Bogsch Erik keddi budapesti sajtótájékoztatóján jelezte, hogy Oroszországban, Ukrajnában és Lengyelországban a korábban vártnál erősebb lesz a növekedés, Magyarországon pedig - bár korábban 15-20 százalékos visszaesést prognosztizált a cég - 15 százaléknál nem lesz nagyobb a csökkenés.
Az idei első kilenc hónapban euróban 3,6 százalékos árbevétel-növekedést ért el a Richter, ami jó eredmény, és éves szinten is ehhez hasonló várható - mondta.
A kormánnyal kötött stratégiai megállapodásról Bogsch Erik úgy vélekedett, hogy az stabilitást és kiszámíthatóságot ad a gyógyszer-támogatási rendszert illetően és a részvényesi struktúra, azaz az állami tulajdon fennmaradásában is.
Fotó: Botár Gergely / kormany.hu |
A FÁK-forgalom bővülése mellett a cégvezető kiemelte, hogy az Európai Unió piacán is jelentős sikereket ért el a Richter, elsősorban a nőgyógyászati termékbevezetéseknek köszönhetően. Az Esmya nevű, méhmióma kezelését szolgáló készítmény több országban is - például az Egyesült Királyságban és Németországban - tb támogatást kapott - tette hozzá.
Több megszorítást már nem várnak
A hazai piaccal kapcsolatban Bogsch Erik elmondta, hogy tovább zsugorodott a részesedése és már csak 10 százalékot tesz ki a vállalat összforgalmában. Pozitívnak nevezte ugyanakkor, hogy a különadókat változatlanul vissza tudja igényelni a társaság a k+f tevékenységének köszönhetően. A vezérigazgató úgy vélekedett, hogy a visszaigénylés fennmaradásához is garanciát nyújt a kormánnyal kötött stratégiai megállapodás. Hozzátette: nem számít arra, hogy a Richtert érintően további megszorítások lépnének életbe.
A vezérigazgató ismertetése szerint az üzleti eredményhányad éves szinten 15-16 százalék lehet, az értékesítési és marketing költségek várhatóan az árbevétel 28-29 százalékát, a k+f költségek pedig a 12 százalékát érik el. A beruházási költségek 30 milliárd forintot érnek el 2012-ben a korábban becsült 34 milliárd forint helyett, ezen belül 23 milliárd forintot költ belföldi beruházásokra a vállalat.
A Richter 2012 első kilenc hónapjában 243,15 milliárd forint árbevételre és 36,69 milliárd forint adózott nyereségre tett szert. A bevétel 11,4 százalékkal magasabb, a profit viszont 9,2 százalékkal alacsonyabb lett az egy évvel korábbi bázisnál.
42 ezer marad a célárfolyam
A gyenge eredményszámok miatt a Concorde Értékpapír csökkenti éves eredmény-előrejelzését (az üzemi eredményt: 55 milliárd forintról 52 milliárdra, a nettó eredményt pedig: 54 milliárd forintról 49 milliárdra). Az utóbbit természetesen nagyban befolyásolhatja majd a forint év végi árfolyama a fő devizákhoz képest - írja Vágó Attila vezető elemző.
"Mindent egybevetve úgy véljük, hogy az értékesítés dinamikája a belföldi gyógyszerárak folyamatos csökkenése és a magas jövedelmezőségű piacokon (FÁK, USA) várhatóan lelassuló eladások miatt tovább mérséklődik majd az utolsó negyedévben. Az elővigyázatosság jegyében indokoltnak tartjuk egyúttal az óvatosabb megközelítését alkalmazni a fedezeti hányadokkal kapcsolatban is" - írja a Concorde.
Mindezzel együtt a Richter részvényekre fenntartják a 42 000 forintos év végi célár-előrejelzést, ami csupán 4%-os felértékelődési potenciált jelent a jelenlegi részvényárfolyamról.