Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója és számos további vállalat tulajdonosa természetesen nem csupán a saját pénzéből vásárolta fel a Twittert – amit aztán X-re keresztelt – 2022-ben. Bár saját vagyonából is jókora összeget fektetett a cég 44 milliárd dolláros árának kifizetésébe, miközben befektetőtársakat is szerzett és banki hiteleket is felvett – írta a Washington Post az X mai helyzetét bemutató cikkében.
Akkoriban az elemzők dicsérték Muskot azért a képességéért, hogy tucatnyi lelkes partnert szerzett az üzlethez. Köztük volt Awaleed bin Talal szaúd-arábiai koronaherceg is, aki saját vagyonából közel kétmilliárd dollárt tolt be a cégebe és bevont egy szaúdi holdingcéget is befektetők közé. Két évvel a felvásárlás után, amikor a vállalat a csőd szélén tántorog Alwaleed azt mondta a Postnak, hogy nem bánta meg döntését.
Mások nem ilyen nem ilyen megértőek. Musk vezetése alatt a Twitter/X még a cégvezető szerint is felét éri annak, amennyit fizettek érte. A Fidelity Investments befektetési cég szerint nem ilyen „jó” a helyzet. Ez a cég 70 százalék feletti értékcsökkenést számolt ki. Musk 33,5 milliárd dolláros kötelezettségvállalása például 9,38 milliárdot ér. Alwaleed 1,89 milliárdos befektetése 529 milliót.
Miután Musk kivezette a tőzsdéről a céget nehéz megmondani, hogy megadni a valós értékét. Az azonban világos, hogy a hirdetők jelentős része, köztük a legnagyobbak hátat fordítottak neki. Legfőképpen azért tették ezt, mert Musk a szólásszabadság nevében megszüntette a közösségi portálon a tartalmak moderálását és helyreállított egy csomó korábban felfüggesztett posztot, amiket a Twitter kulturált viselkedéssel kapcsolatos szabályainak megsértése miatt töröltek. A Twitter felvásárlása körül az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) is vizsgálódik, miután Musk később szándékainak elhallgatásával az ügylet előtt egy rakás részvényt vásárolt, ami befolyásolhatta a részvényárat. Egyes befektetőket az üggyel kapcsolatban beidézett meghallgatásra a hatóság.