5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Egy új, dél-afrikai, potenciálisan veszélyes vírusmutáció nagy riadalmat okozott a piacokon, az európai tőzsdék csúnya mínuszban vannak ma délelőtt, és az USA-ban is ez várható. Az árupiacok és a kriptodevizák is pánikolnak. Mit keresnek a metaverzumban a sportszergyártók?

Sokan már az év végi “mikulásralira” készültek a tőzsdéken, de most robbant a bomba – egy új, főleg Dél-Afrikában kimutatott vírusverzió rémisztő emlékeket idézett fel. Bár még nem tudni, hogy az oltások mennyire védenek ellene, mivel erősen mutálódott, attól félnek, hogy nem eléggé. Új lezárásoktól és új recessziótól tartanak.

Az Egyesült Királyság utazási korlátozásokat vezetett be hat afrikai ország felé, s Németország, Olaszország, Izrael és Szingapúr is hasonló lépéseket tett – írja a BBC. Az Egészségügyi Világszervezet rendkívüli ülést tart. Állítólag pár hétig is eltarthat, mire kiderül, mennyire veszélyes az új mutáns.

Szeptember óta nem látott esés

Reggel Ázsiában már rosszul festettek az indexek, a japán mutató 2,5, a hongkongi 2,7 százalékkal esett. Európában a német és a brit vezető mutató 3, a párizsi 3,9 százalékkal zuhan. Ekkora esésre szeptemberben volt utoljára példa a sajtó szerint, amikor az inflációs és kamatemelési várakozások okoztak minipánikot. Főleg a légitársaságok, utazási cégek és olajvállalatok papírjait adják.

Euró/forint (Tradingview.com)
Euró/forint (Tradingview.com)

Az amerikai határidős indexek is 1-2 százalékkal süllyednek. Az USA-ban ma a szokásosnál három órával rövidebb lesz a kereskedés (magyar idő szerint este hétig).

Itthon a BUX-index valamivel jobban teljesít az európai átlagnál, csak 2,1 százalék az esés. Az OTP 2,9, a Mol 1,2, a Richter 1,6, a Telekom 0,9, a 4iG 2,2 százalékkal van lejjebb. Az euró/forint pillanatnyilag 367,80.

Árfolyam

Pánik az olajpiacon is

A dél-afrikai rand két százalékkal esik a vírusmutáció miatt. Sokan attól tartanak az árupiacon is, hogy új lezárások és recesszió jön, és így csökken a kereslet. Az olaj ára hat százalék körül zuhan (a WTI 73,25, a Brent 77,25), a réz és más ipari fémek közel három százalékkal, az arany viszont 1,2 százalékkal emelkedik.

A kriprodevizák tegnap esti kellemes emelkedését is csúnyán derékbe törte az általános tőkepiaci ijedelem. A bitcoin és az ether öt százalékkal esik, 54 900 és 4070 dollárra. Több alternatív kriptodeviza 6-12 százalékkal is lejjebb van.

Csak átmenetileg erősítette a forintot az MNB

A forint a tegnapi erősödés után ma gyengül, 368 körül jár az euró, de volt ma reggel 369,50 is. Tegnap ismét emelt a kamaton az MNB, 2,9 százalékos kamattal hirdette meg az egyhetes betéti tendert.

Az emelést mindenki várta, ez önmagában nem meglepő, a mérték azonban (40 bázispont) a KBC Equitas szerint az elemzői várakozásokat is meghaladta.

A hírre jól reagált a forint, így az euró árfolyama csökkenésnek indult, napközben 365 forint közelébe is eljutott az árfolyam. Ma reggel azonban nem tartott ki a forint lendülete, így ismét 367 forint felett jár az euró árfolyama, bár ez a gyengébb piaci hangulattal is magyarázható írja a brókercég.

Az MNB egy hetes betéti tendereinek kamatlába
Az MNB egy hetes betéti tendereinek kamatlába

Az Erste Befektetési Zrt. kommentárja átmenetinek nevezi a forint erősödését.

Az egyhetes betéti kamat változtatása nem jelent tartós elköteleződést a jegybank részéről, inkább csak átmeneti turbulenciák kezelésére szolgál, így tartós forinterősödés nem is várható tőle.

Nincs messze a magyar kamatplafon

Az Equilor Befektetési Zrt. viszont már azt latolgatja, mi lesz jövő csütörtökön, amikor az MNB újra egyhetes tendert tart. Vajon tovább emelik-e a kamatot?

A jövő heti döntés nagyban függhet a pénzpiaci és árupiaci folyamatoktól, de a tegnapi emeléssel a kamatszint közel került az overnight hitelkamathoz (3,05 százalék). Így a további, jelentős kamatemeléshez a kamatfolyosó kiszélesítésére lehet szükség.

A the sandbox (SAND) árfolyama, 100-as kiindulópontra indexálva. Hetek alatt 12-szeresére ugrott. (Tradingview.com)
A the sandbox (SAND) árfolyama, 100-as kiindulópontra indexálva. Hetek alatt 12-szeresére ugrott. (Tradingview.com)

NikeLand után AdiVerse

Egyre több jele van annak, hogy a blokklánc– és kriptodeviza-világ betör az élet fontosabb területeire, szinte minden nap jön ilyen hír. Az egyik szerint az Adidas megtalálta első partnereit a kriptodeviza-üzletágban, amelyek segítségével a metaverzum irányába terjeszkedhet (ahogy a Meta Platforms, azaz Facebook is). A cég elkezdett “telkeket” vásárolni a The Sandbox virtuális világában, és partnerségi megállapodást kötött a Coinbase amerikai kriptotőzsdével is.

Készül az AdiVerse? Az Adidas-Sandbox metaverzum-együttműködésről a Twitteren.
Készül az AdiVerse? Az Adidas-Sandbox metaverzum-együttműködésről a Twitteren.

A Nike egyébként nemrég a Roblox céggel szövetkezett a metaverzum-megjelenés érdekében, virtuális brand-jét Nikeland-nek fogják hívni. A sajtó szerint a nagy cégek főleg olcsó és hatékony reklámfelületet látnak a metaverzumban, ami az értékesítést támogatja majd. A Grayscale nevű, kriptodeviza-befektetési társaságokkal foglalkozó vállalat tanulmánya szerint a metaverzum-üzletág mérete a jövőben elérheti az ezermilliárd (egybillió) dollárt.

Jönnek a Christie’s kriptói

Egy másik hír, hogy a Christie’s nagynevű aukciósház Ethereum NFT-ket (egyedi kriptodevizákat) fog forgalmazni az OpenSea NFT-platform segítségével. December 1-jétől aukció-sorozat keretében válogatott, a cég szakemberei által zsürizett digitális műveket kínálnak majd.

NFT (Pixabay.com)
NFT (Pixabay.com)

Tíz fontos trend a következő tíz évben

A K&H Bank jövőkutatása a következő tíz évre tíz fontosabb, nagy léptékű változást mutatott ki. (Ezek jelentős részére technológiai papírokon keresztül részvényvásárlással is lehet fogadni.)

  • A vállalati működésben a fenntarthatóság mindenekelőtt.
  • Az ökológiai lábnyom kötelező kompenzálása, sharing economy, „energiaremeték”.
  • 5G, 6G, konnektivitás, a blokklánc-technológia térnyerése.
  • Az adat a legfőbb érték és erőforrás lesz.
  • Virtuális és kiterjesztett valóság (VR/AR), folyamatos digitális evolúció.
  • Mesterséges intelligencia az élet minden területén.
  • E-közigazgatás, nem csak a napi ügyintézésben.
  • Projekt jellegű munkavégzés, lazább kötődés a munkaadóhoz.
  • Élethosszig tartó tanulás, kooperáció, digitális tudásmegosztás.
  • Öko-tudatos táplálkozás, egyes élelmiszerek eltűnése, mesterséges előállítása.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24410 24330 24640 -0,57% 0 0 8 814 696 770 HUF 2025-02-21 17:13:44
MOL 2974 2866 2980 +0,27% 0 0 3 243 016 670 HUF 2025-02-21 17:05:38
MTELEKOM 1458 1432 1476 +1,39% 0 0 740 699 524 HUF 2025-02-21 17:14:00
RICHTER 10700 10660 10790 +0,56% 0 0 3 409 673 840 HUF 2025-02-21 17:12:32
OPUS 621 616 633 -0,16% 0 0 196 873 291 HUF 2025-02-21 17:09:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP betlizett pénteken
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 19:37
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 38,62 pontos, 0,04 százalékos emelkedéssel 88 019,38 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 18,1 milliárd forint volt, a vezető részvények az OTP kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Fordulat történt a forint árfolyamában, csalódást keltett a Mol
Eidenpenz József | 2025. február 21. 12:29
A tőzsdéken viszonylag jó a hangulat, a BUX-ot azonban elsősorban a Mol húzza vissza, amelynek jelentése némi csalódást okozott. A forint hirtelen begyengült, talán a dollár miatt, jövő héten pedig az MNB befolyásolhatja. A gazdasági helyzet elkezdte rányomni a bélyegét a magyar tőzsdei cégek eredményére. Az EKB digitális eurón és Európa-szerte egységes tőkepiacon dolgozik.
Részvény / Deviza / Áru Szívet melengető a forint péntek reggel
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 08:02
Péntek reggel alapvetően nem kezdett rosszul a forint.
Részvény / Deviza / Áru Nem jött össze a szép zárás a Molnak
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 07:44
A Mol-csoport pénteken közzétette teljes 2024-es és negyedik negyedéves pénzügyi eredményeit.
Részvény / Deviza / Áru Mosolygósan zárul a napja, ha megtudja mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 19:46
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csötörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump tarolta le a pesti parkettet
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 18:59
A magyar részvényeket sem kímélték a baljós hírek, a kedvezőtlen nemzetközi hangulat hatására esett a BUX csütörtök estére.
Részvény / Deviza / Áru Leállt a forint motorja, bezzeg az aranyé
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 12:21
Bizonytalanság övezi az inflációs kilátásokat az Egyesült Államokban, emiatt óvatosság az úr a részvénypiacokon. Trump lépései pedig fokozzák a kiszámíthatatlanságot, ez pedig jól látszik az arany mentelésén. 
Részvény / Deviza / Áru Mélyet sóhajt, ha meglátja, mit csinál a forint
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 07:36
Itt vannak a friss, csütörtök reggeli árfolyamok!
Részvény / Deviza / Áru Nem tud nyugovóra térni, ha ránéz a forintra
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 19:16
A szerdai bankközi kereskedésben a forintnak nem volt jó napja a főbb devizákkal szemben.
Részvény / Deviza / Áru Elromlott a hangulat — szerdán esett a BUX
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:33
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 63,96 pontos, 0,07 százalékos csökkenéssel, 88 606,94 ponton zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG