Nem hozott végleges megoldást a kórházi tartozások nyár eleji konszolidációja, hiszen a konszolidációra fordított 60 milliárd forint csak részben enyhítette a helyzetet. Így a jelenlegi mintegy 40 milliárd forintról már szeptemberre akár újra 60 milliárd forintra nőhet a beszállítók irányában fennálló kórházi tartozások összege – figyelmeztet a Magyar Orvostechnikai Beszállítók Szövetsége (MOBSZ).
A kormány megmutatta, hogy komolyan gondolja az egészségügyi rendszer finanszírozásának rendbetételét, de tovább kellene menni, mert az adósság már most érezhető mértékben termelődik újra – mutat rá Csipő Georgina, a MOBSZ szakmai projektfelelőse.
A szervezet szakértői szerint a helyzeten csak a finanszírozási rendszer új alapokra helyezésével, bizonyos pénzügytechnikai intézkedések meghozatalával lehet hosszú távon javítani. Kamatmentes állami hitellel, készfizető kezesség vállalásával vagy a tartozások ingyenes faktorálásával jelentősen javíthatóvá válik a rendszer stabilitása” – mondja a szakmai vezető. A MOBSZ szakértői továbbra is egy védőháló felállítását és az életmentő eszközök áfájának 27-ről 5 százalékra csökkentését szorgalmazzák a vállalkozások ellehetetlenülésének megakadályozására. Miközben a gyógyszerek esetén 5 százalékos kulcsot alkalmaznak, addig egy életmentő, beültethető defibrillátor vagy egy szívkatéter esetén 27 százalékos áfát kell fizetni – emlékeztet Csipő Georgina.