(Fotó: Wikimedia Commons) |
Eléggé komolynak érzik az elemzők, tőzsdei bloggerek a jelenlegi tőzsdei visszaesést, krachot, nemigen olvasni olyan véleményt, amely a helyzet gyors normalizálódására utalna.
Sarkadi-Szabó Kornél blogjában kiválóan összefoglalja a krach kiváltó okait, a rossz kínai gazdasági mutatókon kívül megemlítve a politikaiakat is (görög és török új választások, koreai feszültségek, brazil és maláj bizonytalanságok). Szerinte valóságos politikai káosz van kialakulóban.
Olyan lesz,mint 2008-2009?
„A globális pánik lassan elérheti a 2008-2009-es mértéket. Elszabadultak az indulatok, a várakozások önbeteljesítő negatív spirálban. (…) gazdaságpolitikai beavatkozás és ezzel összefüggő bejelentés várható valamelyik nagyobb globális szereplőtől, elsősorban Amerikától vagy Kínától. Talán ettől függetlenül is, a globális buborék pukkanásának első fázisa végéhez közelíthet. (…) a szellem tartósan a palackon kívül marad. A hitelt hitelekből kezelő, Lehman-csőd utáni felszínes, populista, időhúzó politika most üt vissza. (…) A tényleges baj pedig jóval súlyosabb, mint 2008 előtt volt” – írta az elemző.
„Kínai nudisták támadása az amerikai kamatemelés ellen” című írásában a Concorde Alapkezelő bloggere, Nyugdíjas (civilben a cég egyik vezetője) azt írja, a kínai gazdaság reális megítélése szinte lehetetlen feladat.
Ez itt a végjáték?
Történelmi szükségszerűnek tartja Peking erőteljes globális felemelkedését, de a kínai növekedés töretlenségét a válság óta már gyanakvással figyeli. „Világosan látszanak a csillapíthatatlan hitelfüggőség kétségbevonhatatlan és az amerikai subprime válságban már jól megismert jelei: egységnyi GDP-bővüléshez egyre nagyobb hitelkiáramlás szükséges” – írja.
A sokmiliárd forintot kezelő szerző már évekkel ezelőtt elhatározta, hogy bár elkerülhetetlennek tartja a kínai törést, befektetési döntéseit nem rendeli ennek alá mindaddig, amíg a végjáték csalhatatlan jelei meg nem jelennek a horizonton.
Nincs itt semmiféle hét százalék
„Nos, a kínai devizapolitika évtizedes gyakorlatának sokak számára váratlan pálfordulása augusztus 11-én ilyen jelnek tekinthető” – írja. „Világos, hogy nincs itt már semmiféle 7 százalékos növekedés”.
„A növekedés általában jótékonyan eltakarja a problémák egy jelentős részét (pl. problémás hitelek), így joggal számíthatunk arra, hogy az erőteljes lassulás során ezek napvilágra kerülnek” teszi hozzá. Rövid távon azonban fontosabb az, hogy mit gondolnak a Fed döntéshozói szeptemberi ülésükön. Ha ugyanis álláspontjuk szerint sok a rejtett kínai probléma, jó eséllyel elhalasztják a kamatemelést.
Gyalázatos a tőkeáramlás
A Concorde Trading blogján Sinka Csaba pár érdekes chartot talált, az egyik szerint a hedge fund managerek 2011 óta először vannak túlsúlyban a defenzív papírokban, ami a kockázatkerülést jól mutathatja. Másrészt az elmúlt években látott nagyobb pánikok idején volt ilyen nagy tőkeáramlás a pénzpiaci alapok felé, mint most. A feltörekvő piacokat egyre kevésbé szeretik, ezt mutatja a heti tőkebeáramlás is a feltörekvő piaci kötvényalapok felé.
A befektetői félelmet jelző VIX volatilitás index egy hét alatt, több, mint 100 százalékot emelkedett, erre még soha nem volt példa. Veszik a menedékeszközöket, az amerikai 10 éves hozam két százalék alá is benézett, erős az arany és a japán jen – írta szintén a Concorde Trading blog.