Megállt a másfél évtizedes trend
A hagyományos, 200 négyzetméteres és kisebb üzletek számaránya az élelmiszer-kiskereskedelmi hálózatban 89 százalék idén is, tavaly is. Ez a stabilitás eltér a legutóbbi időszaktól, amikor éppen ebben a csatornában évről évre csökkent a boltszám.
Idén január elsején a legkisebb, 50 négyzetméteres és kisebb üzletekből 11 111, az 51-200 négyzetméteresekből pedig 6 294 egység működött a felmérés szerint. Lényegében változatlan maradt a két boltszám, az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
A modern bolttípusok közül a hipermarketek száma néggyel bővült, 170-re, éves összehasonlításban. Huszonegy új diszkontnak köszönhetően ez a csatorna országszerte 488 egységet számlált az év elején. Ezzel egyidőben szupermarketből héttel kevesebb, 574 lett.
Éves felmérését a Nielsen idén kiegészítette azzal, hogy munkatársai személyesen keresték meg az élelmiszerboltokat hazánk 10 ezer lakosúnál nagyobb városaiban – tájékoztat Melisek Eszter, a Nielsen ügyfélkapcsolati igazgatója. Módszeresen járták végig az utcákat, és felmértek minden egyes élelmiszert árusító üzletet 2012. januártól április végéig.
Mostanra készült el az összesítés, amely szerint 8 756 általános élelmiszerbolt mellett regisztráltak többek között 2 100 kenyeret, péksüteményt, tejet és tejterméket kínáló, 1 393 zöldség-gyümölcs, 1 471 állateledel, 750 palackozott ital szaküzletet; 926 benzinkút shopot; élelmiszert is árusító 1 700 trafikot, újságost, lottózót és ajándékboltot, 1 645 gyógyszertárat, továbbá 2 900 vegyiáru szaküzletet; 240 Cash & Carry egységet, ahol fogyasztók is vásárolnak.
Ami az általános élelmiszerüzletek súlyát illet: A Nielsen által folyamatosan mért 90 élelmiszer termékcsoport forgalma 2011. december-2012. május során mintegy 665 milliárd forint, és azon belül továbbra is stabilan őrzik részesedésüket a 201-400 négyzetméteres, valamint az 50 négyzetméteres és kisebb boltok 8, illetve 9 százalékkal. Javult a főleg szupermarketet és diszkontot magában foglaló 401-2 500 négyzetméteres üzletek piaci pozíciója; részarányuk a hazai kiskereskedelem élelmiszer-forgalmából 2 százalékponttal emelkedett értékben, 35 százalékra, féléves összehasonlításban.
Megállt az általános élelmiszerüzletek számának másfél évtizede tartó csökkenése. Összesen 19 544 általános élelmiszerbolt működik Magyarországon a Nielsen piackutató vállalat új felmérése szerint, míg egy évvel korábban számuk 19 569 volt. Ezen kívül a piackutatók személyesen mértek fel a 10 ezer lakosúnál nagyobb városokban minden olyan üzletet, ahol élelmiszert árusítanak.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Drasztikus áremelésre kényszerülhet a Temu
29 perce
-
Lassan eurót, dollárt váltana a nyaraláshoz? Ilyen árfolyamokra készülhet
körülbelül 1 órája
-
Emelik a tétet Brüsszelben: a nukleáris opciót is bevethetik Magyarországgal szemben?
körülbelül 1 órája
-
Hónapok óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
2 órája
-
Nem volt jó napja az OTP-nek
2 órája
-
Év végén jöhet csak kamatcsökkentés
3 órája
-
Lendületet adott a forintnak Varga Mihály
3 órája
Mfor.hu Top24
- Ontja magából az olajat a Mol új kútja
- Rejtélyes utazáson vett részt Orbán Viktor
- Megdöbbentő: saját maga ellen alkothat fegyvert a kormány
- „Ez nem mehet tovább” – nagyon kiakadt az Orbán-kormányra egy uniós miniszter
- Megroggyant a forint Varga Mihály döntése előtt
- 200 éves műemléket bontottak le Orbán Viktor hatvanpusztai birtokán
- Lett nagy csodálkozás, bár Orbán Viktor nem így gondolta
Vásárló
Drasztikus áremelésre kényszerülhet a Temu
Privátbankár.hu | 2025. május 27. 19:28
Felére zuhant a Temut üzemeltető Pinduoduo (PDD) Holding profitja az első negyedévben.
