A szíriai lázadók a hírhedt Szajdnaja börtön felszabadítása során egy „vasprésként” emlegetett eszközt fedeztek fel, amelyet állítólag foglyok kivégzésére és kínzására használtak. A Damaszkusz közelében található létesítmény, amelyet „emberi vágóhídnak” neveznek, Bassár el-Aszad rezsimjének embertelen börtönpolitikájáról vált ismertté, írta meg a Daily Mail. A börtönben többen bentrekedtek, mivel celláikat nem tudják kinyitni, erről korábban részletesen írtunk:
Az Amnesty International becslései szerint 2011 és 2016 között akár 13 ezer embert is kivégezhettek itt, hetente, titokban végrehajtott akasztásokkal. Bár a most feltárt eszköz és a börtön belsejében készült felvételek hitelességét még nem erősítették meg, a Szajdnajában elkövetett szörnyűségekről számos beszámoló született: ezekben kínzásokat, éheztetést és a rabok embertelen körülmények között tartásának rendszerszintű gyakorlatát említették.
The iron execution press in #Saydnaya prison.
— Khaled Iskef خالد اسكيف (@khalediskef) December 9, 2024
After being hanged, the body is placed in the press and compressed until it becomes like paper.
His body and bones are crushed,
there are drains for blood under the press,
then his remains are placed in a bag and disposed of outside… pic.twitter.com/DcVcVyVuNN
A börtön föld alatti szintjein, amelyekhez bonyolult alagutak és elektronikus zárrendszerek vezetnek, továbbra is rabok ezrei lehetnek fogságban. A damaszkuszi kormányzóság szerint ezekben a mélyen elzárt cellákban élő foglyokat biztonsági kamerákon keresztül lehet látni, de a szellőzés hiánya miatt fennáll a veszélye annak, hogy megfulladnak. A hatóságok szerint akár 100 ezer fogoly is lehet a börtön alsó szintjein, bár ezt a számot nem erősítették meg.
A Szíriában működő „Fehér Sisakosok” civil védelmi szervezet speciális mentőcsapatokat küldött a lázadók támogatására, egy börtönt ismerő vezető irányításával. A felszabadításról készült felvételeken látható, amint a lázadók celláról cellára haladva próbálják kiszabadítani a foglyokat. Több száz foglyot, köztük nőket és gyerekeket mentettek ki a börtönből. Egyes kiszabadított foglyok a börtönben tapasztalt rémülettől kábultan reagáltak, miközben mások félelmükben vonakodtak elhagyni celláikat.
Az Amnesty International kutatásai szerint a börtönben elkövetett emberi jogi visszaélések az Aszad-rezsim tudatos stratégiájának részei voltak, amelynek célja a politikai ellenállás elfojtása és a társadalom megfélemlítése volt.