8p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vagy akár többet is. Képes útmutató. Bárki lehet kriptovaluta-milliomos, létrehozhat saját érmét, akármennyit, fillérekért, gyorsan. Csak az a kérdés, kinek tudja majd eladni.

Miután a bitcoin árfolyama egy év alatt több, mint két és félszeresére ment fel, sokan ismét majd megőrülnek a kriptovalutákért, a legtöbben a gyors meggazdagodás lehetőségét keresik. Az egyik út ehhez az, ha valaki saját kriptovalutát hoz létre. Ez alighanem sokkal kevésbé kockázatos, mintha más személyek, szervezetek vacak kriptovalutáit vásárolja meg...

Szaporodnak is a kriptovaluták, legalább több tízezret létrehoztak eddig különböző adatbázisok szerint. Ezek nagy része persze nem vehető komolyan és már meg is szűnt, vagy majdnem. Mégis, miért hoz valaki létre ennyi kriptovalutát? Vagy érdekből, mert el akarja adni másoknak, vagy csak egyszerűen játékból. Mert pénzt nyomtatni, pénzzel játszani jó.

A pénzhez kell egy pénztárca

Ezt szeretnénk bemutatni a következő gyakorlatias útmutatóval, amelynek során illusztráljuk, hogyan lehet egy – papíron – több millió dolláros nagyságrendű “kapitalizációval rendelkező”, összértékű kriptovalutát létrehozni. Egy kis rutinnal nagyjából 15-20 perc alatt, 1-2 dollár költséggel.

A Metamask pénztárca mint böngésző-kiegészítő.
A Metamask pénztárca mint böngésző-kiegészítő.

Ehhez először is szükségünk lesz egy kriptovaluta-pénztárcára, amely nélkül nem igazán lehet semmit sem csinálni ebben az iparágban. A legelterjedtebb (bár nem a legjobb) megoldás a Metamask nevezetű böngésző-kiegészítő, amely egyfajta kvázi szabvánnyá vált az iparágban.

Egy tárca, több száz pénz

Ennek telepítésével szert teszünk egy (vagy több), az Ethereum blokklánccal kompatibilis számlaszámra, amelyre azután első kriptovalutánkat utalhatjuk át. Sokféle blokkláncon, amelyek kompatibilisek az Ethereum EVM szabványával, tulajdonképpen több száz különböző blokkláncot is kezelhetünk vele.

A Metamask üzvözöl.
A Metamask üzvözöl.

Erről sok útmutató van az interneten, nem túl nehéz. Instaláljuk, telepítjük, meg kell adnunk egy jelszót, és kapunk egy 12 angol szóból álló jelsorozatot. Ez tulajdonképpen az igazi hozzáférés a kriptovalutánkhoz, ezért ezt valamilyen biztonságos helyre tároljuk el. Még akkor is, ha csupán pár fillér lesz a számlánkon, mert ki tudja, hátha egyszer véletlenül valaki átutal rá egymillió dollárt. Volt már rá példa a történelemben.

Angolul tudni kell

A magyarítás egyébként a kriptós szektorban eléggé a béka… gyerekcipőjében jár, ez a Metamask-nál sincs másképp. Hiába állítottuk magyarra, ennek ellenére zöme angol maradt, ilyen mondatokkal, mint:

I agree to MetaMask's Használati feltételek

Hogy kerül a kriptó az asztalra?

Szóval, ha megvan a pénztárcánk (számlánk, amely itt látható), akkor valahogyan kell rá kriptovalutát küldeni. Erről is számos útmutató van az interneten, például bankkártyával is lehet, de most egy gyors megoldást választatunk, a Binance kriptotőzsdéről utaltuk ki a Polygon blokklánc MATIC érméjét. Azért ezt választottuk, mert ez az egyik legolcsóbb, a legtöbb tranzakció csak pár dollárcentbe kerül.

Kriptopénzkivonás a Binance tőzsdéről.
Kriptopénzkivonás a Binance tőzsdéről.

(A tőzsde nem engedett kisebb összeget átutalni, mint legalább 10 MATIC, de sebaj, viszonylag olcsón vissza lehet majd utalni később. Egy MATIC jelenleg 93 cent.)

Van tehát pénztárcánk, és van rajta némi forrás. A következő lépésként keressük fel a ThirdWeb nevű programozói segédoldalt, amely abban nyújt segítséget, hogy a blokkláncokon különböző okosszerződéseket és más programkódot helyezhessen el, aki akar.

Belépés a Metamask-kal.
Belépés a Metamask-kal.

Be tudunk lépni a frissen létrehozott pénztárcánk segítségével, a regisztráció ingyenes, csak egy e-mail címet kell megadnunk. (A fizetési adatokat egyszerűen át lehet ugorni.)

Adjunk egy Klasszis nevet

Ha bent vagyunk, akkor az Explore, azaz felfedezés menüpontban kiválasztjuk a Token, azaz érme típusú okosszerződést, és indulhat is a munka. A következő oldalon csak a Deploy Now gombra kattintunk, majd olyan területre érkezünk, ahol megadhatjuk leendő érménk nevét, logóját és tickerkódját, vagyis kereskedési rövidítését (jobbra). A lap alján pedig azt is, hogy milyen blokkláncon szeretnénk létrehozni az érmét.

Adjunk nevet az érménknek.
Adjunk nevet az érménknek.

Mi természetesen a Polygon blokkláncot választottuk, és a gyermeket Klasszis Fantasztikus Token (KLAFA) névre kereszteltük. Létrehozásához a Metamaskban alá kell írni (jóvá kell hagyni) egy tranzakciót, ami mindössze pár centbe került.

Tízmilliót két centjéért

Egy második, pénzbe nem kerülő aláírás után, amely rögzíti a token adatait a programozói oldal rendszerében, létre is jött az érménk, a blokkláncra kerültek az alapadatai. Utána azonban még a “Tokens” menüpontban (balra lent) létre is kell hoznunk belőle néhányat, hiszen egyelőre még csak nulla darab létezik belőle.

Az érménk adatlapja.
Az érménk adatlapja.

Hozzunk hát belőle létre gyorsan tízmillió darabot. Teljesen mindegy, hogy egyet, százmilliót vagy százmilliárdot fogunk létrehozni, ugyanúgy egy bejegyzés lesz a blokkláncon és ugyanannyiba kerül (esetünkben egy-két centbe).

A kapitalizáció érték

Attól azonban, hogy létrehoztunk egy ilyen kriptovalutát, persze még nem lesz neki semmiféle értéke, senki sem fog tudni róla, nem fog belekerülni olyan népszerű kriptovaluta adatbázisokba, mint a Coinmarketcap.com vagy a Coingecko.com. Nem lesz más, mint néhány szám egy óriási adatbázisban, amit blokkláncnak hívnak.

A bitcoin és az ether árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin és az ether árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Ahhoz, hogy értéket adjunk neki, ahhoz árat is kell csinálni. A részvénypiacon és a kriptovalutáknál is közkeletű fogalom a kapitalizáció, ami nem más, mint az összes, a piacon levő érme (vagy részvény) összértéke. Ami a darabszámuk megszorozva egy darab árfolyamával, azaz piaci értékével.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Esetünkben van már egy darabszámunk, az említett tízmillió, de nem létezik árfolyam. Csináljunk hát neki! Ehhez látogassunk el a legnagyobb decentralizált, tehát a blokkláncon működő kriptotőzsdére, a Uniswapra. Itt hozunk létre egy úgynevezett liquidity pool-t (LP), azaz “likviditástartályt”, tőketartalékot, ami lényegében a kereskedéshez szükséges forgótőkét biztosítja.

Érménk a Polygon-blokklánc adminisztrációs, lekérdező felületén (explorer).
Érménk a Polygon-blokklánc adminisztrációs, lekérdező felületén (explorer).

Bárki létrehozhat tőzsdei terméket

Ehhez csupán az imént létrehozott érménk létrehozását rögzítő okosszerződés címét kell tudnunk, amelyet a ThirdWeb oldal megadott nekünk. Ezt beleillesztve a Uniswap rendszerébe, máris helyben vagyunk.

Az Uniswap figyelmeztet: ismeretlen érme!
Az Uniswap figyelmeztet: ismeretlen érme!

Kapunk ugyan egy nyomatékos figyelmeztetést, hogy ez az érme nem ismert, nem szerepel a fontosabb rendszerekben, adatbázisokban, de mindent az ügyfélért. Simán létre tudjuk hozni saját “kereskedési párunkat”, likviditás-tartályunkat. Sőt mi magunk határozhatjuk meg a kezdő árfolyamot, amelyet később a kereslet-kínálat függvényében a rendszer növel vagy csökkent.

Érmék elhelyezése az Uniswap rendszerében.
Érmék elhelyezése az Uniswap rendszerében.

A további technikai részletektől megkíméljük az olvasót, a lényeg az, hogy elhelyeztünk egy kis valódi pénzt érő MATIC érmét és egy kis KLAFA tokent egy ilyen kereskedési párban. Majd mindjárt vetünk is rajta keresztül egy kicsit. Így beállítottuk az árfolyamot 0,81447 KLAFA/MATIC-ra, és mivel most 93 cent egy MATIC, ez azt jelenti, hogy 1,1418 dollárra raktuk fel a KLAFA árfolyamát (0,93/0,81447).

Így történt, hogy lett egy új kriptovalutánk, amelynek piaci értéke – papíron – darabonként 1,142 dollár, így – elvileg – a tízmillió darabos csomag 11,42 millió dollárt érne. Mivel csak nekünk van ilyenünk, szó szerint oda pakolhatjuk az árat, ahová akarjuk.

A kereskedési pár és a kialakított árfolyam a Uniswap rendszerben.
A kereskedési pár és a kialakított árfolyam a Uniswap rendszerben.

Kell(ene) egy sztori

Más kérdés, hogy ettől ezt még továbbra sem fogja senki ismerni, elismerni, vásárolni. Ahhoz jóval több kellene. Például kellene indítani egy megfelelő

  • Twitter profilt,
  • Telegram csatornát,
  • Discord szervert,
  • weboldalt,
  • esetleg Facebook csoportot.

Valamint ki kellene találni valamilyen jó sztorit az egész köré, amelyet el lehet adni a jónépnek az érmével. Majd el kellene kezdeni híveket toborozni, felbérelni néhány influenszert, akik nagy hangon telekürtölik a világot azzal, hogy a KLAFA token milyen nagyszerű dolog, és mekkora szédületes jövő előtt áll. Akkor egy szép napon talán valóban ki lehetne árulni tízmillió dollárt is ebből a tokenből.

A játék-játékpénzek világa

Ilyesmit csinálni természetesen eszünk ágában sincsen. Ha valaki meglátja ezt az érmét a blokkláncon, ne próbáljon belőle vásárolni. Ez csak egy játék volt, demonstrációs célzattal.

Ha egyébként valaki játszani akar a kriptopénzekkel, lehet teljesen ingyen, tesztérmékkel, “játékpénzzel” is, a teszthálózatokon. Többek között a Sepolia Ethereum-tesztneten, amelyhez itt lehet ingyen érmékhez jutni. A ThirdWeb több száz blokkláncot kezel, köztük a tesztneteket is. (Egy másik hasonló oldal a Remix.)

Egyébként nem csak olyan rendszerek vannak, ahol ma már programozói segédletek segítségével könnyen, gyorsan lehet kriptoérméket létrehozni. Olyanok is, amelyeken komplett blokkláncokat lehet elővarázsolni a semmiből...

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21620 21260 21700 +0,51% 21600 21620 4 716 960 710 HUF 2024-11-21 16:06:10
MOL 2682 2666 2690 -0,30% 2680 2682 485 756 444 HUF 2024-11-21 16:05:35
MTELEKOM 1224 1210 1228 +0,66% 1224 1228 509 003 820 HUF 2024-11-21 16:03:11
RICHTER 10800 10710 10910 +0,09% 10800 10860 490 495 660 HUF 2024-11-21 15:59:58
OPUS 511 507 512 +0,39% 510 511 10 429 227 HUF 2024-11-21 15:54:36
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
Részvény / Deviza / Áru Az ukrán rakéták lőtték le a BUX-ot
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1287,23 pontos, 1,62 százalékos csökkenéssel, 77 965,78 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Duplázott a BUX index, ezért megy a Tesla
Eidenpenz József | 2024. november 19. 12:29
Elromlott a hangulat a részvénypiacokon, a BUX is szakad, az eddig száguldó OTP húzza le. Fontos gyorsjelentésekre vár a piac, ma a Walmart, holnap az Nvidia következik. Két nagy bankház is szép emelkedést vár 2025-re a részvénypiacon. Egy hír nyomán nagyot ugrott a Tesla.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG