A Standard and Poor's megadta az alaphangot
Erős eséssel kezdték a napot az ázsiai tőzsdék, gyengüléssel nyitottak az európai részvénypiacok, szakadt az euró, esett az olaj, és a réz ára kora reggel, miután a Standard and Poors több nagy bankot leminősített. Különösen erős volt az esés Kínában, ahol főleg az ingatlanpiaccal kapcsolatos részvények gyengültek, miután a legfrissebb elemzések nyomán egyre nő az aggodalom az aggodalom az ingatlanpiac helyzete miatt. A várakozások miatt a hatalmas ázsiai gazdaságban jövőre már érzékelhető áresés lehet a lakáspiacon, ami az amerikaihoz hasonlóan óriási hitelezésre épült.
Vegyes európai hírek
BREAKING A piaci folyamatokat alaposan felkavarta a világ legnagyobb központi bankjainak délutáni bejelentése: összehangolt akció keretében segítik a bankközi dollárlikviditást - a hírre nagyot ugrottak a tőzsdeindexek - részletek >> |
Ami viszont valamennyire tartotta a befektetőkben a lelket az részben a tegnap esti EU-megállapodás az EFSF feltőkésítéséről, és arról, hogy Görögország megkapja a hatodik mentőcsomagot. Az elmúlt napokban úgy tűnik az uniós vezetők elkezdtek egy irányba menni, és bár egyelőre a németek még ellenzik a közös kötvénykibocsátást, egyre valószínűbb, hogy valamilyen formában kénytelenek lesznek beleegyezni az euróövezet mentésének ebbe a formájába. Európával kapcsolatban most a legnagyobb aggodalom, hogy az olasz kötvénypiacon tegnap újabb csúcsra emelkedtek a hozamok. Most már több sajtóértesülés is közölte, hogy az IMF egy 400 milliárd euró körüli mentőcsomagot készít az olaszoknak. Ezt hétfőn még tagadta a Valutaalap.
„Kicit cípősz” kínai hír
A hirtelen hangulatjavulást délelőtt a kínai jegybank 50 bázisponttal 21 százalékra csökkentette azt a rátát, amekkora mértékben a nagy kínai bankoknak tartalékolniuk kell. A bejelentés nagy meglepetés volt, ugyanis az elmúlt három évben a kínai pénzügyi kormányzat épp hogy emeltette a tartalékrátát, hogy ezzel visszafogja a durván elburjánzott hitelezést. Kína az utóbbi hónapokban egyre nagyobb aggodalommal figyeli a gazdasági növekedés ütemének lassulását. Korábban rendre a magas infláció jelentett gondot, most viszont nem lehet tudni, hogy mekkora a baj. Az, hogy az amúgy visszafogott kínai vezetés ilyen lépésre szánja el magát, azt is jelentheti, hogy a kínai pénzügyi, és politikai kormányzat már tud valamit, amit a piacok még nem.
Hua Csung-vej, a Huachung Securities pekingi elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a bejelentés egy enyhítési ciklus kezdetét jelentheti. Mint mondta, a gazdasági növekedés lassul, és a tőkeáramlás is várhatóan tovább csökken, így több bank is likviditáshiánytól szenved. A szakértő ugyanakkor elmondta: a kamatszintek mérséklése egyelőre nem várható, mivel az jóval radikálisabb lépés lenne a mostani finomhangoláshoz képest. Hogy mennyire finomhangolásról van szó, egyelőre nem látszik. A legnagyobb baj Kínával, hogy nem átlátható, a kommunista tervgazdálkodás nem engedi, hogy a befektetők megismerjék a problémák mélységét.
Egyelőre megnyugodtak a piacok
A kínai bejelentés általánosan jó hatással volt a kockázatvállalási kedvre, ugyanis a befektetők abban reménykednek, hogy a döntés nyomán továbbra is Kína lehet a világgazdaság motorja. A dollár ismét gyengült, emelkedtek a nyersanyag árak, megállt a forint, és az OTP esése. Az eurót 310 – 311 forint körül jegyzik, szemben a reggeli csaknem 313 forintos árfolyammal. Az OTP 0,8 százalékos veszteségen áll, a BUX 0,5 százalékos pluszban van. Friss árfolyamokért ide kattintson.