Artem Marcsevszkij az év elején kapott ideiglenes védelmet Szlovákiában, miután Csehországban elveszítette ugyanezt a státuszát, amelyet Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója után kapott, az Európai Uniónak a harcok elől menekülők megsegítésére tett erőfeszítéseinek részeként.
A cseh titkosszolgálatok szerint Marcsevszkij vezette a csehországi bejegyzésű Voice of Europe webhelyet, amelyet ukránellenes propaganda és félretájékoztatás terjesztésére használtak.
A Denik N című cseh napilap beszámolója szerint a szlovák hatóságok felülvizsgálatot követően júliusban megszüntették a védelmét. „Az ideiglenes menedékhely törlését olyan tények vizsgálata előzte meg, amelyek teljesítették a törlés feltételeit" - áll a szlovák belügyminisztériumnak a Reutershez elküldött közleményében, de további részleteket nem közöltek.
A visszavonás július 25-én lépett hatályba, de Marcsevszkij jelenlegi tartózkodási helye ismeretlen, ügyvédje pedig még nem reagált a határozatra — teszi hozzá az Euronews.
Marcsevszkij márciusban került cseh szankciós listára, miután a cseh hírszerzés szerint Viktor Medvedcsuk oroszbarát ukrán politikus utasítására ő irányította a Csehországban bejegyzett honlapot, amelyet ukránellenes propaganda és dezinformáció terjesztésére használt. A platform kezdetben független médiumként mutatkozott be, a cseh és a lengyel hatóságok márciusban leplezték le, hogy valójában orosz propagandát terjeszt. A vizsgálat megállapította, hogy a Voice of Europe különösen aktív volt a júniusi uniós parlamenti választások előtt, és EP-képviselőknek fizetett azért, hogy a Kreml nézeteit népszerűsítsék az oldalon.
Az Európai Unió május 27-én rendelt el szankciókat a Voice of Europe, Viktor Medvedcsuk oroszbarát ukrán politikus és Marcsevszkij ellen.