2010 decemberében előreláthatóan fordul a kocka, a háziasszonyok többet pakolnak a karácsonyi, ünnepi vásárlások közepette a bevásárlókosarakba, a férfiaknak pedig hosszabb bevásárlólista jut, mint egy évvel korábban. Jelenleg azzal lehet számolni, hogy 2010 utolsó hónapjában az előző évhez képest 5 százalék körüli mértékben növekedhet az év végi költekezések értéke, ami a családok költségvetésében összesen 840-850 milliárd forint kiadást jelenthet, kedvező esetben akár a tavaly előtti szintet is elérve - áll az Országos Kereskedelmi Szövetség közleményében.
Az elmúlt három évet együtt tekintve több mint 10 százalékkal esett vissza a decemberi vásárlások értéke, mely 2007-ben még 888 milliárd forint, 2008-ban 855 milliárd forint, 2009-ben viszont már csak 805 milliárd forint volt. A karácsonyi forgalom idei növekedését alátámasztja, hogy 2010 harmadik negyedévében - megtörve a 2007 óta tartó folyamatos visszaesést - bővült a kereskedelmi értékesítés a KSH adatai alapján (nőtt a háztartások teljes fogyasztása is), ami kedvezőbb év végi fogyasztási piaci lehetőségeket vetít előre. További oka a vásárlási kedv várható erősödésének, hogy a jövő évi kedvező személyi jövedelemadó-változások nyomán nagyobb a vásárlók bizalma, így már most könnyebben költekezik az, aki vastagabb borítékra számít (ráadásul könnyebben előkerül a párna alá dugott pénz, vagy oda sem kerül).
A legtöbb vásárló a következő napokban várható az értékesítőhelyeken, tömegben (és természetesen kínálatban) nem lesz hiány. Akciós tábla viszont kevesebb lesz, ami a lassan, de mégiscsak javuló fogyasztási piac egyik előjele.
Befolyásolhatja persze néhány apróság a karácsonyi vásárlási kedvet, így a magas üzemanyagár vagy a hidegebb időjárás.
A száraz statisztikai adatokat tekintve az elmúlt három évben a decemberi kereskedelmi értékesítés nagyságrendje szinte hajszál pontosan 150 milliárd forinttal ugrott meg az előző, novemberi hónaphoz képest. Ez a növekmény hozzávetőleg fele-fele arányban oszlott meg az élelmiszerek és az iparcikkek vásárlása között (az üzemanyagot és a személygépkocsit nem számítva), ami azt jelenti, hogy az ünnepi étkekre (mikulás, karácsony, szilveszter alkalmából) és az ajándékokra nagyjából ugyanannyit költünk. Egy-egy háztartás átlagosan 25 ezer forint körüli összeget költ a karácsonyi ajándékokra 2010-ben.
Privátbankár