Kép forrása: Wikipédia |
A múlt heti Magyar Idők cikke szerint hatalmas fejlesztések előtt áll a budapesti HÉV. Az Index ezen a morzsán elindulva jutott arra a megállapításra, hogy sem a BKK, sem pedig a MÁV nem tárgyalt még a HÉV jövőjéről a fővárossal.
Az olimpia miatt sem maradhat
Pedig egy ideje már csak arról lehetett hallani, hogy mennyi probléma van a HÉV-vel. Például a csepeli HÉV most leginkább az esetleges budapesti olimpia miatt szúrja a kormány szemét, ugyanis a pesti hévvonal elég erőteljesen keresztezné a tervezett beruházások megvalósítását. Így kénytelen lenne a főváros teljesen átépíttetni vagy valami újat létrehozni a csepeli agglomeráció közlekedéséhez - írja a lap.
Egy másik elgondolás szerint a csepeli HÉV helyén villamosok járnának, de csak a Közvágóhídig, a Nemzeti Színház előtt pedig felszednék a síneket. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) megerősítette, hogy nincsenek kibékülve a csepeli HÉV-vel a mostani formájában. Azt viszont egyelőre nem lehet tudni, hogy akkor is hozzányúlnak-e a HÉV-hez, ha Budapest nem rendezhet olimpiát.
Hallhatóak olyan tervek, hogy metró típusú, vagy a mostaniakhoz hasonló motorvonat típusú, illetve kétáramú, a nagy vasúti pályára is alkalmas járművet képzelnek a HÉV-sínekre.
A Flirt lehet az utód
A tervek egyike szerint teház százmilliárd forintnyi uniós támogatásból meg is lehetne valósítani egy új vonal kiépítését, illetve az elavult NDK-ból hozatott hévkocsik cseréjét az úgynevezett modern Flirt motorvonatokra. Egyébként az elmúlt két évben a magyar magán- és állami tulajdonú vasúti járműgyártó cégek is aktívan készültek a HÉV fejlesztésére. Részletek>>>
Ha a metróval olvasztanák össze
A metró típusú vonal kiépítése is esélyes lehet, ez arra is alapozható, hogy a főváros már hosszabb ideje tervezi, hogy összekapcsolja a gödöllői HÉV-et a 2-es metróvonallal. A HÉV metrósítása azt eredményezné, hogy a kocsikat metró méretszabványához és műszaki paramétereihez igazítanák, így a jelenlegi HÉV-megállókat is teljesen át kellene építeni - írja az Index.
Ha a MÁV-hoz kerül a HÉV
Mint azzal már többször is foglalkoztunk, Tarlós István főpolgármester januárban jelentette be, hogy a főváros nem fizeti tovább a BKV városhatáron túl is közlekedő járatait, többek között a HÉV-éket sem. Így pattant ki a szikra, hogy a MÁV kezelésében a HÉV-et bekapcsolnák a vasúttársaság elővárosi járatrendszerébe.
Azonban egy esetleges MÁV alatti felügyelethez egészen más átalakítás szükséges. A vasúti kocsik és a HÉV-ek között ugyanis csak a nyomtáv a közös. A vasúti elektromos szerelvények 25 kilovolttal működnek, jóval hosszabbak, súlyosabbak, nem férnek be például, a Battyhány téri HÉV-állomásra. Ezért csak olyan speciális vonatok jöhetnek szóba, amelyek megfelelnek mindkét követelménynek.
Emellett pedig lényeges különbség, hogy a HÉV jóval szorosabb menetrenddel közlekedik, mint a MÁV, amit nehéz összeegyeztetni - írja a lap.
Miért nem lehetne békén hagyni a HÉV-et?
Közlekedési szakértők szerint sokan hajlamosak afelett szemet hunyni, hogy a HÉV-ek évtizedek óta ugyanolyan fontos szerepet töltenek be a budapesti tömegközlekedésben, mint a metró. Szerelvényenként 800-1000 ember szállít a HÉV, aminek járatai 6-15 percenként követik egymást. Tehát bárhonnan is közelítjük meg a dolgot, a HÉV-re szüksége van a fővárosnak.
Pedig a HÉV igazi hungarikum A HÉV, azaz helyiérdekű vasút francia eredetű kifejezés, és olyan vasutat jelöl, amelynek megépítéséhez nem egy ország, hanem egy régió, térség érdeke fűződik. Magyarországon már 1880 óta kiépítették. Az ezt követő években fellendült a helyiérdekű vasútvonalak kiépítése, 30 év alatt több ezer kilométert építettek ki. A nagy fellendülést a háborúk és az azt követő államosítások törték meg - olvasható a Wikipédián. |