Jun Szogjol dél-koreai elnök a mesterséges intelligencia és a digitális világ előnyeire és veszélyeire hívta fel a figyelmet, továbbá a demokrácia és a biztonság védelmét szorgalmazta hétfőn az idei szöuli demokráciacsúcson elmondott nyitóbeszédében.
"Erős felelősségtudattal meg kell osztanunk tapasztalatainkat és bölcsességünket annak érdekében, hogy a mesterséges intelligencia (AI) és az új digitális technológiák a demokráciát szolgálják, és megóvják az egyének és a társadalom biztonságát" - jelentette ki Jun a digitális világ kínálta előnyökkel és kihívásokkal kapcsolatban.
"Az AI és a digitális technológiák fejlődése révén az emberiség elképzelései a tér és az idő határait meghaladva valósulnak meg" - mondta, majd hozzátette: "másrészről viszont a mesterséges intelligencián és a digitális technológiákon keresztüli félretájékoztatás és hamis információk nemcsak az egyének szabadságát és az emberi jogokat sértik, hanem egyúttal veszélyeztetik a demokratikus rendszereket is".
A demokráciáért megrendezett első csúcstalálkozót Joe Biden amerikai elnök kezdeményezte 2021-ben. A mostani háromnapos csúcson több mint 30 ország képviselői vesznek részt.
"Az autoriter és elnyomó rezsimek a technológiákat a demokrácia és az emberi jogok aláásására használják, ezért nekünk a technológia segítségével a demokratikus értékeket és normákat kell támogatnunk" - jelentette ki Antony Blinken amerikai külügyminiszter a csúcstalálkozón.
Az esemény résztvevői közül egyes európai képviselők ellenérzésüket fejezték ki Oroszország és Kína propagandatevékenységével kapcsolatban, és azzal vádolták meg a két országot, hogy hamis információkat terjesztenek a közösségi médiában és a deep fake technológia révén.
Kína tiltakozása ellenére a találkozón virtuálisan bejelentkezett a tajvani digitális miniszter, Audrey Tang is, és a választásokban bővelkedő idei év voksolásait fenyegető kibertámadások veszélyére hívta fel a figyelmet.
(MTI/Yonhap/Reuters)