A Figyelőnet összeállítása szerint többek között a Tesco, az IKEA, a KIKA és az OTP Ingatlan Vagyonkezelő neve szerepel a békéltető testületek határozatait elutasítók listáján.
Olyan cég egyáltalán nincs, amely előre nyilatkozna arról, hogy minden esetben elfogadja a békejobbot, ugyanakkor a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság tapasztalata szerint a kisebb vállalkozások jobban tartanak a nyilvánosságtól, a békéltető testületek ítéletétől, számukra ez még nagy visszatartó erő.
Az FN.hu összegzése szerint a fogyasztóvédői tapasztalat szerint a panaszosok legalább 70 százaléka fordul a békéltető testületekhez. Tavaly 4.500 békéltető tárgyalást tartottak Magyarországon, ebből 1.400-at Budapesten. A fővárosi ügyek majdnem negyedrészében, 330 esetben született egyezség. |
Az internetes lap idézi az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület véleményét is, amely szerint az elutasított ügyek nyilvánosságra hozatala sem igazán eredményes, nem jelent elég visszatartó erőt.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakmai nyilatkozója ugyanakkor nem is tartaná logikus lépésnek, hogy a vállalkozók általánosan és előre alávessék magukat a testületi határozatoknak, mondván: minden ügy más.
A kötelező érvényű döntéseket nem hozó békéltető testületek ettől függetlenül mindenképpen szükséges és fontos munkát látnak el, mivel a fogyasztók a szervezet állásfoglalásának segítségével értékelhetik egy esetleges bírósági peren való esélyeiket - állapítják meg a fogyasztóvédők.
A fogyasztóvédők elsősorban egy könnyen hozzáférhető internetes oldal létrehozását tartanák szükségesnek, amelyen egyszerűen megtalálhatóak lennének a békéltető testületek döntései.
Társasházi viták: megúszható lenne a bírósági út
Banki alku: a civileket senki nem kérdezte!
Banki panaszok: hova fordulhatunk?
Gyakran eltűnnek a cégek a garancia elől
MTI, FN