3p

A német kancellár a müncheni biztonsági konferencián kifejezte kétségeit az Egyesült Államok egyedüli vezető erejében.

Merz a közvetlenül a mellette álló Marco Rubio külügyminiszter vezette amerikai delegációnak címezve bírálta az Egyesült Államokat, mikor azt mondta, hogy „a szövetségesek, partnerek és barátok közötti bizalom tette a NATO-t minden idők legerősebb szövetségévé”, hozzátéve, hogy „Európa tudja, milyen értékes kapcsolat ez” – idézi az Euronews.

„Ha a berlini fal leomlása után volt is egy unipoláris pillanat, annak már rég vége” – fogalmazott Merz.

Friedrich Merz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Keir Starmer brit miniszterelnök és Donald Tusk lengyel kormányfő sajtótájékoztatóra érkezik az ukrajnai háborúról folytatott tárgyalás után Kijevben 2025. május 10-én
Friedrich Merz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Keir Starmer brit miniszterelnök és Donald Tusk lengyel kormányfő sajtótájékoztatóra érkezik az ukrajnai háborúról folytatott tárgyalás után Kijevben 2025. május 10-én
Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

A német kancellár pénteki beszédében közölte, hogy a régi, szabályokon alapuló világrend megszűnt, és a Németországhoz hasonló országoknak teljesen újra kell gondolniuk a biztonsághoz és az önvédelemhez való hozzáállásukat. Merz kijelentette, hogy a hatalmi politika globális rendje még a legerősebb nemzeteket is nagyobb veszélynek teszi ki. 

„Úgy tűnik, a nagyhatalmi politika erős és könnyű válaszokat kínál a nagy szereplők számára, de csak első pillantásra – mondta Merz, hangsúlyozva, hogy e szerint az illúzió szerint a nagyhatalmi politika elfordul egy olyan világtól, amelyben a jogállamiság és az államok közötti békés kapcsolatok megvalósulnának. – Ennek a politikának megvannak a maga szabályai. Gyors, kemény és gyakran kiszámíthatatlan.”

„Szakadék nyílt Európa és az Egyesült Államok között” – mondta Merz, megjegyezve, hogy „J. D. Vance alelnök ezt nagyon nyíltan kimondta korábbi müncheni biztonsági konferencián, és igaza is volt.”

„A Trump-féle MAGA kulturális háborúja nem a miénk- hangsúlyozta Merz, leszögezve, hogy Európa nem a vámokban és a protekcionizmusban, hanem a szabad kereskedelemben hisz. – Ragaszkodunk a klímaegyezményekhez és az Egészségügyi Világszervezethez, mert meggyőződésünk, hogy a globális kihívásokat csak közösen lehet megoldani.”

Kritika a magyar miniszterelnöknek

Merz kitartott amellett, hogy Oroszországban nem lehet megbízni, és nem szabad jóhiszeműen tárgyalni a háború befejezéséről, majd – bár név nélkül – Orbán Viktor magyar miniszterelnök 2024-es moszkvai látogatását is megemlítette. „Volt valaki az Európai Unióból, egy miniszterelnök, aki egyedül utazott Moszkvába” – emlékeztetett Merz, hozzátéve, hogy az illető nem ért el semmit, viszont a látogatást követő héten Oroszország súlyos támadásokat mért az ukrán polgári infrastruktúra.

„Ha van értelme beszélni, akkor hajlandóak vagyunk beszélni – folytatta Merz. – De ahogy az amerikai féllel láthatják, Oroszország nem hajlandó komolyan beszélni. Ennek a háborúnak csak akkor lesz vége, ha Oroszország gazdaságilag vagy katonailag kimerül.”

„A nagyhatalmak korszakában a szabadság már többé nem adott, hanem veszélyben van. Ennek megtartásához új kezdetekre, változásra, és természetesen olykor áldozatokra van szükség” – fogalmazott Merz, aki Németország jövőjét összekötötte az EU jövőjével: szerinte Németország az EU nélkül nem képzelhető el, az EU-ban pedig vezető szerepet kell vállalnia.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Adócsökkentés és ársapka jöhet az üzemanyagokra Lengyelországban
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 16:31
A lengyel parlament alsóháza elfogadta az ársapkáról szóló javaslatot, már csak a Szenátusnak és az elnöknek kell jóváhagynia. A miniszterelnök, Donald Tusk 23 százalékról 8 százalékra csökkentené az üzemanyagokat terhelő áfát.
Nemzetközi Feljelentették Robert Ficót
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 11:17
A feljelentést az Ukrajnába irányuló vészhelyzeti áramszállítás leállítása miatt az ellenzéki liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) mozgalom elnöke, Branislav Gröhling tette meg. Ennek alapján a rendőrség hazaárulás és más bűncselekmények ügyében vizsgálatot indított – számolt be a szlovák sajtó pénteken az SaS elnökének a közösségi médiában tett bejegyzésére hivatkozva.
Nemzetközi Újabb halálos áldozatok a Közel-Keleten, vitatott törvényt venne elő az izraeli miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 10:08
Izraelben az Irán elleni háború miatt életét vesztette egy civil Nahariában és egy újabb katona Dél-Libanonban – írja az MTI. Folytatódtak az iráni katonai létesítményeket célzó izraeli csapások, Benjamin Netanjahu pedig a katonai szolgálatról szóló vitatott törvényeket készül elfogadni.
Nemzetközi Kaja Kallas: Oroszországra is nyomást kell gyakorolni, hogy véget érjen az iráni háború
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 09:05
Megkezdték tanácskozásukat a G7 országok külügyminiszterei a közel-keleti feszültség csökkentése érdekében.
Nemzetközi Határidőt adott Trump Iránnak, eddig kell megegyezniük a háborús feleknek?
Imre Lőrinc | 2026. március 27. 06:15
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön 10 napra elhalasztotta az iráni energialétesítmények elleni katonai csapásokat a Teheránnal zajló egyeztetésekre hivatkozva.
Nemzetközi WTO-főtitkár: nincs visszaút, a világrend visszavonhatatlanul megváltozott
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 19:40
A Kereskedelmi Világszervezet vezetője csütörtökön kijelentette, hogy a multilaterális rendszer alapvetően megváltozott, és az országoknak a jövőbe kell tekinteniük, mert a régi világ nem jön vissza.
Nemzetközi Megvan, hogy milyen „ajándékot” kapott Donald Trump az iráni vezetéstől
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 18:20
Az amerikai elnök szerint Irán „ajándéka” az Egyesült Államoknak az volt, hogy 10 olajszállító tartályhajót engedett át a Hormuzi-szoroson.
Nemzetközi Az Orbán-kormánynak bizonyára tetsző döntést hozott az Európai Parlament
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 17:20
Az EP támogatja az uniós maradásra jogosulatlan migránsok visszaküldését célzó szabályozás szigorításait.
Nemzetközi Likvidálták az iráni Iszlám Forradalmi Gárda haditengerészeti parancsnokát
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 16:20
Jiszráel Kac izraeli védelmi miniszter jelentette be az iráni katonai vezető halálhírét.
Nemzetközi Kínába vezethet az új „Barátság” gázvezeték az iráni háború hatására
Bózsó Péter | 2026. március 26. 15:10
Az iráni háború nyomán kialakuló energiasokk felélesztheti Kína érdeklődését egy régóta tervezett, de még nem létező orosz gázvezeték, a Szibéria Ereje 2 iránt, ami átalakíthatja Peking energiastratégiáját.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG