2p

Az idei eseményt az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság bojkottálta, miután a szervezők úgy döntöttek, hogy nem hívják meg az izraeli nagykövetet.

Japán pénteken megemlékezett az amerikai atombomba ledobásának 79. évfordulójáról Nagasaki városában, amely több tízezer ember halálát okozta — számol be róla a Deutsche Welle.

Fumio Kishida japán miniszterelnök részt vett a megemlékezésen, míg Izrael, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság képviselői feltűnően hiányoztak. Kishida kijelentette, hogy Japán törekszik egy „nukleáris fegyverektől mentes világra." Shiro Suzuki, Nagasaki polgármestere pedig hangsúlyozta, hogy a világ jelenleg „kritikus helyzettel” néz szembe Oroszország Ukrajna elleni inváziója és a Közel-Keleten fennálló katonai eszkalációs aggodalmak miatt.

„Mivel Oroszország Ukrajna elleni inváziójának vége nem látható, és a fegyveres konfliktus eszkalációjától való félelem a Közel-Keleten is fenyeget, fennáll annak a veszélye, hogy fontos normák elvesznek. Ilyen kritikus helyzettel nézünk szembe" – mondta Suzuki a megemlékezésen.

„Szembe kell néznünk a valósággal, hogy a nukleáris fegyverek létezése egyre nagyobb veszélyt jelent az emberiségre, és bátor lépést kell tenni az atomfegyverek eltörlése felé" - mondta Suzuki a Voice of America beszámolója szerint.

 

Az amerikai és a brit nagykövet Izrael mellőzése miatt nem vettek részt

A hét elején Rahm Emanuel amerikai nagykövet közölte, hogy nem vesz részt az idei eseményen, mivel Gilad Cohen, Izrael japán nagykövete nem kapott rá meghívást.

Sukuki, Nagasaki polgármestere szerint a döntés „nem politikai jellegű” volt, és azzal a céllal született, hogy megakadályozzák a demonstrációkat vagy zavarokat az ünnepség alatt.

Az Egyesült Államok Japánban működő nagykövetsége szerint Emanuel azért nem vett részt a Nagasaki eseményen, mert azt „politikai célokra” használták. A brit nagykövetség kijelentette, hogy Julia Longbottom, az Egyesült Királyság japán nagykövete sem vesz részt, mivel Ozrael mellőzése „sajnálatos és félrevezető egyenlőséget teremt Oroszországgal és Fehéroroszországgal - az olyan másik országokkal, amelyek nem kaptak meghívást az idei ünnepségre.”

A német, francia és számos más ország nagykövetei sem voltak jelen az eseményen, helyettük alacsonyabb szintű diplomáciai képviselők vettek részt a megemlékezésen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nő a hajléktalan gyerekek száma Oroszországban
Elek Lenke | 2026. május 3. 11:44
Van aki direkt betöri a kirakatot, hogy bevigyék melegedni a rendőrörsre.
Nemzetközi Trump asztalán az iráni béketerv, most értékeli az amerikai elnök
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 09:10
Donald Trump amerikai elnök közölte szombaton, átnézi az új, 14 pontos iráni béketervet, de hozzátette, „nem tudom elképzelni, hogy elfogadható lenne.”
Nemzetközi Aggódva figyelhet Európa Trump szavaira
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 08:20
A korábban bejelentett ötezernél jóval több katonát fog kivonni az Egyesült Államok Németországból – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök szombaton.
Nemzetközi Csőbe húzhatták Donald Trumpot az iráni háborúval
Privátbankár.hu | 2026. május 2. 16:52
Az amerikai elnök erős izraeli nyomásra szállt be az iráni háborúba, amely azonban nem a várakozásaik szerint alakult. Most pedig már nem tudja, hogyan szálljon ki belőle.
Nemzetközi Ötezer katonát von ki Trump Németországból
Privátbankár.hu | 2026. május 2. 14:58
Az Egyesült Államok ötezer katonát von ki Németországból – jelentette be a Sean Parnell, az amerikai hadügyminisztérium szóvivője pénteken.
Nemzetközi Újabb szörnyű támadás történt Ukrajnában: buszon utazó civilek az áldozatok
Privátbankár.hu | 2026. május 2. 13:28
Orosz drón csapódott be egy autóbuszba a dél-ukrajnai Herszon városban szombaton korán reggel, két ember életét vesztette, hét másik megsebesült – közölték a hatóságok.  
Nemzetközi Gyerekek és nők az izraeli támadás áldozatai Libanonban
Privátbankár.hu | 2026. május 2. 10:45
Tizenketten meghaltak és huszonöten megsebesültek izraeli támadásokban Libanonban – jelentette az NNA állami hírügynökség a bejrúti egészségügyi minisztériumra hivatkozva.  
Nemzetközi Donald Trump megszűntnek nyilvánította az Iránnal folytatott „fegyveres harcot”
Privátbankár.hu | 2026. május 2. 09:15
Donald Trump megszűntnek nyilvánította az Iránnal folytatott „fegyveres harcot” pénteken a Kongresszusnak küldött levelében.  
Nemzetközi Magyar érintettje is van a lerohant segélyflotta ügyének – frissítve!
Privátbankár.hu | 2026. május 1. 13:41
A majdnem 200 érintett aktivista között van egy magyar férfi is.
Nemzetközi Megtankolni is nehezen tudja a hajóit az amerikai haditengerészet Iránnál
Litván Dániel | 2026. április 30. 17:54
Teljesen újra kellett gondolni a logisztikát az amerikai haditengerészetnél.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG