6p

A részvénytőzsdék inkább kivárnak a fontos amerikai adat előtt, több akció van viszont az árupiacon a földgáz és a nemesfémek terén. A BUX is emelkedik, a forint viszont markánsan gyengült. Új készülékeket tervez az Apple, stabilan százezer dollár felett a bitcoin, csúcson az arany.

Az európai tőzsdék főbb indexei 0,2-0,6 százalékkal emelkednek pénteken, az amerikai mutatók csütörtöki enyhe javulásához hasonlóan. A tengerentúli határidős indexek is hasonló mértékű pluszban állnak. Kivárásos a hangulat, miután a piaci szereplők feszülten várják a decemberi amerikai személyi fogyasztási kiadások árindexét (PCE), a Fed által preferált inflációs mérőszámot. Az Apple jelentése is pozitív hatással lehet ma a tőzsdékre.

A hangulatot nyomaszthatta viszont, hogy Donald Trump elnök megismételt egy sor súlyos vámfenyegetést. A BRICS-országokból – Brazília, Oroszország, India, Kína, India és Dél-Afrika – és Kanadából, Mexikóból származó importra kivetendő tarifák réme is erősítette a kereskedelmi konfliktusokkal és azok gazdasági következményeivel kapcsolatos aggodalmakat.

Az európai földgáz árának egy éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az európai földgáz árának egy éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Két forinttal drágább az euró

Csütörtökön jelentett a Tesla és a Microsoft, az Európai Központi Bank pedig a várakozásoknak megfelelően csökkentette a kamatot. A BUX index is javít 0,3 százalékkal, az OTP 0,5, a Richter 0,9, a Mol 0,2 százalékkal emelkedett. A Telekom 0,7 százalékkal esik.

Az euró/forint 408,50, ami majdnem két forinttal magasabb a csütörtök estinél. Az európai földgáz ára két százalékkal felfelé megy, a kőolajé kissé süllyed.

Tizennégy havi csúcson a gázár

A 2023-as év novembere óta nem látott csúcsra emelkedett az európai földgáz ára a napokban, ami egyrészt az egyes norvég mezők kimaradása miatti alacsonyabb gázszállításoknak, másrészt pedig az európai gáztároló-töltöttségnek köszönhető (55 százalék a 70 százalékos átlaggal szemben). Mivel novemberre újra 90 százalékra kell tölteni a tárolókat, ezért lehet tudni, hogy a nyári időszakban relatíve magas lesz a kereslet – írja az Erste Befektetési Zrt.

Ugyanakkor az európai LNG- (cseppfolyósgáz-) kapacitás még mindig relatíve alacsony.

Mikor nem kell végre félnünk?

Jelenleg ez a kapacitás 342,1 milliárd köbméter, ami év végéig 376,4 milliárd, 2026 végére pedig 405,2 milliárd köbméterre növekedhet. Attól kezdve számíthatunk majd arra, hogy az LNG-terminálokon keresztül is többé-kevésbé kielégíthető az európai gázigény.

Az európai földgáz árának öt éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az európai földgáz árának öt éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

„Szerintem így a mostanában látható nagyobb gázárkilengések megszűnésére és az amerikai, illetve európai gázár kiegyenlítésére is nagyjából ekkor lehet számítani” – írta az elemző. Most mintegy háromszor akkora az európai gáz ára, mint az USA-ban.

Történelmi rekord az aranynál

Hajnalban 2859,45 dolláron új történelmi csúcsot ért el az arany áprilisi határidős árfolyama, ezáltal egy év alatt 38,6 százalékkal ment fel. A spot arany unciánként 2799,60 dolláron tetőzött, miközben a 2024-es év elején még csak kicsivel kétezer dollár felett járt. Az ezüst határidős jegyzései 0,7 százalékkal, unciánként (1 uncia=31,1035 gramm) 32,76 dollárra emelkedtek.

Árfolyam

Az arany árrekordját a sajtó részben „a biztonságos menedék iránti kereslettel” magyarázza (ami valamilyen mértékben persze mindig jelen van), illetve Donald Trump elnök ismételt vámfenyegetéseivel.

Új készülékeket tervez az Apple

Csütörtökön zárás után jelentett az Apple, ennek nyomán három és fél százalékkal emelkedett a részvény a tőzsdén kívüli kereskedésben. Pedig az eredmények vegyesek voltak, de ezt követően kedvező előrejelzéssel rukkolt ki a cég – foglalta össze az Equilor Befektetési Zrt. A nyereség részvényenként 2,40 dollárra emelkedett, ami felülmúlta a 2,35 dolláros átlagos becslést.

Az Apple idén egy nagyobb iPhone-frissítést tervez, beleértve az olcsóbb SE modell leváltását és egy vékonyabb iPhone-t is.

Az eladások alacsony és közepes egy számjegyű százalékos növekedést fognak elérni – közölte a vállalat, ami összhangban van az elemzők által jósolt nagyjából öt százalékkal.

Stabilan százezer felett a bitcoin

A bitcoin árfolyama csütörtökön rövid időre ismét elérte a 106 ezer dollárt is, miután pozitív hírek érkeztek az állami és jegybanki szereplőktől. Jelenleg 104 ezer dollár körül jár az ára.

