A technológia korszerűsítése és a hatékonyság növelése további díjcsökkentés lehetőségét teremtheti meg a hazai távhőellátásban - jelentette ki a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára egy csütörtöki sajtótájékoztatón.
Hizó Ferenc közölte: a kabinet elkötelezett a távhőszolgáltatás fejlesztése mellett és a rendszer gazdaságosabbá tétele érdekében annak kiterjesztését is támogatja. A helyettes államtitkár szerint a távhő az egyik legbiztonságosabb fűtési forma, amelynek árcsökkentésében még további tartalékok rejlenek.
Közel 100 városban van távhőszolgáltatás Magyarországon, a hazai lakásállomány 15 százalékát fűtik távhővel, míg ez az arány Budapesten eléri a 30 százalékot. A nyugati országokban ugyanakkor a távhő-ellátottság aránya 50-90 százalékos, így nálunk még van potenciál a növekedésben – tette hozzá.
Egyelőre az alapdíjjal lehet számolgatni
Amíg a technológiai korszerűsítés és a hatékonyság növelése nem valósul meg, marad a jó öreg rezsicsökkentés: Rogán Antal nemrég bejelentette, hogy javasolják a kormánynak, vizsgálják meg a közműszámlákon szereplő alapdíjak jelentős csökkentésének vagy teljes megszüntetésének a lehetőségét. A Fidesz frakcióvezetője a közműalapdíjakról azt mondta, hogy ezek nem kis költséget jelentenek a családoknak, hiszen például a villamos energiánál ez évi 2-3 ezer forint, a gáznál 10-15 ezer, a távhőnél pedig 57-84 ezer forint.
Lázár János a Délmagyarországnak adott interjúban később azt mondta, hogy azt fogja támogatni, hogy legalább 50 százalékkal csökkenjen a távfűtési alapdíj.
"Ha az alapdíjak is áldozatul fognak esni a rezsiharcnak, akkor ez valószínűleg nagy fejtörést fog majd okozni az energiaszektorban működő cégeknek, főleg a külföldi tulajdonosoknak" – mondta később a hírt kommentálva Márvány Zsolt, a CIB Bank elemzője a Gazdasági Rádió Reggeli Monitor című műsorában.