A pénzügyőrök egy korábbi fogása. |
A GfK Hungária Piackutató Intézet ismertette a 2016. május-augusztusi gyűjtés alapján elkészült üres cigarettásdoboz kutatás eredményeit. A kutatás alapján Magyarországon adózatlan cigaretta aránya a teljes cigarettapiac százalékában az előző évben mért 10,7 százalékhoz képest jelentősen csökkent; 6,4 százalék lett, amelyből 6,2 százalék volt a külföldön – többnyire Kelet-Európában – adózott, és mindössze 0,2 százalék pedig a hamis termék.
A feketepiac kínálatában jelentős szerkezeti változás is megfigyelhető: ismét Ukrajna lett az illegális dohánytermékek első számú forrása, míg a Belarusz Köztársaságból származó termékek arányának visszaesése szembetűnő.
Nem szoktunk le a cigiről
A forgalmazási adatok azt mutatják, hogy a feketepiacról kiszoruló kereslet a legális csatornákba terelődött: az eddigi adatok alapján a 2016. évi legális cigarettapiacon 4 százalékkal magasabb a forgalom, mint a tavalyi év azonos időszakában, és a fogyasztási dohány piaca is növekszik.
Az biztos, hogy nem a csempészek kreativitásával van gond, nálunk ők lettek a legjobbak. >>> |
Szakértők a csökkenés okait részben makrogazdasági tényezőkre, részben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal erőfeszítéseinek sikerességére vezetik vissza, tehát a kiskereskedelem élénkülése és a mögötte meghúzódó reálbér-emelkedés, valamint a fogyasztásösztönző gazdasági környezet hatása mellett az illegális piac csökkenésének jelentős része a NAV tevékenységének köszönhető.
A 2016-ra meghatározott ellenőrzési irányoknak megfelelően a NAV-nak továbbra is kiemelt feladata a dohánytermékekkel kapcsolatos illegális tevékenység visszaszorítása. Ennek érdekében a pénzügyőrök folyamatos ellenőrzéseket végeznek a határátkelőhelyeken és a harmadik országos határszakaszokon, hiszen elsődleges cél, hogy az illegális termékek be se juthassanak az ország területére.