  • A Cseh Nemzeti Bank igazgatótanácsa január 30-án jóváhagyott egy bitcoin-befektetésekre vonatkozó javaslatot a nemzetközi tartalékkezelési stratégiája részeként. Aleš Michl elnök egy interjúban elárulta, hogy az ország 140 milliárd eurós tartalékának legfeljebb öt százalékát kívánják bitcoinba fektetni.
  • A Norvég Központi Bank által kezelt alap január 30-i bejelentése szerint 500 millió dolláros befektetést eszközölt a főleg bitcoin-vásárlással foglalkozó – MicroStrategy részvényeibe. (A részvényt sokszor olyan intézmények vásárolják, amelyek szabályozási korlátozások miatt nem tudnak közvetlenül bitcoinba fektetni.)
  • Az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC jóváhagyta a Bitwise BTC-ETH kombinált ETF-jét.

Egy gyűjtés szerint eddig 14 USA-tagállamban foglalkoznak azzal komolyan, hogy bitcoint vásároljanak tartalékként. (Lásd az ábrát.)

Mely USA-tagállamokban készülnek bitcoin-tartalékot létrehozni?
Mely USA-tagállamokban készülnek bitcoin-tartalékot létrehozni?
Fotó: Cointelegraph, X

Lassan a komornyik is mémérmét barkácsol

A kriptovaluták hívei közül sokan nevetnek, néhányan viszont sírhatnak azon, hogy Elon Musk apja, Errol Musk is létrehozta a saját mémérméjét – a Trump-házaspár és több más híresség, influenszer után. A Musk It (MUSKIT) érme ugyanis szédítő ütemben drágult, és szinte percek alatt meghaladta a kétszázmillió dolláros kapitalizációt. Ám hamarosan lefelé indult, és a csúcsról azóta a tizedére esett vissza.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A mémérméket a komoly befektetők csak szerencsejátéknak tekintik, miután nagy részüknek semmilyen hasznossága nincsen. Kivéve a kibocsátóik számára, akik a többi befektető megkopasztására törekednek velük. Sokan most már azon viccelődnek, hogy lassan a hírességek komornyikjai vagy háziállatai is saját mémérméket csinálnak.

Az erre specializálódott rendszerek segítségével egy új kriptóérme létrehozása mindössze egy-két percbe és alig 1-2 dollárba kerül, így már naponta több ezer, sőt esetleg több tízezer készül világszerte.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26980 26710 27200 -0,07% 0 0 18 758 307 280 HUF 2025-05-30 17:12:34
MOL 3076 3076 3140 -1,79% 0 0 8 341 493 072 HUF 2025-05-30 17:05:27
MTELEKOM 1768 1730 1768 +1,03% 0 0 1 818 292 660 HUF 2025-05-30 17:05:24
RICHTER 10350 10330 10500 -0,96% 0 0 12 819 161 400 HUF 2025-05-30 17:06:02
OPUS 568 565 572 -0,35% 0 0 120 315 978 HUF 2025-05-30 17:05:48
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A forint pénteki hangulatba került – nézze meg, mit művelt!
Privátbankár.hu | 2025. május 30. 18:59
Pénteken alig változott a forint árfolyama a bankközi piacon a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez és a heti kezdéshez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nem sikerült jól zárni a hetet Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. május 30. 18:03
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 473,63 pontos, 0,49 százalékos csökkenéssel 95 698,30 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Terítéken Magyarország, este jön a válasz – közben csak az instabilitás látszik stabilnak
Csernátony Csaba | 2025. május 30. 12:23
Az amerikai tőzsdék kissé erősödtek, ázsiai társaik azonban már gyengültek a Donald Trump vámjai körüli jogi tiki-taki miatt, miközben Kínában rontott a helyzeten a vámtárgyalások elakadása.
Részvény / Deviza / Áru Tágra zárt szemekkel figyelhetjük, mennyit ér egy forint
Privátbankár.hu | 2025. május 30. 07:44
Péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Jól döntött, aki ma euró helyett dollárt vett
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 18:17
A forint árfolyama az euróval és a svájci frankkal szemben szinte nem változott a kora reggeli jegyzéséhez képest, a dollár ellenében viszont közel egy százalékos erősödést ért el csütörtökön a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Richter állta a sarat a magyar börzén
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 18:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 680,73 pontos, 0,7 százalékos csökkenéssel, 96 171,93 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Lesz itt még tűzijáték délután
Eidenpenz József | 2025. május 29. 12:26
Az amerikai tőzsdék várhatóan nagyon jól fognak nyitni délután, mivel az Nvidia gyorsjelentése inkább pozitív meglepetést okozott. Donald Trump vámjainak elmeszelése egy bíróságon viszont várhatóan nem fog érdemi fordulatot hozni az elnök politikájában. A forint érezhetően gyengült, pénteken ismét minősítenek bennünket.
Részvény / Deviza / Áru Szinte hihetetlen, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 07:41
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP húzta a BUX-ot szerdán
Privátbankár.hu | 2025. május 28. 19:38
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 828,89 pontos, 0,86 százalékos emelkedéssel, 96 852,66 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Szerdán is harmatgyengén zárt a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 28. 18:46
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG