Donald Trump (MTI/AP/Charles Rex Arbogast) |
A keddi korrekció után szerdán ismét eséssel indult a kereskedés a Wall Streeten, az elemzők szerint a befektetők most leginkább a kötvényhozamok miatt lettek idegesek. A 10 éves amerikai államkötvények több éves mélypontra kerültek, szerdán ugyanis 1,63 százalék volt, úgy, hogy augusztus elején még 2 százalék felett volt a hozamuk. Ilyen alacsony hozamokra 2016 óta nem volt példa. Ebben valószínűleg közrejátszik az is, hogy a befektetők a részvények helyett akár még ezen a szinten is kötvényekbe teszik a pénzüket, de az alapkamat várható alakulásától sem független a hozamok.
Hiába vágott a Fed
Ami utóbbit illeti, egy hete vágott 25 bázispontot a Fed, igaz akkor a szervezet elnöke, Jerom Powell óvatosságra intett a folytatás kapcsán. A jegybank vezetője azt hangsúlyozta, hogy figyelemmel kísérik a folyamatokat, és ha szükség van rá, akkor közbeavatkoznak. Más nagy gazdasági egységekkel (EU, Kína, Japán) összevetve egyébként messze az USA-ban a legjobb a gazdasági helyzet, így a Fed valóban megengedhetné magának azt a luxust, hogy kivár a további kamatcsökkentéssel.
Persze ehhez "be kell fogni a fülüket", az amerikai elnök Donald Trump ugyanis ismét rákezdett a kamatcsökkentéses mondókájára. A gazdasági ciklusokban nem, legfeljebb rövid távon gondolkozó elnök szerint a Fednek sokkal gyorsabban és agresszívebben kellene a kamatokat csökkenteni. Az általa nevetségesnek titulált mennyiségi szigorítást MOST abba kell hagyni, írta Trump szerdán egy kora reggeli tweet-sorozatában. Az elemzők szerint az elnöki üzenet indította meg szerdán az amerikai államkötvények hozamait a lejtőn, és emiatt kezdtek el reggel zuhanni. A heves árfolyam mozgások miatt a 3 hónapos és tízéves értékpapírok közötti hozamkülönbség a legnagyobb 2007 áprilisa óta, amikor már látszódtak az első jelei az egy évvel később a tőzsdéket elsöprő pénzügyi válságnak.
A piaci várakozás szerint a Fed idén még legalább egyszer mindenképpen fog kamatot csökkenteni, de vannak akik két vágást várnak. Az elnök viszont türelmetlen: "nem tudunk várni", írta Trump, és felszólította a Fed-et, hogy cselekedjen most.
Nem működik a ráolvasás?
Az elemzők körében és a szaksajtóban a tavalyi évben került a zsargonba a Trump-put kifejezés, amely arra utal, hogy a piacok ugyan időnként rossz irányt vesznek (nem ritkán éppen Trump döntései vagy kijelentései miatt), ám a tőzsdeindexek bűvöletében élő elnök egy nagyobb esés után mindig megjelenik a színen és igyekszik menteni a helyzetet, de legalábbis szóbeli intervencióval "felénekelni" a legfontosabb mutatókat. A hétfői zuhanás után is voltak olyan hangok, hogy az újabb vámok miatti esést valahogy majd megpróbálja Trump ellensúlyozni, ám az elemzők szerint ha most csupán arra futotta részéről, hogy a Fed monetáris politikáját próbálja befolyásolni, az kevés lesz.
Az elnök a Fedet kritizálva a patrióta húrokat is megpengette, amikor ezt írta a Twitteren:
"A mi problémánk nem Kína, erősebbek vagyunk, mint valaha. Csak úgy ömlik a pénz az Egyesült Államokba, miközben Kína több ezer társaságot veszít más országokban, és valutájuk ostrom alatt áll".
Azt is leírta szerinte ki a hibás, amikor nem kis önteltséggel így fogalmazott:
"A mi problémánk a Fed, amely túl büszke, hogy elismerje a hibáját, hogy túl gyorsan és túlzott mértékű megszorításokról döntöttek (és hogy nekem volt igazam!)"
Érdemes persze megjegyezni, hogy az elnök a reggeli kirohanásában - nem először persze - megint nem mondott igazat. Az elnök ugyanis azt sugallja, hogy a Fed továbbra is alkalmazza a mennyiségi szigorítást. Korábban elkezdték ugyan a "tapering" néven ismert folyamatot, amely során a 2008 óta irdatlanul felduzzasztott mérlegét próbálta a jegybank leépíteni, ezzel azonban az utóbbi időben leálltak, annak ellenére, hogy a jelenlegi mérlegfőösszeg még mindig nagyon messze van a válság előttitől.