Pekó László - kép: COOP |
Ahol nincsenek fiatalok és nincs munka, ott nem lesz több vásárló
Vannak Magyarországon olyan kistelepülések, amelyeken csak a kormányzattal közösen lehet megoldást találni a lakosság-megtartásra és a vásárlóerő növelésére, különben csak veszteségesen lehet üzemeltetni a helyi kisboltot - mondta Pekó László, a COOP cégcsoport új elnöke a Világgazdaságnak. (Az új elnök a 62 éves korában tragikus hirtelenséggel elhunyt Csepeli Lajost váltotta a csoport élén.)
A lapnak az új igazgató arról is beszélt, az eddigi bérszínvonal mellett optimalizálniuk kellett a bolthálózatot a jövedelmi viszonyok markáns különbségei illetve a dohányforgalom kiesése miatt. Mint mondta, a COOP sok olyan térségben van jelen, ahol az életszínvonal és a jövedelmi viszonyok messze elmaradnak a főváros vagy a nagyvárosok átlagától, a COOP 2600 üzletének több mint a fele kistelepüléseken működik. Sok kistelepülésen pedig egyszerűen nincs növekedés, mivel a fiatalok elvándorolnak, magas a munkanélküliség vagy a közmunkások aránya - ezért van szükség az állam közreműködésére.
Megszenvedik a béremelést - készülhetünk az áremelésre
Hozzátette: a kereskedelemben a garantált bérminimum emelése nagy problémát okoz, mert ott többnyire szakképzett munkaerőt kell alkalmazni. Márpedig utóbbiak legkisebb bére két év alatt összesen 37 százalékkal emelkedik, ami jócskán meghaladja a várható forgalombővülést, és amelyből csak keveset kompenzál a 7 vagy 7,5 százalékos járulékcsökkentés - mondta.
Pekó László arról is beszélt: az egyéb költségeik is növekedni fognak, például az üzemanyagárak, de már az élelmiszergyártók is jelezték, hogy árat fognak emelni, hisz nekik is ki kell gazdálkodniuk a minimálbér-emelést. Így valószínűleg elindul egy áremelési hullám - mondta a COOP elnöke.