5p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Szép? Bivaly erős? Vagy egyszerűen csak egy szimbólum, amivel eljutni is alig lehet bárová? Legyen az az e-autózás őszintén csodálkozó érdeklődője vagy ámuló olvasó, sok a kérdés a Tesla autóinak óriási népszerűsége mögött. Egy biztos: mivel elektromos autóról van szó, nem érdemes egy kalap alá venni a benzinfaló, hatalmas kerekeken guruló méretes terepjárókkal. 

Ahogy arról nemrég részletesen is írt a Privátbankár, a Tesla 6 százalékkal növelte a járműeladásait az idei első negyedévben az egy évvel korábbihoz mérve, ezzel több mint egy év után visszaszerezte a vezető helyét világviszonylatban az elektromos járművek legnagyobb szállítójaként.

Kicsit a globális számok mögé tekintve kiderül: a Tesla tavaly év végén gyártotta le 9 milliomodik gépét. Az említett mérföldkőnek számító darabot a kínai, sanghaji gyárában ünnepelte a vállalat. Ez egy hófehér model Y volt, a cég SUV méretekkel megáldott autója lett.

Több ezer darab jelent meg

Még érdekesebb, hogy e 9 millió gépszörnyből nem sokkal ezelőttig már 300 ezer darabot az Egyesült Királyságban adott el a Tesla. A szigetországban csak tavaly több mint 45 ezer darab Tesla fogyott, igaz, ez ott vissszaesést jelentett. A magyar piac az angliaihoz képest is kiugró számokat mutat. Míg idehaza 2024 végén még csak alig 10 ezer darab Tesla volt jelen az utakon a Központi Statisztikai Hivatal adataira hivatkozva a Villanyautósok.hu oldal azt írja:

„a tavalyi év legvégén már majdnem 16 ezer ilyen márkájú elektromos autó rótta hazánk útjait, ami 60 százalékos, kirobbanó bővülés.”

Felhívták a figyelmet, hogy ezzel egyébként a Tesla a 17 ezer Lexus és a 15 ezer Lada között a 27. helyen van a magyar flottában, belevéve a hagyományos, belsőégésű járműveket is. A tisztán elektromos kategóriában viszont ezzel a számmal aranyérmes Elon Musk cége, mögöttük pedig jócskán lemaradva, 11 ezret el nem érő darabszámmal a BMW medálja csillog ezüstösen.     

A Tesla model 3. A szemnek kellemes külső mögött komoly hatékonysági megfontolás is áll
A Tesla model 3. A szemnek kellemes külső mögött komoly hatékonysági megfontolás is áll
Fotó: Illusztráció

De miért?

A nagy számokat, és a Tesla újbóli visszatérését látva megint csak egyre több embert érdekel, miért a Tesláé a korona? Az egyik legnagyobb online fórum, a Reddit egyik kérdezője egyenesen így fakadt ki:

„Miért van az, hogy a Tesla messze a legjobban fogyó elektromos autó márka?”

Nos, itt több szempontot is érdemes kiemelni. Ezeket részletesen ez a portál gyűjtötte alaposan össze. Ami kiemelhető, az röviden:

  • Megbízhatóság és ráfordítás
  • Biztonság és ökológiai lábnyom
  • Küllem és hatótáv, valamint a töltőhálózat

Megbízhatóság és ráfordítás

A Teslákat világszerte megbízható autónak tartják. Benzines társaikhoz hasonlóan, van néhány szabály, amit be kell tartani, különösen szélsőséges hőmérsékletek esetén, de ezt leszámítva az ember bármikor bepattanhat és már indulhat is. Persze csak akkor, ha nincs lemerítve az akku, ahogy egy benzinessel sem tudunk elindulni feltétlenül, porzó tankkal.

Az elektromos autók merőben máshogy és kevesebb alkatrésszel működnek a robbanómotor hiánya miatt. Az akkumulátorokat a méret, súlyozás és menetdinamika miatt legalulra helyezik, így sok tárolóhely is felszabadul ott, ahol hagyományosan a robbanómotorhoz szükséges berendezések foglalnak helyet.

Biztonság és ökológiai lábnyom

A Teslák jó eredményeket érnek el a törésteszteken is a sok légzsák miatt. Az úgynevezett LFP-akkuval ellátott példányoknál viszont komoly tévhit a robbanás veszélye, holott ezek az autók egyáltalán nem robbannak fel. Persze az se utolsó szempont az autónál, hogy napenergiával, tisztán tölthető, nincs kipufogója, semmilyen gázt nem bocsát ki, és még csak nem is hangos, amikor beindul a motorja. 

Küllem és hatótáv, valamint a töltőhálózat

A Tesla gépkocsijai kivétel nélkül áramvonalasak, emiatt tetszetős, futurisztikus a dizájn. Az aerodinamikailag előnyös kialakítás elemi gyártói érdek. Minél áramvonalasabb, annál több utat tehet meg egyetlen feltöltéssel a közegellenállás csökkentése révén.

