7p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Mi lesz a legfontosabb beszédtéma az új évben a technológiai szektorban? Az egyik esélyes az emberformájú robotok világa, amelyek már most is nagy feltűnést keltenek. A gyors fejlődés azonban tele van buktatókkal. Be lehet fektetni az üzletágba, nagy hozammal kecsegtet, de veszélyes.

A humanoid – emberszabású, emberformájú – robotok 2025-ben az egyik legdivatosabb beszédtémát adták a technológiai iparágban, és várhatóan jövőre is a figyelem középpontjában maradnak. De a Morgan Stanley elemzői figyelmeztetnek arra, hogy a befektetők lelkesedése jelenleg nagyobb annál, mint a robotok valódi képességei – írja az Investing.com. A cég ügyfeleinek küldött levélben azt írták, hogy bár a fejlődés ütemes, a szórakoztató, figyelemfelkeltő bemutatók és a valóban hasznos termékek közötti szakadék továbbra is nagy. (Lásd a beágyazott videót.)

Újabb óriások fognak robotokat gyártani?

Az elemzők szerint a rövid távú lelkesedés valószínűleg tovább fog erősödni 2026 elején is. A legfontosabb katalizátorok között szerepel a Tesla Optimus Gen 3 lehetséges bemutatása, miközben a hardver és a mesterséges intelligencia folyamatosan fejlődik. Valamint annak is egyre nagyobb a valószínűsége, hogy legalább egy nagy technológiai vagy mesterségesintelligencia-vállalat hivatalosan is belép a robotika területére.

Azok a vállalatok, amelyek új, teljes mértékben elérhető piacokat keresnek az AI-vezérelt, magas részvényértékeléseik igazolására, egyre inkább a fizikai AI és a humanoid robotok világa felé fordulnak – állítják az elemzők.

Távirányítású vagy önálló robot?

Arra is figyelmeztetnek, hogy a lelkesedés valószínűleg hullámokban fog érkezni, és visszaesés is bekövetkezhet, amelyet a következő tényezők idézhetnek elő: a fizikai AI-modellek fejlesztési nehézségeinek felismerése, gyártási akadályok és a startup-cégek mezőnyének átrendeződése.

A 2026-os év központi kérdése lesz, hogy a humanoidok autonómiája (önállósága) rendkívül nehezen megoldható feladat. Ezért a legtöbb látványos bemutató videót óvatosan kell kezelni – állítja a Morgan Stanley.

Ha egy humanoidrobot-bemutatót nem hirdetnek kifejezetten autonómnak, akkor azt kell feltételezni, hogy távvezérlésről van szó.

A távvezérlés azonban inkább a fejlesztés egyik, szükséges lépcsőfoka, önmagában nem jelent kudarcot. Úgy vélik, hogy 2026-tól még nem szabad azt várni, hogy a teljesen autonóm humanoid robotok hirtelen mindennapossá válnak.

Jön a robotpolitika?

A politika is fontos tényező, amelyet figyelni kell. A Morgan Stanley úgy tudja, hogy a Trump-kormány intézkedéseket fontolgat a robotika felgyorsítására az Egyesült Államokban, ezek között szerepelhet egy új jogszabály is.

Kínában a politikai hátszél még erősebb lehet. A „megtestesült intelligencia” (fizikai AI) kiemelt prioritásként szerepel a 15. ötéves tervhez kapcsolódó ajánlásokban. Az elemzők pedig rámutatnak, hogy Kína gyártási előnye egyre nő, gyorsuló ütemben tágul az olló az Egyesült Államokkal szemben.

Növekszik a „piaci megtisztulás” (a cégek egy része bedőlésének) kockázata is, különösen Kínában, ahol jelenleg több mint 150 vállalat foglalkozik humanoid robotikával, annak ellenére, hogy a bevált alkalmazási esetek száma csekély. A kínai tisztviselők is nyilvánosan figyelmeztettek erre.

