.jpg)
3000 forint utólagos bemutatási díjat számít fel a BKV Zrt. azoknak, akik érvényes bérlettel rendelkeznek, de azt ellenőrzéskor nem tudják felmutatni. A díj az utóbbi két évben a négyszeresére emelkedett, mai összege - mind a menetjegyek és bérletek árával, mind a hazai jövedelmi viszonyokkal összevetve, mind nemzetközi összehasonlításban - aránytalanul magas.
"Utólagos bemutatás" Újabb vezéráldozat a BKV-nál? |
A Fővárosi Közgyűlés ezt a "megoldást" gazdaságtalanná kívánta tenni, és megszigorította a bemutatás feltételeit is. 2008 január 1. és 2009 január 1. között ugyanis a BKV Zrt. csak akkor fogadta el az utólagos bemutatást, ha a bérlet már a pótdíjazás napját megelőző napon is érvényes volt. Az ombudsman szerint a BKV így viszont indokolatlanul kizárt utasokat a bérletbemutatás lehetőségéből. A havi vagy negyedéves bérletet vásároló utasok az érvényesség első napján gyakorlatilag nem élhettek az utólagos bemutatás lehetőségével, ha a bérletüket elfelejtették magukkal vinni.
2009. január 1-től a fővárosi közgyűlés változtatott a szabályokon: az utólagos bemutatáshoz elegendő, hogy a pótdíjazás napján érvényes legyen a bérlet. Az ombudsman ezért nem tett kezdeményezést az ügyben.
A díj radikális megemeléséről azonban Szabó Máté álláspontja az, hogy amennyiben a szolgáltató lehetővé teszi a bérlet utólagos bemutatását, akkor az ehhez kapcsolódóan megállapított díj nem ölthet szankciós jelleget. Nincs is mit szankcionálni, hiszen az utasnak van érvényes bérlete, így a BKV Zrt.-t kár nem érheti. Az utas legfeljebb az utólagos bemutatással járó költségek megfizetésére lenne kötelezhető – érvel az ombudsman.
Újabb hátsó ajtók záródnak: csak a bliccelők utálnak elöl felszállni
Nettó két milliárd forintért kért tanácsot a BKV
BKV: 1 év alatt kell behajtani a pótdíjakat!
4-es metró: drágább lesz a járműtelep építése is
BKV: új menetrendek, megszűnő járatok mától
OS