A megkérdezettek 11 százaléka vélekedett úgy, hogy a mostani időszak - az árakat és a személyes anyagi helyzetet figyelembe véve - alkalmas a szükséges és kívánatos termékek megvásárlására. Ezzel szemben 40 százalék rossznak tartotta a jelen helyzetet vásárlás szempontjából, további 47 százalék pedig nem túl jónak.
Az elkövetkező tizenkét hónapban a válaszadók 7 százaléka szerint lesz jó a személyes anyagi helyzete, rosszal számol 46, nem túl jóval pedig 44 százalék. Ugyanerre az időszakra a munkalehetőségeket mindössze 4 százalék ítélte jónak. Rossznak vélte a kilátásokat 62, nem túl jónak pedig 33 százalék.
A mutató a 18-59 éves lakosság véleményét összegzi a munkalehetőségekről, személyes anyagi helyzetről és vásárlási kedvről. Az index számításához a Nielsen munkatársai minden hónapban 800 embert kérdeznek meg személyesen. |
A Nielsen azt is felméri havonta, hogy az emberek mely napi fogyasztási cikkekből vesznek kevesebbet, mint három hónappal korábban. A májusi megkérdezés során a válaszadók legnagyobb, egyharmad körüli része a csokoládét, tömény szeszes italt és sós rágcsálnivalót említette ebben a vonatkozásban. Az emberek legkevésbé sampon, mosószer, tisztítószer, tusfürdő és ásványvíz vásárlásaikat fogják vissza, ezekből a termékekből ugyanis a válaszadók csupán 10-16 százaléka vásárol kevesebbet most, mint három hónappal ezelőtt - olvasható a Nielsen közleményében.
Spórolni, spórolni! - már rég hozzászoktunk
Rég nem hipermarketben költjük a legtöbbet
Inkább nem eszünk, de olcsót nem veszünk
Spórol a magyar: se villany, se áram, se ruha?
Egyre csak duzzadnak az otthoni készletek
MTI