A rendszerváltás óta jelentős átalakuláson ment át a magyar borászat. Hol tartunk most, hol van a magyar bor helye a világban?
Dr. Tábor István |
Az elmúlt 25 évben valóban óriási a fejlődés. Beérni látszik az a munka, amelyet néhány – a top borvidékeinken dolgozó – termelő elkezdett a kilencvenes években. A megjelenő igényes fesztiváloknak, illetve azoknak a borászoknak köszönhetően, akik nem csak jó bort tudnak készíteni, hanem rájöttek arra, hogy azt el is kell tudni adni, divat lett a borozás. Szerencsére a gasztronómia is sokat fejlődött az elmúlt években, már elmondhatjuk, hogy országosan van 10-20 prémium étterem. A gasztronómia és a borászat fejlődése pedig egymást erősítő folyamatok.
A magyar bor helye egyelőre itthon van, itthon kell megteremteni azt a közönséget, amely tudja értékelni és finanszírozni a minőséget. A tokaji persze kiemelt figyelmet érdemel, hiszen azt a külföldi borrajongók is tudják, hogy egyedülálló termékről van szó, de az itthoni értékesítés kell legyen az az alap, amire később építkezni lehet.
Értenek a magyar fogyasztók a borhoz? Mik a kedvenceink?
Van egy fogyasztói réteg, amelyről elmondható, hogy ért valamelyest a borhoz. A Borászportál.hu készített több fogyasztói felmérést is. Ezek szerint az általunk egyszerű borfogyasztóknak és érdeklődőknek nevezett csoport teszi ki a „borosok” nagyjából 70-80%-át, a borbarátnak, borismerőnek és borszakembernek, tehát olyannak, akire már azt lehet mondani, hogy ért a borokhoz, válaszadóink nagyjából 15-20%-a sorolta magát.
Felméréseink szerint a magyarok ragaszkodnak a bejáratott bormárkákhoz, leginkább az egri, villányi és tokaji borokat keresik.
Vannak olyan híres borászok, pincészetek, akiket-amelyeket szinte minden magyar borkedvelő régóta ismer. Mi a helyzet az utánpótlással? Vannak feltörekvő fiatalok, akikre oda kell figyelni?
Elmondható, hogy a híres magyar borászatokban az utánpótlás biztosított, sőt, sok esetben a következő generáció számára már megvan az a lehetőség, hogy külföldön, Franciaországban, Olaszországban, vagy épp Kaliforniában tanulja meg a szakma különböző fogásait, szerezzen gyakorlatot.
A Magyar Borok Bálja szervezőiként mi is igyekszünk tenni azért, hogy az új generáció lehetőségei gyarapodjanak. A bálon 2006-óta adják át a Gál Tibor Emlékdíjat, amelyet tavaly megújítottunk. Arra törekszünk, hogy a segítségével olyan szakembereket ismertessünk meg a közönséggel, akik kiváló borászok, de eddig nem voltak széles körben ismertek. A jelölteket az Év Bortermelője cím birtokosai ajánlják, és a borszerető közönséget kérjük meg arra, hogy szavazzák meg azt, aki egy szakmai ösztöndíjat, valamint egy online hirdetési csomagot kap.
A Winelovers több olyan eseményt is rendezett a közelmúltban, ahol a szokásos borfesztivál-egyveleg helyett egy-egy borfajtát jártak körül alaposabban: egyszer az olaszrizlinget, máskor a kékfrankos vagy a bordói borokat lehetett megismerni. Bejön a vendégeknek ez a stratégia?
Igen. Négy sikeres rendezvény után határozottan úgy látjuk, van jövője a tematikus boros programoknak. A Winelovers rendezvények jó hangulatú közönségtalálkozók a borászok és a fogyasztók között, ugyanakkor komoly szakmai részük is van, hiszen az egyes témák avatott szakértői tartanak mesterkurzusokat. A mi vendégeinknek jó részét nyugodtan nevezhetjük „vájtfülű” fogyasztónak. Ők azok, akik ismerik a magyar borokat, borvidékeket, így érdeklődve fordulnak az egyes fajták, termőhelyek felé. Márciusban a tokaji borok, áprilisban a kékfrankos, júniusban a pezsgők, októberben az olaszrizling, novemberben pedig a cabernet franc, a cabernet sauvignon és a merlot van terítéken.
Az év egyik legkülönlegesebb boros rendezvénye a februári Magyar Borok Bálja - ráadásul az idén szép jubileumot is ünnepelnek. Mivel készülnek?
Azon vagyunk, hogy minden szempontból emlékezetes legyen a 10. Magyar Borok Bálja. Van egy kiváló borsorunk, amelyben tradicionális eljárással készült magyar pezsgők, tokaji furmint, aszú, szekszárdi kadarka és kékfrankos, valamint villányi házasítás is megtalálható. A bál séfjei azon dolgoznak, hogy ezekhez a különleges minőségű borokhoz tökéletesen illő ételeket kóstolhasson a közönség.
A bál azonban nem csak gasztronómiai élményeket tartogat a vendégeknek, hiszen olyan neves előadókat sikerült meghívnunk, mint Vásáry André férfi szoprán, a Four Fathers énekegyüttes, Elek Norbert zongoraművész, és az InFusion Trió.