Apropó hatótáv: a hétköznapokban nem feltétlenül érdemi információt jelentő, úgynevezett WLTP érték magas szintje ellenére az újabb Teslákkal már egyetlen feltöltéssel is kihozható 400 kilométer körüli hatótáv. Amikor útközben meg kell állni a Teslának akkor is ott a világ 54 országában elérhető, több mint 80 ezer pontból álló supercharger gyorstöltő hálózat,

melyek használatával 15 perc töltés után mintegy 275 kilométerre elgendő új hatótáv érhető el.

Részben a belsőégésű kocsiktól eltérő működés okozza azt is, hogy a Tesla alapdarabnak tartott kocsijai is több száz lóerősek, és igazán hatékonyan, könnyedén lehet velük kerülni, előzni. Leginkább ezek a tulajdonságok adják meg a választ a miértekre, hozzátéve, hogy van néhány az autó fenntartásával, üzemeltetésével kapcsolatos magasabb költség is, de ahhoz hasonló tételek a hagyományos autók esetében is találhatók, nem beszélve a számtalan kopó alkatrészről, azok cseréjéről.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika A nap képe: rossz nézni, mennyire összement a Duna a Dunakanyarban
Privátbankár.hu | 2026. július 29. 13:11
Műholdképek mutatják a változást, amit alighanem túlzás nélkül nevezhetünk drámainak.
Tudomány-technika Viszik, mint a cukrot: mégis mindenki benzinmentes autót akar?
Privátbankár.hu | 2026. július 27. 11:26
Nagyot ugrott az európai eladás a különleges járgányoknál.
Tudomány-technika Bevásárolt a jóból a Tisza-kormány? Érkezik az új Starlink, ami a magyaroké is
Czwick Dávid | 2026. július 26. 10:11
Jön az IRIS² – a területért felelős miniszter már korábban bejelentette a program sarokpontjait. Az Elon Musk Starlinkjéhez hasonló műholdas rendszer néhány éven belül az űrből szórhat stabil és megbízható internetet, emellett a magyar gazdaságot is számos ponton segítheti, nem beszélve a fehér foltok felszámolásáról. Íme, a részletek!
Tudomány-technika AI-ra cseréli a tanárokat Kína?
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 09:58
Legalábbis a szakemberek helyett a csúcstechnológiára bízzák az oktatási rendszer átalakításának lányegét.
Tudomány-technika Nagyon odasóznak: drámai forradalom kezdődik az akkuknál
Czwick Dávid | 2026. július 19. 16:51
Felpörögtek az események a legújabb, egyben olcsóbb, hatékonyabb és környezetbarátabb energiatárolók gyártásában. Az új technológia fejlesztésében és előállításában is a világ legnagyobb akkuipari vállalata, a kínai CATL áll az élen, mely egy új fejlesztéssel állt elő. De hogy jön a képbe a só? Miért jár jól lényegében mindenki az energia tárolásának legújabb technológiájával? Ha használ telefont, laptopot vagy autót, nézze csak meg a részleteket.
Tudomány-technika Megint ölt a Tesla önvezető járgánya: Musk is megszólalt – videó
Czwick Dávid | 2026. július 5. 11:31
Újabb felkavaró eset tépázza a Tesla önvezetőnek nevezett FSD rendszere hírnevét. De a néhány napja bekövetkezett tragédia tényleg a Teslára van kihegyezve? Vagy lényegében bármilyen autóval megtörténhetett volna, és emberi hibáról van szó? Az eset több rejtélyes körülményt is magában foglal, olyannyira, hogy még Elon Musknak is meg kellett szólalnia. A tragédiáról videó is készült, és akad egy másik izgalmas megszólaló is az ügyben.
Tudomány-technika Végre elindult! Már itt is elérhető a robotaxi
Privátbankár.hu | 2026. július 4. 14:24
Önvezetés, fuvar, megosztás. A legfontosabb jelszavak a robotaxi számnára.
Tudomány-technika Valami készül: Zuckerberg bedöntheti a Polymarketet?
Czwick Dávid | 2026. július 2. 10:41
Bár Mark Zuckerberg arra törekszik, hogy technológiai mamuttá váló cégét, a Facebookot – vagyis inkább a cégbirodalmát tőzsdei cégként összefogó Metát – és annak imázsát kizárólag a mesterséges intelligenciára és a nyílt forráskódú modellekre alapozza, a háttérben most egy egészen más, merész és megosztó projekten töri a fejét. Főként a Polymarket hívei izgulhatnak.
Tudomány-technika Egyik napról a másikra megemelte a MacBookok és az iPadek árát az Apple
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 14:16
50-100 ezer forinttal drágultak az almás tabletek és laptopok.
Tudomány-technika Lecsaptak az orosz hackerek – iskolákat és önkormányzatokat is érintett a bruális méretű támadás
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 12:47
Az alapvető előírásoknak sem tettek eleget az érintettek. Most számoltak csak be a Belgiumban történt rendkívüli esetről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG