A Tesla alapítója, Elon Musk lehet a világon az első ember, akinek vagyona eléri az 1000 milliárd dollárt – állítja az Informa Connect Academy agytröszt, amelynek megállapítását a CNBC idézte. Ez másként azt jelenti, hogy trilliomos lehet. Másként: az 1000 milliárd dolláros összeg Magyarország tavalyi amerikai devizában számolt GDP-jének 4,7-szerese. A pontosság kedvéért a mostani forintárfolyam alapján számokban így néz ki:
367 000 000 000 000 forint
A dollárban 13 számjegyű vagyont 2027-ben érheti el a Tesla vezérigazgatója, ha továbbra is úgy gyarapodnak javai, mint korábban. A vizsgálat ugyanis vélhetően kifejezetten Musk vagyonának növekedési tempóját vetíti előre. A milliárdos a Bloomberg gazdaglistája, a Billionaires Index szerint 2020 elején 28,5 milliárd dollár értékű vagyonnal rendelkezett. Ennek az évnek a végére 167 milliárd dollárra nőtt ez ez érték, idén szeptemberben pedig elérte a 265 milliárd dollárt. Az aktuális érték a Bloomberg listáján október közepén 241 milliárd, a Forbesnál 246,5 milliárd dollár volt. Azért az 1000 milliárd ettől még meglehetősen messze van.
Az Informa elemzői a Tesla részvényeinek drágulásából indultak ki. Ezek ára 2020 januárjában 30 dollár volt, ami 2021 januárjára 300 dollárra ment fel. James Pethokoukis, az American Enterprise Institute bölcs szakértője úgy gondolja, ennek alapján tudja, mi a titka egyesek, mint Musk vagy Jeff Bezos, az Amazon vezérigazgatója meggazdagodásának.
Ezek az emberek szerinte azért váltak szupergazdaggá, mert olyan cég gründolásába fogtak, amelynek termékét vagy szolgáltatását értékesnek tartják az emberek. Következésképpen veszik, mint a cukrot. Ennél a közhelyesnek tűnő megállapításnál érdekesebb, a gazdagok vagyonának összetétele. A rettentő nagy vagyon felett rendelkezők pénze túlnyomó részben tőzsdei befektetésekben fekszik, míg a közepesen gazdagoké és a közepes jövedelműeké jellemzően ingatlanokhoz kötődik. A leggazdagabb amerikaiak egy százaléka birtokolja a részvényvagyon felét, míg a jövedelem szempontjából az alsó 50 százalékhoz tartozóknak csak ennek a vagyonnak az egy százaléka jut.
A családok 58 százaléka rendelkezett valamilyen részvénytulajdonnal 2022-ben közvetlenül vagy közvetve, például azon a nyugdíjalapon keresztül, amelyben a nyugdíjmegtakarításait tartotta. A vagyoni egyenlőtlenség örök témája a közéleti vitáknak, főként, hogy a gazdagok jövedelmét olyan formákba lehet terelni, amelyek után jóval kevesebb adót kell fizetni, mint a bérjövedelmek után.