Az esküdtszék februárban találta bűnösnek a 27 éves férfit gyilkossági kísérlet és testi sértés vádjában.
Az ügyész a maximális 25 év börtönt kérte, míg a hivatalból kirendelt védő Matar büntetlen előéletére hivatkozva 12 éves elzárást tartott indokoltnak.
A büntetési tétel kihirdetése előtt a magát ártatlannak valló vádlott is szót kapott, és képmutatónak, kötekedőnek nevezte áldozatát, aki szerinte „tiszteletlen másokkal szemben”.
A büntetőeljárás során az író koronatanúként szerepelt, de személyesen nem vett részt a tárgyalásokon, hanem egy előre elkészített nyilatkozat révén tett tanúvallomást. Ebben felidézte a támadást, amely során Matar a fején és testén szúrta meg több mint egytucatszor, és amelynek következtében elvesztette egyik szeme világát.
Rushdie-t 2022 augusztusában, az üldöztetésnek kitett írók helyzetéről tartott nyilvános pódiumbeszélgetésen érte a támadás a New York-i Chautauqua Intézetben. A támadásban rajta kívül még egy személy megsebesült, és Matar pedig ezért a második erőszakos cselekményért is kapott hét év börtönbüntetést, amely hozzáadódik a Salman Rushdie elleni gyilkossági kísérlet miatt kiszabott 25 évhez.
Rushdie, aki több mint húsz éve telepedett le New Yorkban, és megkapta az amerikai állampolgárságot is, 1988-ban megjelent, A sátáni versek című regényével vált világhírűvé. A könyvet Irán akkori legfőbb vallási és politikai vezetője, Khomeini ajatollah istenkáromlónak minősítette, és a meggyilkolására buzdító fatvát (vallási alapú rendelkezést) adott ki az író ellen. Az utóbbi évtizedekben többször kíséreltek meg gyilkosságot Rushdie ellen.
(MTI)