Indexeket kaptak a humanoidok

Az iparág már saját indexeket is kapott. Az egyenlő súlyozású Morgan Stanley Humanoid 100 index 2025 februárjában történt bevezetése óta körülbelül 25 százalékkal emelkedett, több jelentős részvényindexet is felülmúlva – írta az Investing.com. A következő képen pedig egy másik hasonló indexet látunk, még nagyobb hozammal:

Az iSelect Global Humanoid Robot Index. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az iSelect Global Humanoid Robot Index. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Összességében, míg a humanoid robotok iránti lelkesedés 2026-ra továbbra is növekszik, a Morgan Stanley elemzői arra buzdítják a befektetőket, hogy „nézzék a nagyobb képet” is. Megjegyezték, hogy

jelentős különbség lehet egy táncoló robot és egy lényeges mértékben hasznos munkát végző robot között.

Ember vagy nem ember, nem ez a lényeg?

Az emberformájú robotok témaköre szorosan kapcsolódik ahhoz a fogalomhoz, amiről augusztusban írtunk: a fizikai AI (physical AI) vagy más néven megtestesült AI (embodied AI). Azaz amikor a mesterséges intelligencia nemcsak a számítógépünk, telefonunk képernyőjéről, az internet mélyéről áll rendelkezésre, hanem beköltözik a bennünket körülvevő gépekbe, berendezésekbe, tárgyakba. Ez történhet humanoid formában is, de valószínűleg még gyakoribb lesz más megjelenési formákban. Például ipari, gyógyászati robotokként, önvezető járművekben, háztartási gépekben, okosházakban stb. Lásd:

Három ETF is indult

Az emberszabású robotok iránti növekvő érdeklődést jelzi az is, hogy az idén több tőzsdén kereskedett alap (ETF) is indult a témában. A Perplexity összefoglalója szerint:

  • A KraneShares Global Humanoid and Embodied Intelligence ETF (KOID) 2025 júniusában indult, humanoid és „fizikai AI-alfoglalkozó vállalatokra szakosodott, beleértve a humanoid gépek gyártóit, működtetőit, de az érzékelőket és a fontos félvezetőket gyártó cégeket is. Egy speciális indexet követ, és olyan cégeket tartalmaz, mint a Tesla és a Unitree, valamint számos alkatrész-beszállítót is. Európai (UCITS) verziója is forog Londonban.
  • A Roundhill Humanoid Robotics ETF (HUMN) 2025 júniusában indult, és az első, kizárólag humanoid robotikával foglalkozó amerikai alapként hirdetik. Olyan vállalatokat tartalmaz, mint a Tesla, az Nvidia, a UBTech és a Rainbow Robotics.
  • A Themes Humanoid Robotics ETF (BOTT) a Solactive Global Humanoid Robotics Indexet követi, amely 30 vállalatot választ ki az emberszabású robotika, az ipari automatizálás, valamint a legfontosabb félvezető- és alkatrészbeszállítók közül.

Mennyire vannak tele robotokkal?

Ezek az alapok azonban szűk tematikájúak, még kicsik és fiatalok, ezért alapos körültekintést követelnek befektetés előtt. ​A befektetők nemcsak tisztán humanoid robotokkal foglalkozó cégekre szereznek kitettséget, hanem sok más határterületre is. (Egyes cégek pedig többféle iparágban tevékenykedhetnek.) Ezért érdemes ellenőrizni a portfóliójukat, hogy megbizonyosodjunk arról, mennyire „tiszta” a humanoid-kitettségük.

Az alapok árfolyamalakulása egyébként nem volt rossz az utóbbi mintegy fél évben, ezt mutatja az ábra. Bár hozzá tartozik, hogy közben az egész technológiai szektor is jól teljesített.

Három, emberformájú robotokra szakosodott tőzsdén kereskedett alap (ETF) az USA-ban. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Három, emberformájú robotokra szakosodott tőzsdén kereskedett alap (ETF) az USA-ban. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A futószalagtól az idősgondozásig

Az AI-alapú robotok átveszik az irányítást a napokban kezdődő CES 2026 kiállításon, mindenütt jelen lesznek – írja egy baharangozó. A kategória magában foglalja a robotporszívókat, padlómosókat, szőnyegtisztítókat, fűnyírókat és medencetisztítókat is. De kiállításon az ipari technológiára helyezik a hangsúlyt, így önjáró nehéz gépeket is bemutatnak majd, földmunkákhoz, mezőgazdasági munkákhoz, építkezésekhez és más tevékenységekhez.

