok részéről pedig olyan nyilatkozatok is elhangoztak, amelyekből az derült ki, hogy számukra kevésbé elfogadható az MKP.
Bugár Béla pártja minden bizonnyal tagja lesz a valószínűleg Iveta Radicova vezetésével megalakuló új szlovák kormánynak. A választások éjszakáján már megkezdett koalíciós egyeztetések kapcsán Szarka László arra emlékeztetett, hogy Bugár már korábban arról beszélt, hogy tanult az 1998 és 2006 közötti Mikulás Dzurinda vezette koalíciós kormány működéséből és a koalíciós megállapodások összeállításából. Szarka László szerint a Híd kormányba kerülése hatással lesz a magyar-magyar és a szlovák-magyar kapcsolatokra is.
A Fico-féle Smer mellett a másik két kormánypárt, a Jan Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és a Vladimir Meciar-féle HZDS választási szereplése az előzetes várakozásoknak megfelelő volt - mondta Szarka László. Az SNS bent maradt a parlamentben, míg a HZDS kiesett.
A szlovákiai választáson a Magyar Koalíció Pártjára (MKP) ütött vissza a magyar állampolgárság könnyített megadásáról szóló törvény parlamenti vitájának és elfogadásának szerencsétlen időzítése - értékelte a szlovák választás eredményét Kovács László (MSZP) országgyűlési képviselő, volt külügyminiszter és uniós biztos vasárnap az MTI-nek. |
Szlovákiát ugyan nem érintette túl súlyosan a nemzetközi gazdasági válság, de ennek ellenére "nem volt meggyőző az elmúlt négy év kormányzása". Elmaradtak az ígért gazdasági és szociálpolitikai eredmények.
Robert Ficonak folyamatosan "fegyelmeznie kellett" a "furcsa koalícióban" részt vevő partnereit, miközben külföldön is folyamatos magyarázkodásra kényszerült koalíciós partnerei kijelentései miatt. Mivel Fico állandóan "jobbról próbálta előzni" az SNS-t és a HZDS-t, idővel "hasonlóvá vált hozzájuk".
Teljesen átrendeződött a szlovákiai politikai mező, de a magyar kormány üdvözli azt, hogy várhatóan a jobbközép fog kormányt alakítani, és azt is, hogy a Híd-Most párt bekerült a törvényhozásba - értékelte a szlovák választás eredményét Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. |
A nem hivatalos választási végeredmény alapján a két eddigi és újra parlamentbe jutott koalíciós párt (Smer és a SNS) és a négy ellenzéki párt (SDKU, a SaS, KDH, Híd) között a mandátumok megoszlása 71-79 az ellenzék javára.
MTI, Privátbankár