A Financial Times értesülései szerint Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök-helyettes, fejlesztési miniszter ösztönző csomaggal felszerelkezve érkezik a héten Londonba, és a City legnagyobb bankjainak vezetőivel tárgyal.
A programtervezet szerint Morawiecki találkozik mások mellett a Royal Bank of Scotland, a UBS, a Barclays, a BNP Paribas, a Citibank és a Crédit Suisse, illetve a globális alapkezelő társaságok közül a Schroders, a Pimco és a BlackRock vezető londoni tisztviselőivel.
Morawiecki szerint a Londonban honos pénzügyi szolgáltató intézmények közül sokan maguk keresték meg a lengyel kormányt.
Nem lesz egyszerű lenyúlni a bankokat
Varsónak nem lesz könnyű dolga, ha vonzó helyszínként kívánja magát feltüntetni, mivel olyan vetélytársakkal kell versenyeznie, mint Párizs, Frankfurt, Amszterdam és Dublin, amelyek máris kampányolnak a londoni pénzügyi szolgáltató cégek áttelepüléséért.
Elsődleges érvük az, hogy a Cityben honos bankok és egyéb pénzügyi-befektetési társaságok esetleg nem férnek többé hozzá az uniós piachoz, amikor Nagy-Britannia az EU-tagságról rendezett júniusi népszavazás döntésének megfelelően kilép az unióból. A londoni elemzői közösség is tart ettől a lehetőségtől.
Már veszélyben a pénzügyi központi státusz
Az Economist Intelligence Unit (EIU), tanulmányában közölte: veszélybe kerülhet London globális pénzügyi központként betöltött szerepe, mivel a Cityben megtelepedett pénzügyi szolgáltató cégek szinte biztosan elveszítenék az EU más gazdaságaira is kiterjedő szolgáltatásnyújtási engedélyüket, ha Nagy-Britannia nem tarthatja meg maradéktalan hozzáférését az egységes uniós piachoz.
Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi tanácsadó csoport, a Z/Yen Group által a világ vezető pénzügyi szolgáltatási központjairól összeállított legutóbbi rangsorban London megőrizte ugyan első helyét, de a ház szakértői kiemelték, hogy a City besorolása már csak 8 ponttal előzi meg a második helyezett New Yorkot.
Az egyes vizsgált városok által megszerezhető maximális pontszám ezer, és a cég módszertani meghatározása szerint azok a pénzügyi központok, amelyeket húsz pontnál kisebb értékelési különbség választ el egymástól, gyakorlatilag azonos megítélésűnek tekinthetők.