2p

Második olvasatban elbukott a jobbközép CDU/CSU pártszövetség által benyújtott törvényjavaslat.

A német parlament alsóházában (Bundestag) tartott pénteki szavazáson összesen 693 voksot adtak le: 350 képviselő voksolt nemmel, 338 igennel, öt képviselő pedig tartózkodott, adta hírül a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ezzel a törvényjavaslat elbukott.

A beadványt, amely jelentősen szigorította volna a német bevándorláspolitikát (például állandó határellenőrzés azonnali bevezetése, illegális migránsok visszafordítása a határon) első olvasatban szerdán még elfogadta a Bundestag, miután a mainstream pártok által szélsőjobboldalinak tartott Alternatíva Németországért (AfD) is támogatta azt.

A német sajtó történelmi napról írt abban a tekintetben, hogy akkor először fogadott el a Bundestag egy törvényjavaslatot a CDU/CSU és az AfD együttszavazásának köszönhetően (a jobbközép párt ugyanakkor továbbra is elhatárolódik az AfD-től). A szavazás miatt a napokban Angela Merkel volt német kancellár, a CDU volt elnöke élesen bírálta pártja jelenlegi vezetőjét, Friedrich Merzet.  

A FAZ beszámolója szerint a pénteki voksolást is heves viták előzték meg a parlamentben. Az AfD mellett a liberálisok és a baloldali Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) is támogatásáról biztosította a törvényjavaslatot, azonban ezúttal ez nem volt elég a többséghez.

A Süddeutsche Zeitung szerint a CDU/CSU-nak, a liberálisoknak, az AfD-nek és a BSW-nek összesen 372 képviselője van a Bundestagban, ami elég kellett volna hogy legyen a törvényjavaslat elfogadásához. Hogy végül miért csak 338 képviselő voksolt igennel, az  egyelőre még nem világos.      

Korábbi háttéranyagunkat a témában itt olvashatják: 

 

  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Megrettent Mexikó, egyeztet a drogkartellekről az amerikaiakkal
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 19:59
Az elnöknő szoros koordinációt szeretne az Egyesült Államokkal, miután az katonai csapásokkal fenyegette.
Nemzetközi Vitalij Klicsko megrázó kéréssel fordult Kijev lakosaihoz
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 19:25
A kijevi főpolgármester arra szólította fel az ukrán főváros lakóit, hogy amennyiben lehetséges, ideiglenesen hagyják el a várost, miután a pénteki orosz támadás következtében Kijev társasházainak mintegy fele fűtés nélkül maradt.
Nemzetközi A francia ellenzék kormánybuktatásra készül a Mercosur-egyezmény miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 18:59
A francia kormányt politikai riválisai és a gazdálkodók is gyalázták, miután pénteken nem sikerült megakadályoznia az EU-Mercosur kereskedelmi megállapodás jóváhagyását.
Nemzetközi Nincs megállás – újabb tankert zsákmányoltak az amerikaiak
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 18:12
Az elmúlt hetekben célba vett ötödik hajót, az Olina tankert foglalta le az Egyesült Államok a Karib-térségben.
Nemzetközi Gesztusra gesztus: Donald Trump katonái nem támadják tovább Venezuelát
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 16:05
A dél-amerikai ország együttműködését látva az amerikai elnök bejelentette lemond az erőszak további alkalmazásáról.
Nemzetközi A kormány furcsa módon európai menekülőket fogadott be
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 15:35
Az Európai Unió országait erről értesítették.
Nemzetközi Elképesztő harc zajlik az ukrán légtérben – a drónok már vissza is vágnak
Litván Dániel | 2026. január 9. 14:40
Az ukránok egyre jobb eredményeket érnek el az orosz drónok elleni harcban saját drónvadász drónokkal. Az orosz eszközök azonban már készülnek a visszavágásra.
Nemzetközi 25 év után megszületett a megállapodás, de nem mindenki ért egyet
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 13:45
Az EU tagállamainak minősített többsége pénteken jóváhagyta a blokk régóta várt kereskedelmi megállapodását a dél-amerikai Mercosur blokkal – közölte négy uniós diplomata.
Nemzetközi Európai reakció érkezett az iráni tüntetésekre
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 12:15
Egy francia diplomatától.
Nemzetközi Kiakadt Trump, hogy korlátoznák a külpolitikában
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 11:30
A Szenátus korlátozná Trumpot, de a Képviselőház és maga az elnök is ezt még felülírhatják.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG