A cyber, azaz virtuális, számítógépes és a hipochondria, azaz kényszeres betegségérzet szavakból alkották meg a cyberchondriát, a hipochondria számítógépes változatát. Lényegében a hipochondria olyan verziójáról van szó, amit az internetes információdömping idéz elő, vagy erősít.
De úgy tűnik, a normális embereknek sem mindig használ, ha rákeresnek a tüneteikre az interneten. Lehet, hogy egy ártatlan nyirokcsomó-duzzanatról is mindjárt a rákra következtetnek.
Itt csak gondot okoz a Google?
A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint 40 millióan szereznek be egészségügyi információkat az internetről, amit az orvosok többsége nem tart helyesnek. Egy felmérés alapján 800 megkérdezett orvos 45 százaléka szerint a Google csak gondot okoz a praxisukban, további egyharmaduk szerint csak részben okoz nehézségeket, és csak kisebb részük tartotta hasznosnak.
Egymást hülyítő felhasználók
Az orvosok szerint a páciensek csak összezavarodnak, és romlik az orvossal való kapcsolatuk. A körkérdést végzők úgy vélik, sok orvos azt kívánja, bárcsak ne lehetne az internetet erre használni.
Az is probléma, hogy a szindrómákra való internetes keresés sokszor olyan oldalakat ad ki, amelyek nem megbízhatóak, például ahol a feltett kérdésekre egyéb laikus felhasználók adnak teljesen téves, sokszor indulatos válaszokat.
Az a jó, ha orvosok írják
Pedig vannak az interneten jó, szakemberek által írt egészségügyi oldalak, ismeretterjesztő cikkek is. Csak azoknál esetleg nincsen kereső-optimalizálás, nem szerepelnek kiemelt helyen a keresőoldalakon. A lap azt javasolja, hogy a laikus fórumok helyett egyből szakmai oldalakon kezdjük az információ-keresést. Német nyelven fel is sorolnak párat, alapvetően olyanokat, amelyeket orvosok írnak, készítenek.
Magyar nyelven úgy tűnik, hogy az „orvos válaszol” vagy az „egészségügyi szakmai oldalak” keresőkérdésre lehet komolyabb oldalakat találni. Úgy tűnik, nemsokára lesz olyan mobil alkalmazás is a Google-től, amelyben tünetekre lehet keresni, de nem világos, mikor lesz magyar verziója.