Az index szokásos tavaszi felülvizsgálatának eredményeképpen bekerül a BUX-ba az ANY Biztonsági Nyomda, a Danubius és a Rába, míg a jelenlegi részvények közül kikerül az Est Media. Így az index áprilistól 13 részvénysorozatot tartalmaz majd a jelenlegi 11 helyett - közölte a tőzsde a honlapján.
A BUX összetételében történő változásnak az Állami Nyomda, a Danubius, a Graphisoft Park és a Rába lehetnek a legnagyobb nyertesei, hiszen ők új szereplőként kerülhetnek a BUX indexbe. A Zwacknak, Masterplastnak és a TVK-nak azonban még a könnyített feltételek mellett sem sikerülhet bekerülni az indexbe. Lásd korábbi elemzésünk >>> |
A kis és közepes részvények indexében, a BUMIX-ban áprilistól új papírként szerepel majd a Danubius, és kikerül a KEG, így 12 lesz az indexben szereplő részvények száma. Április 2-től a BUX a következő részvényeket tartalmazza: ANY Biztonsági Nyomda, Appeninn, CIG Pannónia, Danubius, Egis, FHB, Magyar Telekom, Mol, OTP, PannErgy, Rába, Richter, Synergon.
A BUMIX összetétele április 2-től: ANY Biztonsági Nyomda, Appeninn, CIG Pannónia, Danubius, Egis, Est Media, FHB, PannErgy, Phylaxia, Rába, Synergon, Zwack.
Könnyebb bekerülni
A tőzsde 2013. február 1-jei hatállyal módosította a BUX és a BUMIX indexek kézikönyvét. Ennek megfelelően az évente kétszeri - márciusi és szeptemberi - felülvizsgálatkor a BUX indexbe kerüléshez a korábbi hét helyett ezentúl csak öt feltételt vizsgál. Az öt kritériumból háromnak kell megfelelnie a részvénynek ahhoz, hogy az indexbe bekerüljön.
Módosult az árfolyamértéken vett forgalom kritériuma: az adott félévben minimum 5 milliárd forint forgalmat kell teljesítenie a papírnak, vagy a legforgalmasabb 15 papír között kell lennie. A kötésszámban mért forgalom feltétele úgy változott, hogy a vizsgált félévben minimum 5 ezer kötésnyi forgalmat szükséges elérni, vagy a legforgalmasabb 20 papír között kell lenni.
A feltételek között szerepel, hogy az utolsó félévben a forgalmas napok száma - vagyis amikor kötés született a papírra - elérje a maximális tőzsdenapok 95 százalékát. A saját vagyonnak a tőzsdére bevezetett részvények teljes saját vagyonának legalább 0,5 százalékát kell kitennie. A közkézhányaddal korrigált kapitalizációnak meg kell haladni az 5 milliárd forintot, vagy a bevezetett részvények egészének a fél százalékát. A forgási sebességre és az önkötésre vonatkozó kritériumokat eltörölte a tőzsde.
A BUMIX-ba kerüléshez mindössze két feltételt kell teljesíteni, ezek februártól szintén módosultak. A kis és közepes kapitalizációjú részvények indexébe akkor kerülhet be a papír, ha a vizsgált félévben minimum 1,25 milliárd forint forgalma volt, vagy a legforgalmasabb 15 papír között volt. Emellett az adott félévben minimum 1250 kötésnyi forgalmat szükséges teljesíteni, vagy a kötésszámban mért forgalom alapján a legforgalmasabb 20 papír között lenni.
Végre volt forgalom a tőzsdén
A BUX egy hét alatt 1,42 százalékkal, 267,79 ponttal emelkedett, 19 114,73 ponton zárt pénteken. A vezető részvények többsége erősödött, de a Magyar Telekom és az Egis veszteséggel zárta a hetet. A részvénypiac heti forgalma 42,91 milliárd forint volt, míg az előző héten 49,68 milliárd forint értékben születtek üzletek.
Gyengülő forinttal és csökkenő részvénypiaci árakkal indult az elmúlt hét hétfőn. A hét többi napján a részvénypiacot mérsékelt optimizmus jellemezte, míg a forint tovább gyengélkedett és a hét közepén az euróval szembeni árfolyama többször is átlépte rövid időre a 300 forintot.
A BÉT-en az OTP teljesítménye kiemelkedett a papírok közül, kedden 4700 forintnál erős technikai szintet tört át az árfolyama, majd ezután tovább erősödött és pénteken már 4900 forint fölött is kereskedtek vele.
A bank pénteken közölte, hogy várhatóan 120-121 forint osztalékot fizet részvényenként a tavalyi eredményéből, míg tavaly 100 forintot kaptak a részvénytulajdonosok. Ugyancsak pénteken tette közzé az OTP gyorsjelentését, amelyben az elemzői várakozásoknál alacsonyabb negyedik negyedéves profitról számolt be. A pénzintézet az év utolsó három hónapjában 26 milliárd forint forint adózott nyereséget ért el, míg a 2012-es év egészében 46 százalékkal 122,59 milliárd forintra nőtt a konszolidált eredménye, elsősorban az előző évinél alacsonyabb egyszeri tételek és a külföldi leányvállalatok magasabb nyereségessége miatt.
Az OTP árfolyama 2,58 százalékkal 4842 forintra nőtt az elmúlt héten.
A Mol részvények ára 2,87 százalékkal 17 745 forintra emelkedett.
A Magyar Telekom viszont gyengült, egy hét alatt 1,46 százalékkal, 405 forintra csökkent az árfolyama.
A Richter 0,29 százalékkal 34 700 forintra csökkent, míg a másik gyógyszeripari részvény, az Egis 2,09 százalékos gyengüléssel 18 750 forinton zárta a hetet.
A kis és közepes kapitalizációjú részvények mutatója, a BUMIX 0,04 százalékkal, 0,37 ponttal 1008,37 pontra csökkent.