Árfolyam

Az egyik legnépszerűbb kategória azonban valószínűleg a humanoid robotoké lesz. Több mint három tucat vállalat fog emberszabású robotokat és kapcsolódó technológiákat bemutatni a kiállításon, többségük Kínából. Ezeket a robotokat kereskedelmi és fogyasztói alkalmazásokra tervezték, és a gyári és raktári alkalmazásoktól az idősek gondozásáig sok területet fednek le.

Több vállalat bemutatja majd a viselhető külső vázak (exoskeleton) technológiáját is, amely robotikus támogatást nyújt az embereknek. Ezek vagy a felhasználók járását segítik, vagy a hát, vagy a karok támogatására szolgálnak.A robottaxik is a CES 2026 kiemelt témája lesznek, az Alphabet Waymo és az Amazon Zoox egységének bemutatóival.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 35700 34310 36080 -2,19% 0 0 37 367 243 120 HUF 2026-03-09 17:14:31
MOL 3740 3610 3786 +1,63% 0 0 5 698 530 126 HUF 2026-03-09 17:08:43
MTELEKOM 2080 2065 2115 -2,58% 0 0 1 951 432 760 HUF 2026-03-09 17:09:47
RICHTER 11390 11080 11390 -0,87% 0 0 2 838 881 970 HUF 2026-03-09 17:08:22
OPUS 517 494 530 -2,45% 0 0 120 266 329 HUF 2026-03-09 17:05:16
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Meglepetést okozott a forint, nézze csak az árfolyamot!
Privátbankár.hu | 2026. március 9. 18:59
Erősödni tudott a reggeli borzalmas kezdés után.
Részvény / Deviza / Áru Nehezen indult a hét Budapesten, elérte a befektetőket a nyugtalanság
Privátbankár.hu | 2026. március 9. 18:14
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1442,86 pontos, 1,18 százalékos csökkenéssel, 120 443,10 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Nehezen indul a hét az amerikai piacokon, drágul az olaj
Privátbankár.hu | 2026. március 9. 16:12
Mínuszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Mol tartja magát, borzasztó a hangulat Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. március 9. 14:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 3,52 pontos nyitás után jelentősen gyengült hétfőn kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Elemző: még ezen a héten reális lehet a 406 forintos euró
Imre Lőrinc | 2026. március 9. 14:01
Úgy tűnik, hogy nincs megállás az elmúlt napokban lejtőre kerülő forint árfolyamában. Még ezen a héten reális lehet, hogy 406 forintba kerüljön egy euró. Ott viszont egy dupla ellenállási pont látszik.
Részvény / Deviza / Áru Ki tudja hol áll meg? Madrid és Frankfurt is vérvörös
Privátbankár.hu | 2026. március 9. 10:39
Beszakadtak, elnémultak a pénzpiaci nagyágyúk.
Részvény / Deviza / Áru Kiesett ágyából a forint, ennyit ér
Privátbankár.hu | 2026. március 9. 07:23
A devizapiacon is újabb hét kezdődött, mondjuk a forint még pihenmt volna.
Részvény / Deviza / Áru Amíg aludt, kegyetlenül berobbant az olajár: 120 dollárig repült
Privátbankár.hu | 2026. március 9. 06:29
Elemi erejű ugrást láthattunk a kőolaj világpiaci áránál.
Részvény / Deviza / Áru A budapesti tőzsdét is elérték a közel-keleti rakéták
Privátbankár.hu | 2026. március 8. 11:01
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 3,66 százalékkal csökkenve 121 907,53 ponton fejezte be a hetet.
Részvény / Deviza / Áru Kiderült, hogyan zárt a New York-i tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 08:21
Gyengüléssel zártak pénteken a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG