A további jegybanki kamatkilátásokról azonban eltérnek a nézetek: egyes vélemények szerint vége az Magyar Nemzeti Bank enyhítési ciklusának, mások szerint még egy kamatcsökkentésre mód nyílhat az idén.
Az MTI által a keddi adatközlés előtt kérdezett nagy londoni elemző és befektetési házak mindegyike a májusban mért 5,1 százalékos tizenkét havi inflációval azonos, vagy ahhoz nagyon közeli drágulási ütemet jósolt júniusról is. Az általános citybeli konszenzus 5,1 százalék volt.
A statisztikai hivatal keddi adatismertetése után a JP Morgan bankcsoport londoni feltörekvő piaci elemzői közölték: kedvezőnek tartják az éves szintű maginflációs ütem "meglehetősen jelentős" lassulását, mert ez megerősíti, hogy nincs keresleti oldalról érvényesülő inflációs nyomás a magyar gazdaságban. A maginfláció tizenkét havi összehasonlításban 3,5 százalékra csökkent az előző havi 4 százalékról.
A JP Morgan szakértői kiemelték azt is, hogy folytatódott a tartós fogyasztási termékek árcsökkenése, ami a cég szerint arra vall, hogy a forint legutóbbi árfolyamveszteségei a múlt hónapban még semmilyen mértékben nem mutatkoztak meg az importárakban.
A ház összességében azt jósolja, hogy az élelmiszerárak - amelyek a rossz időjárás miatt most is a fő tényezői voltak a nem várt mértékű inflációgyorsulásnak - a második félévben is felfelé irányuló nyomást gyakorolnak majd a magyarországi inflációra, a maginfláció ugyanakkor továbbra is enyhe marad.
A teljes kosárra számolt éves infláció a JP Morgan londoni elemzőinek előrejelzése szerint július-augusztusban 3,5 százalék közelébe lassul, ahogy a tavalyi áfa-emelés hatásai kikerülnek az éves összehasonlításból. A cég ugyanakkor azzal számol, hogy a magyarországi infláció szeptembertől ismét gyorsulni kezd, az év végéig 4 százalék fölé emelkedik vissza a tizenkét havi ütem, és jövőre sem süllyed a célszint alá. A ház szakértői 2011 egészében 3,6 százalékos átlagos inflációt várnak.
A várható idei magyarországi kamatpályára eltérő előrejelzések vannak érvényben a londoni City elemzői közösségében, de abban jórészt egyetértenek az elemzők, hogy jövőre szigorítás kezdődik. Részletek >>> |
A cég közölte: már nem vár további jegybanki kamatcsökkentést, és arra számít, hogy 2011 harmadik negyedévétől kamatemelési ciklus kezdődik. Ha a forintra tartós eladási nyomás nehezedne, a szigorítás ennél hamarabb is elkezdődhet, de a JP Morgan elemzőinek nem ez az alapeseti prognózisa. Ahhoz, hogy az MNB ismét kamatot csökkenthessen, a JP Morgan szakértői szerint a forintnak a 260-265-ös árfolyamsávba kellene tartósan visszaerősödnie az euróval szemben.
MTI