Hogyan legyek céltudatos?
A Columbia Egyetem egyik, szintén a kutatásban résztvevő doktorandusza, Jon M. Jachimowicz szerint ehhez mindössze napi pár perces gondolkodás szükséges, ahol az ember sorban végigveszi, hogy mit is akar kezdeni a jövőjével. Tedd fel magadnak ezeket a kérdéseket: mik a hosszú távú terveim? Hogyan illeszkedik ennek megvalósításába a mai napom? Mit tehetek annak érdekében, hogy ezt a célt mihamarabb elérjem? Ha azonnali választ nem is találunk, az biztos, hogy motiváltabban érjük el a munkahely küszöbét.
Vasakarat kérdése?
Pszichológiai kutatások szerint azok az emberek, akiknek erősebb az önkontrollja, kevésbé tekint negatívan a jövőbe, és így az ingázás is kevésbé viseli meg őket. Az önkontrollt gyakorlók gondolkodása egyébként is szán időt a jövő átgondolására és a napi teendők összegzésére, így nekik ez sokkal egyszerűbb. Persze, akinek nincs vasakarata, annak sem kell csüggednie Jachimowicz szerint, mivel ezek a készségek fejleszthetők.
Mennyi időt szánjak a gondolkodásra?
Amennyit csak jól esik – a céltudatos gondolkodás épp olyan időigényes, mint amennyi időt egyébként zenehallgatásra vagy egy idegen nyelv megtanulására szánna az ember, kedvtől és napirendtől függően változik. Fontos azonban, hogy tényleg töprengés legyen, és ne csak egy gondolati lista kipipálgatása – mint például amikor e-maileket írogat az ember.
Egy biztos: akármennyit is foglalkozol vele, legalább nem a reggeli csúcsra és a közelgő meetingre fókuszálsz – ettől pedig máris kicsit jobban indul a nap, nem igaz?