Előzetesen londoni feltörekvő piaci elemzők igen széles sávban mozgó előrejelzéseket adtak az augusztusi magyarországi inflációra, kiemelve, hogy nehéz kiszámítani a nyár közepi áfaemelés pontos hatását. A nagy londoni befektetési és gazdaságelemző házak felzárkózó piaci szakértőinek prognózisai 5,3-6,1 százalék között szóródtak; az előrejelzési átlag 5,71 százalék lett. A Portfolio.hu konszenzusos előrejelzésében 5,9 százalékos ráta szerepelt.
A fogyasztói árak 1,3 százalékkal nőttek júliusban az egy hónappal korábbihoz képest, és 5,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, miközben akkor az elemzők 6,1 százalékos éves inflációt és 2,4 százalékos havi fogyasztói áremelkedést vártak.
A most közzétett augusztusi adatok alapján 1 hónap alatt – 2009. júliushoz viszonyítva – az élelmiszerek árai 2,8%-kal csökkentek, meghatározóan az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 20,1%-os árcsökkenése következtében. Növekedett a tojás (1,1%) és a párizsi, kolbász (0,8%) ára, ugyanakkor árcsökkenés volt megfigyelhető a cukor (3,8%), valamint a sajt (1,1%) esetében.
Miközben a szerkesztőségünk által összeállított élelmiszerkosár átlagára harmadik hónapja araszol lefelé, addig a termékek közt szereplő innivalók szép lassan megdrágultak. Részletek>> |
12 hónap alatt, 2008. augusztushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 3,5%-kal emelkedtek. Ezen belül jelentősen drágult a sertészsiradék 27,1 a párizsi, kolbász 13,1, a tojás 9,3, valamint a szalámi, szárazkolbász, sonka 8,5 százalékkal. Árcsökkenés következett be az étolaj(18,8%), a sajt (14,6%), a tej (9,5%) és a liszt (8,4%) esetében. Az átlaghoz képest nagyobb mértékben, 8,9%-kal drágultak a szeszes italok, dohányáruk.
Átlag feletti áremelkedés volt megfigyelhető a szolgáltatások (6,2%) körében is, ezen belül a szemétszállítás 15,0, a vízdíj 12,0, a csatornadíj 11,8 százalékkal drágult. A háztartási energia átlagot meghaladó, 5,6%-os áremelkedésén belül az elektromos energia ára 9,6%-kal nőtt. A tartós fogyasztási cikkek (4,9%) és az egyéb cikkek (3,2%) áremelkedése átlag alatti volt. Ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 4,0%-kal csökkent, a gyógyszer, gyógyáru 6,1%-kal drágult. A ruházkodási cikkek esetében szintén átlag alatti (2,3%) volt a növekedés.
Próbálják kitotózni a magyar inflációt
Árkörkép: egyre drágább az italozás
Szlovákia drágult, de nem annyira
A bevásárlás többé nem élmény, hanem kényszer
Lassan lesz infláció az euróövezetben
Privátbankár