Az olajpiacon magasak maradtak a szörnyű izraeli események után kialakult árak – írják az ING Bank elemzői napi jelentésükben. A Brent hordójáért 88 dollárt kellett adni. Ha kiderül, hogy Irán keze mélyen benne van a háború kirobbantásában, akkor az Egyesült Államok újabb gazdasági szankciókat fog bevezetni a perzsa állam ellen, ami további lendületet adhat a drágulásnak.
Az európai gáz ára is emelkedő pályára állt az újabb háború kirobbanása óta. A hollandiai energiatőzsdén október 6-án megawattóránként 36,3 eurót kellett adni az energiahordozóiért, az árfolyam hétfőn megközelítette az ami 10-ére, azaz keddre elérte a 46,4 eurót. Sőt, hétfőn még magasabban is járt a jegyzés.
A jelentős drágulást nem csupán az magyarázza, hogy a földgáz ára követi az olaj árának növekedését. Kockázatok látszanak a kínálati oldalon is. Ezeknek több forrása van. Az egyik az amerikai Chevron ausztráliai LNG-terminálján dolgozók sztrájkfenyegetése. A dolgozók október 19-én újra beszüntetik a munkát, ha nem teljesítik követeléseiket. A gázellátást szűkíti, hogy az izraeli kormány biztonsági okokból elrendelte a Chevron tamari offshore lelőhelyén a kitermelés felfüggesztését. Ez a mező tavaly 10,25 millió köbméter földgázt adott hozzá a kínálathoz. A harmadik gond, a Balticconector vezetékkel van, amely Finnországot és Észtországot köti össze. Ezen találtak egy lyukat. Ez ugyan nem olyan nagy, hogy a hatása megmutatkozzon az európai gázellátáson, ám ettől még idegesíti a gázkereskedőket.