Vásárló
Rangsorolták a vásárlókat, a magyar eredmény kiábrándító
Privátbankár.hu | 2025. május 27. 12:51
Az európai vevők többsége szerint nem lesz jobb a helyzet.
Vásárló
Nagy Márton valami olyanra készül, aminek sok magyar örülhet
Privátbankár.hu | 2025. május 26. 14:02
Úgy tűnik, hogy haladnak a tárgyalások a következő árrésstophoz.
Vásárló
Ritka dobásra készülnek a benzinkutak
Privátbankár.hu | 2025. május 26. 09:57
Ugyanazon az áron adhatják kedden mind a 95-ös oktánszámú üzemanyagot, mind a gázolajat, mint hétfőn.
Vásárló
Elsöprő mutatvány várható az Alditól, a Lidltől és a többiektől is
Buksza blog | 2025. május 24. 16:03
Tovább hanyatlanak a hagyományos, mindenfélét kínáló nagyáruházak, és nem az elektronikus kereskedelem veszi át a helyüket. Az emberek még inkább figyelni fognak a pénztárcájukra a következő években.
Vásárló
Akciós termékekre vadászó vevők között tört ki bunyó egy csehországi Lidlben, élen a nyugdíjas vásárlókkal
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 11:54
Nagyot téved, aki azt hiszi, hogy a csehek minden körülmények között megőrzik a hidegvérüket. Ha akciós termékekről van szó, akkor ők is hajlamosak elveszteni az önuralmukat.
Vásárló
A BYD elárulta a magyar számokat
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 08:22
Látványosan erősödik a BYD autómárka pozíciója a magyarországi újautó-piacon, az idei első négy hónap kiemelkedő eredményeket hozott, és ez az év további részében tovább javulhat a márkakereskedői hálózat intenzív bővülésével, amit erőteljes modellkínálattal támogat meg a NEV (New Energy Vehicle – új energiával hajtott jármű) szegmensben élen járó kínai gyártó.
Vásárló
Próbál példát mutatni a Nike abban, hogyan lehet túlélni Trump új világrendjét
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 11:29
Bár Donald Trump vámháborújának hatásait nem tudják elkerülni a cégek, van mozgásterük abban, miként emelik egyes termékeik árát. A Nike például a gyerekeknek szánt cipőkért egyelőre nem kér többet.
Vásárló
7 dolog, amitől az energiaszinted és a fókuszod is a csúcson marad
Márkázott tartalom | 2025. május 20. 09:43
A mai rohanó világban nemcsak fizikailag, de szellemileg is helyt kell állnunk nap mint nap, ennek ellenére gyakran érezheted te is úgy, hogy a nap közepére teljesen lemerülsz. Ilyenkor nem tudsz koncentrálni, a feladatok csak gyűlnek, amitől egyre stresszesebb lehetsz. Ne aggódj, nem vagy ezzel egyedül. De még ennél is jobb hír az, hogy néhány tudatos döntéssel sokat tehetsz azért, hogy elkerüld ezt a spirált. Íme 7 dolog, amit ha beiktatsz a napjaidba, nagy különbséget tapasztalhatsz.
Vásárló
Kiverheti a biztosítékot a jövő élelmiszere kormányzati szinteken is
Buksza blog | 2025. május 20. 09:38
Mi a helyzet a megmentőnek gondolt rovaralapú élelmiszerekkel? A politikának van róla véleménye, nem is akármilyen. Emellett persze a tudománynak is.
Heti top
- A jegybank nyomára akadt 300 milliárd forintnak, amit állampapírból vettek ki a magyarok 2025. május 21. 17:54
- Újraindulhat az Északi Áramlat? Az új német kancellár határozott választ adott 2025. május 25. 05:59
- Lengyel László: A kormány elnézte, hogy a Magyar Nemzeti Bankot kirabolják 2025. május 21. 09:34
- Itt a levél: összeálltak Orbán Viktor ellen, elzárnák az uniós pénzcsapot 2025. május 21. 16:41
Havi top
- Itt vannak az első adatok Romániából, az első fordulóhoz képest hatalmas a változás – frissítve, megvan a győztes? 2025. május 18. 08:18
- Megjöttek a 13 órás román adatok, továbbra is durvák a számok 2025. május 18. 13:03
- Ennyi pénz kell egy nyugdíjasnak, hogy biztonságban érezze magát 2025. május 17. 14:40
- Rózsaszín füst szállt fel a Vatikánnál 2025. május 8. 16:21
A privátbankár ajánlja
- „Olyan, mint egy tiniszerelem” – Putyin az ujjai köré csavarja Trumpot, de a végén a tündérmese rémálommá változhat 2025. március 28. 05:43
- Az orosz fegyverexport a padlón, de mi lesz az amerikaival? 2025. április 3. 05:42
Friss
Vásárló
Drasztikus áremelésre kényszerülhet a Temu
Felére zuhant a profit az első negyedévben.
