Ahogy arról beszámoltunk a Központi Statisztikai Hivatal kedden közölt adatai szerint kissé lassult az infláció áprilisban: a fogyasztói árak 0,5 százalékban nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 5,7 százalékkal haladták meg a tavaly áprilisi szintet.
A londoni elemzők 5,4-5,7 százalékos, a budapestiek 5,6 százalékos inflációt vártak áprilisra. Árokszállási Zoltán, az Erste Befektetési Zrt. makroelemzője elmondta: éves alapon 5,4 százalékos drágulást vártak, így az elemzői konszenzusnál kicsit magasabb lett az index. Kiemelte, hogy a szezonális változásoknak megfelelően a legnagyobb mértékben a ruházati cikkek ára, valamint a járműüzemanyagok ára emelkedett áprilisban.
Hozzáfűzte, hogy a szezonálisan kiigazított maginfláció alakulását is érdemes figyelemmel kísérni, ez áprilisban az előző hónaphoz képest 0,1, az előző év azonos hónapjához képest pedig 4,3 százalékkal emelkedett a márciusi 4,7 százalékos növekedés után. Árokszállási Zoltán szerint ennek tükrében fennmarad a csökkenő inflációs pálya, és a lassúbb visszaesési ütemet az éves árnövekedésben legfőképpen az üzemanyagok drágulása okozza.
A szakember szerint ez továbbra sem ad okot a Magyar Nemzeti Banknak arra, hogy jelentősen átgondolja kamatpolitikáját. Árokszállási Zoltán decemberre éves alapon 3,6, éves átlagban pedig 4,4 százalékos inflációval számol. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs előrejelzése 2010-re 4,4 százalék, 2011-re pedig 2,3 százalék.
Németh Dávid, az ING Bank Zrt. elemzője is úgy véli, folytatódik az infláció mérséklődése. A következő hónapokban még 5 százalék körüli éves drágulással kell számolni, ám júliustól - elsősorban az áfa-hatások kiesése miatt - 3 százalék közelébe csökkenhet az infláció. Ezt támasztja alá az is, hogy a piaci termékek inflációja eléggé alacsony, 1-2 százalék már jelenleg is.
Éves átlagban 2010-re 4,2, decemberre pedig év/év alapon 3,3 százalékos drágulást vár az ING elemzője, míg 2011-re az MNB prognózisánál magasabb, 3,5 százalékos drágulással számol.
London: még egy kamatvágás belefér
A magyarországi infláció az áprilisi lassulás után az idén még jelentősen csökken, de nem lesz számottevően alacsonyabb az MNB célszintjénél, ami a legutóbbi piaci "felfordulással" együtt akadályozhatja az MNB további kamatcsökkentéseit, egy monetáris lazítás azonban még valószínű az idén londoni felzárkózó piaci elemzők szerint.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének szakértői közölték: fenntartják azt az előrejelzésüket, hogy innentől a magyarországi inflációs ütem folyamatos lassulása várható, egészen a ház által július-augusztusra valószínűsített, tizenkét havi összevetésben mérve 3-3,2 százalékos mélypontig. A cég ezután az év végéig 3,8 százalék körüli szintre gyorsuló tizenkét havi inflációval számol. A legutóbbi időszakban végbement forintgyengülésnek ugyanis jó eséllyel lesz hatása az árszintre, főleg az inflációs kosár üzemanyag-komponensére - jósolták a JP Morgan londoni elemzői.
A cég szakértői közölték: nem osztják az MNB azon nézetét, hogy az infláció jövőre jelentősen elmarad a 3 százalékos célszinttől. A JP Morgan éves átlagos inflációs előrejelzése 2011-re 3,2 százalék, csaknem egy százalékponttal magasabb a magyar jegybank prognózisánál. Jóllehet ez nincs messze a céltól, "nem hisszük, hogy az inflációs kilátás további jelentős pénzügypolitikai enyhítést indokolna" - közölték az adatismertetés utáni kommentárjukban a JP Morgan szakértői. A ház fenntartja azt a prognózisát, hogy az idén még egy negyed százalékpontos kamatcsökkentés lehetséges az MNB részéről, a legnagyobb valószínűséggel a harmadik negyedévben.
A JP Morgan londoni elemzői szerint rövid távon a magyar jegybank valószínűleg szünetet tart az enyhítési ciklusban, tekintettel az utóbbi időszakban felerősödött piaci volatilitásra.
Christine Li, a Moody´s Investors Service hitelminősítő londoni gazdaságelemző és előrejelző szolgálatának - Moody´s Economy.com - közgazdásza a keddi inflációs adatismertetés után szintén annak a véleményének adott hangot, hogy még egy további negyed százalékpontos kamatcsökkentés várható az idén. A Moody´s közgazdásza ugyancsak azt valószínűsíti, hogy az MNB az idei második félévig kamatcsökkentési szünetet tart a görög adósságválság okozta piaci kilengések miatt.
A szakértő elemzése szerint a 2008 második felében tapasztalt nyersanyagár-zuhanás jelentős negatív bázishatásai mára elenyésztek, a magyar infláció azonban így is lassulni fog a második félévben, amikor a tavalyi áfaemelés már kiesik az indexből. Mindemellett a továbbra is nyomott keresleti környezetben a vállalatok továbbra sem tudják áthárítani a végfogyasztóra költségeik emelkedését. Christine Li szerint mindazonáltal az éves infláció az idén a célszint felett marad.
MTI