29 perce
Részvény / Deviza / Áru
Lassan eurót, dollárt váltana a nyaraláshoz? Ilyen árfolyamokra készülhet
402-404 forintot kértek kedden egy euróért.
körülbelül 1 órája
MBH Bank elemzés
-
Év végén jöhet csak kamatcsökkentés2025. május 27. 17:01
-
A fizetésünk több mint harmadát a kiskereskedelemben hagyjuk2025. május 13. 14:44
-
Lassan újra mernek vásárolni a magyarok?2025. január 9. 13:18
-
Visszaesett az építőipari termelés volumene 2024 augusztusában2024. október 16. 11:55
-
Az MBH Bank jövőre a növekedés jelentős gyorsulását várja2024. október 15. 16:58
-
MBH Bank: év végére 4,5 százalékra is nőhet a pénzromlás üteme2024. szeptember 10. 13:59
-
MBH Bank: Kellemetlen meglepetés a júliusi pénzromlási adat2024. augusztus 8. 10:42


Piac&Profit cikkei
-
Az akkumulátor-újrahasznosítás a jövő
16:04
-
Új korszak kezdődik a vállalkozók és a közszolgáltatók viszonyában
15:03
-
A bóvli szélén a táncol a magyar gazdaság, muszáj tartani az alapkamatot
15:03
-
Súlyos uniós kritikát kapott az átláthatósági törvénytervezet
15:03
-
Horvátország verhetetlen, a magyarok kedvenc külföldi nyaralóhelye
14:02
Turizmus Online cikkei
-
Kevesebben utazunk külföldre, de hosszabb ideig maradunk ott – Horvátország idén is vezet
19:07
-
Adatok, irányok, kihívások – Somlyai Zoltán elnöki beszámolója a szállodaipar helyzetéről
18:06
-
Szállodások tavaszi közgyűlése: fókuszban a hitelezés és a marketing tevékenység
12:12
-
Wizz Air: csalók élnek vissza a légitársaság nevével!
10:10
-
Egy héttel később nyit a Lupa
10:10
A vidék hírei
-
Az egyház vagy a kormányközeli MCC szerezheti meg a Kepes Központot? Dobra verné az épületet az egri önkormányzat
16:02
-
Somogyi András szerint politikai okokból akadályozzák gyöngyösi fellépését
14:38
-
Nem vezethetett volna, mégis beült a kormány mögé - nem kellett volna
11:51
-
Mély fájdalommal búcsúzik tanárnőjétől az egri Tinódi iskola
08:35
-
Magnézium – Elfeledett, de fontos ásványi-anyag a testi-lelki egyensúlyhoz
07:56
legolvasottabb
-
Itt vannak az első adatok Romániából, az első fordulóhoz képest hatalmas a változás – frissítve, megvan a győztes?
2025. május 18. 08:18
-
Megjöttek a 13 órás román adatok, továbbra is durvák a számok
2025. május 18. 13:03
-
Ennyi pénz kell egy nyugdíjasnak, hogy biztonságban érezze magát
2025. május 17. 14:40
-
Rózsaszín füst szállt fel a Vatikánnál
2025. május 8. 16:21
-
Bejelentették: az Egyesült Államok kilép a béketárgyalások közvetítéséből
2025. május 2. 14:42
top 24
-
Német kancellár: „Nem fogjuk tudni elkerülni a konfliktust Magyarországgal”
2025. május 27. 15:02
-
Keményen odaszólt a magyar kormánynak a svéd miniszter Brüsszelben
2025. május 27. 11:11
-
Emelik a tétet Brüsszelben: a nukleáris opciót is bevethetik Magyarországgal szemben?
2025. május 27. 18:31
-
Meglepő helyről aggódnak Orbán Viktor hatalmáért
2025. május 27. 14:41
-
A nap képe: Szijjártó Péter drámai megvilágításban távozott
2025. május 27. 12:21
